אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

טיולים נגישים

טיולים עם נגישות

מאת: סיוון נצר

האביב כבר אוטוטו בפתח, והרצון לצאת מהבית שבו היינו ספונים כל החורף, לנשום קצת אוויר צח וליהנות מפריחות בשלל צבעים – גובר על כל חשש. אם בעבר היו רוב שכיות החמדה של הטבע בארץ בלתי נגישות לנכים, הרי שבשנים האחרונות המצב השתנה בצורה דרמטית: נכים ובעלי מוגבלויות פיזיות שונות יכולים לטייל במרבית האתרים. לא פחות מ-25 מיליון שקלים הושקעו בעשור האחרון בפרויקט הנגשת אתרי הטבע לאנשים ומוגבלויות ומה שנותר עתה הוא פשוט להחליט לאן יוצאים. לכבוד הסימנים המבשרים את בוא האביב אספנו עבורכם כמה רעיונות.

טיולים נגישים

אתרים נגישים בצפון

תל דן – תוכלו ליהנות מהזרימה המרשימה בנחל היפהפה וליהנות משירותים, חניות ושבילים נגישים ובהם נקודות תצפית מרהיבות.

גמלא – תוכלו לזכות בתצפית מרהיבה על נשרים דואים או מקננים, אליה מוביל שביל אספלט. חניה ושירותים מותאמים, ומצגת וידאו מרתקת.

שמורת החולה – מציעה לכם כניסה נגישה לחורשת פיקניק, לצד חניות, גשר צף נגיש, שירותים ומרכז מבקרים.

ציפורי -  בגן הלאומי של ציפורי תוכלו להגיע עד לפסיפסים העתיקים שבוילה הרומית (כולל פסיפס "מונה ליזה מהגליל"), כמו גם אל בית הכנסת העתיק ומודל מאגר המים. גם כאן תמצאו כמובן חניה ושירותים מותאמים.

יער ברעם – בגן הלאומי של ברעם מצאו שביל אספלט נוח למדי המוביל לנקודות תצפית מרהיבות.

אתרים נגישים באזור בכרמל

פארק הכרמל – תוכלו ליהנות מכמה אתרים בפארק רחב הידיים של הכרמל: חניון כלניות, חניון טללים ופתחו של נחל אורן נגישים עבורכם כמו גם החי-בר. שולחנות פיקניק, שירותים ותצפיות נגישות במסלולים.

נחל מערות – קיים שביל המוביל אל המערה בנחל מערות, אך תזדקקו לסיוע של מלווה. במקום נמצאים חניות ושירותים נגישים כמו גם חנות מזכרות ומזנון.

קיסריה – ניתן כיום להיכנס אל מתחם התיאטרון הרומי דרך הכניסה הדרומית לאתר באמצעות דק עץ מיוחד. שבילים נגישים רבבים נמצאים באתר ומאפשרים לסייר בעיר העתיקה הכוללת מונומנטים רבים. קיים באתר גם רכב לנכים – שניתן להשמיש אותו בתיאום מראש.

אתרים נגישים באזור המרכז

נחל אלכסנדר – תוכלו ליהנות משביל נוח לאורך הנחל, רחבות התכנסות, ושירותים.

אפולוניה – בגן הלאומי הותאמו פינות הפיקניק במיוחד כך שיהיו נגישות. החנייה צמודה אל פינות הישיבה ושולחנות הפיקניק מותאמים לכיסאות הגלגלים. ספסלי הישיבה לאורך השבילים מותאמים לאנשים עם מוגבלות בהליכה. כיום ניתן לטייל רק עם כיסא גלגלים במסלול העליון אולם בעתיד מתוכנן להנגיש מסלולים ייחודיים בכל הפארק.

מקורות הירקון – שביל נגיש לאורך גדת הנחל, חניה ושירותים יאפשרו לכם להתענג על אחת משכיות החמדה האחרונות שנותרו במרכז הארץ.

מערת הנטיפים -  מאחזי יד ומעלונים המאפשרים להגיע עם כיסא גלגלים לרחבת התצפית הראשונה, שהיא האטרקציה המרכזית במערה פותחים את פלא הטבע הזה גם בפני נכים. מומלץ, אגב, לתאם הגעתכם מראש – כדי למנוע המתנה ממושכת.

אתרים נגישים באזור הדרום

גן לאומי אשקלון -  תוכלו ליהנות מירידה אל החוף בכבש מיוחד כמו גם מחניה, שירותים ומקלחות מותאמות. אזור הפיקניק כולל שבילים, שולחנות וברזיה נגישים.

עינות צוקים – מוכר יותר בשם "עין פשחה" – נמצא ליד קלי"ה שבצפון ים המלח תוכלו ליהנות מנגישות לחלק מהמסלול שמציעה השמורה החבויה. שבילים, גשרים לבריכות ומים ואפילו הכניסה אל הבריכות – נגישים.

מצדה – שבילים על במת ההר מאפשרים ליהנות מאתר מורשת חשוב זה. הרכבל והגשר מותאמים לכיסאות גלגלים. קיים רכב להסעת נכים על במת ההר בתיאום מראש. גם בחיזיון האור קולי הונגשו המושבים, השבילים והשירותים.

פארק אשכול – קיימת גישה אל בריכות השכשוך כמו גם שולחנות פיקניק, שירותים וחניה מותאמים.

עבדת – קיים שביל המחבר בין האטרקציות של האתר: הווילה הדרומית, הגת והאקרופוליס.
שמורת האלמוגים – שבילים,גשרים ואפשרות ירידה לים מאפשרים להגיע עד למים ואפילו לרדת לצלול.

לסיכום 

עם מגוון רחב שכזה – באמת שאין כל סיבה להישאר בבית ולהפסיד את הנופים, החוויות והאושר הגלומים ביציאה אל הטבע מחוץ לבית. הכינו את סלסלת הפיקניק שלכם או את ערכות הקפה והמנגל, וצאו לכבוש את הפארקים, את הנחלים ואת האתרים המבטיחים לכם הנאה צרופה.


 

נותני חסות: