X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

כאבי גב - אפשר גם אחרת

ממה נגרמים כאבי גב?

"נתפס לי הגב", "יש לי פריצת דיסק", "הלך לי הגב" – הביטויים האלה נשמעים לכם מוכרים? סביר להניח שכן. כאבי גב הם אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר – וכמעט כל אחד סובל מהם במידה כזו או אחרת, במהלך חייו. הכאבים יכולים קלים אך לעיתים הם עלולים לגרום לקשיי תפקוד מרובים כגון בעיות שינה, קשיים בעמידה והליכה, קושי בהרמת משאות ואף למצוקה נפשית כתוצאה מהסבל.

רוצים לדעת עוד? מלאו את הטופס ונחזור אליכם

אז ממה בעצם נובעים כאבי גב? כדי לענות על השאלה הזו – חשוב להבין איך פועל הגוף שלנו:

במרכז הגב נמצא עמוד השדרה – הוא בנוי חוליות-חוליות, שביניהן מבנים מורכבים שנקראים דיסקים. כל שתי חוליות מחוברות במפרקים, מחוזקות ברצועות ובמעטפות - ונתמכות על ידי מערכת השרירים. בין גוף החוליה לחלקה האחורי יש תעלה שבסיסה בגולגולת וסופה בעצם הזנב. בתוך התעלה, עטוף בקרומים מגינים, נמצא חוט השדרה המקשר בין המוח לבין שרירים. כמו שאתם מבינים, מדובר במערכת מורכבת מאוד ולכן אין זה פלא שישנן סיבות רבות לכאבי גב.

עומס, שחיקה, לחץ

חלק מכאבי הגב נובעים בעיקר מעומס ומשחיקה של המפרקים המחברים בין החוליות והדיסקים הבין-חולייתיים. העומס והשחיקה לוחצים על עצבוב עמוד השדרה עצמו, אך לא גורמים לפגיעה במערכת העצבית הכללית. השחיקה נובעת לרוב מתהליך התבגרות והזדקנות השלד, תהליך שכולנו חווים. התהליך יכול להיות מואץ במצבים שבהם השלד נחשף לתנועות ולעומס חוזר, כתוצאה מעבודה פיזית קשה, פעילות גופנית  בעומסים גבוהים מאד, ישיבה ממושכת ועוד.

הכאבים הללו באים ע"פ רוב לידי ביטוי בגב עצמו, ולעתים בכאב שמתפשט לעכוז או לירך. הם נוטים להתגבר בזמן פעולות המעמיסות על המפרקים כגון כיפוף או סיבוב, ולעתים גם בישיבה ממושכת.
 
ישנם גם כאבי גב שנובעים מלחץ על המערכת העצבית. הלחץ מופיע כשהדיסק הבין-חולייתי זז ממקומו, "פורץ" ולוחץ או גורם לדלקת של עצב היוצא מעמוד השדרה. במקרה כזה ישנו בד"כ כאב לאורך מסלול העצב, לאורך הרגל. הכאב יכול להיות מלווה בתחושות נימול או הירדמות, ולעתים תיתכן גם חולשת שרירים.
 
חשוב לדעת, רמת הכאב והתדירות שלו, משתנה מאדם לאדם. שחיקת מפרקים או בלטי דיסק קיימים אצל אנשים רבים ללא שהם גורמים לכאבים משמעותיים. לעומת זאת, גם אנשים שלא אותרה אצלם הפרעה משמעותית, יכולים לסבול מכאבים לעתים קרובות.

כך או כך, אם התעוררו כאבי גב משמעותיים, ובעיקר אם האדם מפוחד ומודאג מכאבי הגב שלו, מתפתחת מסביב לעמוד השדרה הפעלה שרירית מוגברת ומוגזמת. למרות שמטרתה הראשונית של הפעלת שרירים זו היא לקבע את עמוד השדרה כך שהוא לא יכאב, ההפעלה המוגברת גורמת בעצמה ליותר כאב!

עושים שרירים

במקרים רבים עומסי יתר ועבודת שרירים לא מתואמת הם גורמים מרכזיים ביצירת הכאב ובהפיכתו למתמשך ומטריד. במקרים קיצוניים, בהם יש לחץ משמעותי על עצבים או שיש בעיה מבנית חמורה שעמוד השדרה,  התערבות ניתוחית היא הדרך היחידה להפחית את הכאבים. במקרים רבים, טיפול מונע ומשקם יכול לסייע משמעותית. טיפול כזה צריך להיות מבוסס על הפחתת, הימנעות ממאמצים פיזיים קיצוניים, שיפור סביבת העבודה והשינה – וכל זאת – במקביל לשיקום מערכת השרירים.

בכל בעיית גב יש מעורבות גדולה מאוד של השרירים., הכאב בגב גורם לשינוי בעבודת השרירים סביב עמוד השדרה – ואלו מתכווצים על מנת להגן על המקום הכואב. הדבר גורם עם הזמן להגברת הלחץ על עמוד השדרה ולשינוי תבנית התנועה הנורמלית של הגב. כל אלה גורמים להחרפת הכאב – וחוזר חלילה במעגל כאב הרסני.

טיפול אפוסתרפיה

אז מה עושים? אפוסתרפיה הוא טיפול חדשני שפותח ישראל ומסייע בתהליך השיקום. הטיפול מוכח מחקרית כמסייע בהפחתת כאבי גב וברכיים ועשרות אלפי מטופלים בישראל ובעולם כבר התנסו בו בהצלחה. הטיפול מבוסס על שימוש במערכת הליכה מיוחדת, שמותאמת אישית לכל מטופל בהתאם לתוצאות הערכה וניתוח הליכה ממוחשב וקליני - שמבוצעים ע"י פיזיותרפיסטים מומחים לאפוסתרפיה.

אפוסתרפיה מאפשרת לסובלים מכאבי גב לשפר את תפקוד השרירים והתיאום ביניהם, לשפר את היציבה, לשפר את חלוקת העומסים בגוף ולסייע בהתמדה בפעילות גופנית שכה חשובה לשמירה על הבריאות. מערכת אפוס מכוונת בצורה המאזנת את העומסים ומאפשרת לשרירים מייצבי הגב והאגן לעבוד בסביבה פחותת כאב והתנגדות. ההליכה במערכת מחוללת אי יציבות קלה ונשלטת החוזרת בכל שלבי הדריכה. אי היציכות הקלה הזו מתרגלת בצורה חזרתית את שרירי הגב כך שיוכלו לייצב את הגב בצורה נכונה ומיטבית.

השימוש במערכת ההליכה מתבצע כחלק מחיי היום יום, במהלך פעילות שגרתית בבית, בחוץ או במשרד ובתיאום עם האפוסתרפיסט האישי ניתן להשתמש במערכת גם להליכות מסודרות בחוץ.

זכאי משרד הבטחון ונכי צה"ל* זכאים לקבל טיפול אפוסתרפיה במימון מלא! אנחנו מזמינים אתכם לבדיקת התאמה והתנסות במרכזי אפוסתרפיה ברחבי הארץ. לבדיקת התאמתכם לטיפול ולקבלת פרטים נוספים, לחצו כאן.

*זכאי אגף השיקום.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת רפואית על בסיס כל העובדות הרלבנטיות, עושה זאת על אחריותו בלבד.

רוצים לדעת עוד? מלאו את הטופס ונחזור אליכם אפוסתרפיה

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
לשרותך, נכה צה"ל