אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

זכאות לרכב רפואי לנכי צהל - המדריך השלם

כל מה שרצית לדעת על הטבת ניידות לנכי צה"ל

ההטבה לזכאות של רכב רפואי מטעם אגף השיקום לנכי צה"ל - נחשבת לאחת ההטבות המשמעותיות כיוון שמדובר בהטבה ששווה הרבה מאוד כסף. זכאי רכב רפואי מקבלים פטור ממיסים על הרכב החדש, מענקים לרכישת רכב, לימודי נהיגה, מימון אגרת רישוי, השתתפות בביטוח מקיף וחובה וכן תגמול ניידות אותו מקבל הזכאי מידי חודש שעומד על למעלה מ- 1,000 ₪ עבור רף הזכאות הנמוך ביותר.

במאמר הבא תמצאו רשימה מפורטת של הטבות המגיעות כחלק מזכאות לרכב רפואי:

7 טיפים שחשוב לדעת לפני שמחליפים רכב רפואי

האם אני זכאי לרכב רפואי?

הזכאות לרכב רפואי מאוגדת בהוראת אגף השיקום 56.02 "זכאות לרכב רפואי" כאשר ניתן לחלק את רשימת הזכאים לארבע קבוצות: (א) פגועי גפים תחתונות שדרגת נכותם 30% ומעלה (ב) נכי צה"ל שדרגת נכותם 50% ומעלה (ג) נכי צה"ל בעלי דרגת נכות מיוחדת 100%+ (ד) נכי צה"ל הזכאים לרכב שיקומי. זכאי רכב שיקומי לא זכאים לחבילת ההטבות של זכאי רכב רפואי אלא רק בסיוע ברכישת הרכב.

מה מגיע לי עם הרכב ?

נכי צה"ל פגועי גפים זכאים למימון עזרים ברכב כמו למשל: התקנת מושב אורתופדי, התקנת תפוח הגה, מנגנון נהיגה לנכים, מעלון, רובוט להכנסה והוצאה של כיסא גלגלים וכד'. הזכאות נקבעת על-ידי המכון לבטיחות בדרכים או על-ידי מהנדס רכב מטעם אגף השיקום שבוחן לאלה עזרים זקוק הנהג לצורך נהיגה בטוחה ברכב.

במידה וקיימים לכם שאלות בנושא ההתקנים השונים, אתם מוזמנים לפנות ליורם פרילינג, מהנדס רכב שמתמחה בהתקנת מנגנונים לרכבי נכים – למידע מורחב ראו: פרילינג מערכות נהיגה!

מה תפקידו של מהנדס רכב?

תפקידו של מהנדס רכב היא לוודא את התאמת הרכב לנהיגה של אותו נהג (נכה צה"ל). מהנדס רכב יכול לקבוע במצבים מסוימים כי הרכב הייצוגי של אגף השיקום אינו מתאים לזכאי ולקבוע ספציפית עבורו סוג רכב ודגם מותאם אישית – גם אם מדובר ברכב יקר יותר מהרכב הייצוגי.

בנוסף, מהנדס רכב יכול לקבוע האם יש צורך לשנות את מערכות בתוך הרכב על מנת להתאימו לנהג – למשל החלפת מושב הרכב במושב מיוחד שיתאים לצרכיו של הזכאי.

מה תפקידו של שמאי רכב?

תפקידו של שמאי רכב מטעם אגף השיקום היא לקבוע את מחירו של הרכב הרפואי טרם ההחלפה לרכב רפואי חדש. השמאי יכול לתת ירידת ערך לרכב רפואי שעבר תאונה, רכב רפואי שמחיר השוק שלו צנח או רכב רפואי שנסע מספר קילומטרים יותר מהממוצע.

איזה החזרים מגיעים לי ?

זכאי רכב רפואי מקבלים השתתפות בעלות ביטוח מקיף וחובה. מענק ההשתתפות בביטוח נכנס אוטומטית בתלוש התגמולים. מכיוון שהמענק לא קשור לעלות הביטוח – מומלץ למצוא ביטוח רכב מקצועי במחיר סביר.

אומנם לכאורה לא אמור להיות שוני בין ביטוח רכב רפואי לביטוח רכב פרטי – אבל יש לשים לב לתנאים נלווים, למשל בעלי רכב רפואי שמוגבלים לתיבת הילוכים אוטומטית צריכים לוודא כי הרכב החלופי שיינתן להם במקרה של תאונה או גניבה יהיה רכב אוטומטי. נהגים הזקוקים לעזרים מיוחדים ברכב צריכים לוודא שהפוליסה מכסה את אותם עזרים במידה ויינזקו בתאונה או במקרה והרכב ייגנב.

בנושא ביטוח רכב אנחנו ממליצים להיוועץ עם דודי סופר שמתמחה כבר מעל 40 שנה בביטוח רכבי נכים. סוכנות הביטוח של דודי סופר מודעת לחשיבות הרבה בהתאמה מקצועית של פוליסות הביטוח של הרכב במיוחד עבורכם.

למידע נוסף ראו: דודי סופר - ביטוח רכב כולל ביטוח מותאם לרכב רפואי.

מה לגבי החזר בגין תשלום אגרת רישוי לרכב ?

נכי צה"ל הזכאים לרכב רפואי בגין פגיעה בגפים מקבלים אוטומטית זכאות לתשלום אגרת רישוי מופחתת. אבל נכי צה"ל שזכאים לרכב רפואי מאחר ואחוזי הנכות שנקבעה להם 50% ומעלה בגין פגימות אחרות – יכולים לשלוח צילום של אגרת הרישוי לאחראי רכב רפואי במחוז השיקום המטפל בהם ולקבל זיכוי בתגמול החודשי.

לרשימת מחוזות השיקום לחצו כאן >> 

ואם אין לי רישיון נהיגה ?

זכאי אגף השיקום לרכב רפואי שאין בידם רישיון נהיגה, יהיו זכאים למימון לימודי נהיגה במימון אגף השיקום. לקבלת מימון לימודי נהיגה עליך לפנות לאחראי רכב רפואי בלשכת השיקום המטפלת בך ולבקש פרטים נוספים.

מה קורה כאשר צריך להחליף רכב רפואי ?

התהליך הכרוך בהחלפת רכב רפואי אינו מסובך, ראשית עליך להזמין רכב חדש, לשלם תשלום סמלי ולקוות שהרכב יגיע בהקדם. שנית, במידה והרכב הרפואי שבבעלותך עבר תאונה ו/או נסע מספר קילומטרים גבוה מהממוצע עליך לבקש מאחראי רכב רפואי להזמין שמאי שיבדוק האם קיימת ירידת ערך לרכב הרפואי הישן שבבעלותך. במידה וקיימת ירידת ערך תוכל לקבל את ההפרש, חלק במענק וחלק בהלוואה.

לקבלת מידע מפורט יותר אנו מזמינים אותך לקרוא את המאמר: 7 טיפים שחשוב לדעת לפני שמחליפים רכב רפואי.

 

 

נותני חסות: