X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

מזרח מערב

המרכז לרפואה סינית קלאסית בישראל

"הפתח לחיים בריאים"

תוכנית טיפולים ייחודית ובלעדית ברפואה סינית לנכי צה"ל. הרפואה הסינית מציעה טיפול במגוון רחב של בעיות כגון :

PTSD, בעיות שינה, בעיות אורתופדיות, כאבים כרוניים ואקוטיים, ייעוץ לתזונה בריאה, מגוון שיטות הטיפול הקיימות משלבות :

דיקור, צמחי מרפא וטווינא (פיזיוטרפיה סינית)

נשמח לראותך בפגישת ייעוץ ואבחון ראשוני ללא תשלום!

כאב ברפואה הסינית

ע"פ הרפואה הסינית הכאב הינו תוצאה של חסימת הזרימה התקינה של צ'י ודם במרידיאנים (ערוצי האנרגיה בגוף). הסינים מפרידים בין הכאב האקוטי – הנובע מבעיה ברמה החיצונית והמתבטא ברמה החיצונית, לבין הכאב הכרוני – הנובע מבעיה ברמה הפנימית ויכול להתבטא בחלקים החיצוניים או הפנימיים של הגוף.

בשונה מהגישה המערבית אשר מגדירה כרוני ואקוטי במימד של זמן, הרפואה הסינית מגדירה כרוני ואקוטי במימד של עומק ורובד הפגיעה. על פי תפיסת הרפואה הסינית כל עוד האיבר הפנימי לא נפגע התסמין מוגדר כאקוטי. כל פגיעה ברמת השלד, השרירים, הגידים והמרידיאנים מוגדרת כפגיעה אקוטית.

דוגמא לכאב על רקע בעיה אקוטית

במקרה של חבלה חיצונית כגון מכה או נפילה, כאבי גב ושכמות, צוואר וכו', נבחין באזורים תפוסים הסובלים מכאב בשעת מגע. הכאב מעיד על סטגנציה (היווצרות של עודף מקומי) מקומית באזור הנובעת מחוסר סירקולציה וזרימה הרמונית של אנרגיה באזור הכאב. במקרים כאלה נפעל להסדרת זרימת האנרגיה באזור הכואב ונשתמש בכלים טיפוליים בעלי אופי מנואלי – תנועתי וממריץ כגון כוסות רוח, מוקסה, טווינא גוואשה וכו'.

דוגמא לכאב על רקע בעיה כרונית

איבר הכבד שלנו שולט על הזרימה החופשית וההרמונית של הדם והאנרגיה בגוף. הכבד אשר מייצג את אלמנט העץ בגוף חייב להיות בכל עת כמו העץ בזרימה ובהתפשטות ללא כל מחסומים ותקיעות. אחד ממחוללי חוסר איזון באיבר הכבד הוא המערך המנטאלי הרגשי של האדם. במסגרת החיים במערב אנו חווים מציאות בה אלמנט העץ בגופנו נתון לחסימות, עובדה המובילה לפגיעה באיבר עצמו. נערות ונשים אשר עוברות וחוות מתח וטלטלות אמוציונאליות במהלך החודש תפגושנה לקראת ימי הדימום שלהן את עוצמת התסמינים הקדם וסתיים כשאחת הצורות הנה כאב בטן – בעיקר באזור שיפולי הבטן. הכאבים יהיו ממוקדים ובעלי אופי חד. כאבים אלו נובעים על פי ההסתכלות הסינית מבעיה כרונית (שכן איבר הכבד נפגע). הטיפול במקרה כזה יהיה באמצעות דיקור או צמחים ויוגדר כטיפול בבעיה כרונית.

לכאב האקוטי או הכרוני, המופיע באזור החסימה, אופי משתנה וקשת רחבה של ביטויים: תחושות נימול, כאב עמום, כאב ממוקד וחודרני, כאב נודד, כאב המתעצם בלילה ועוד. תחושת הכאב יכולה לנבוע מסיבות שונות כמו חשיפה לקור, טראומה או תזונה לא נכונה.

הטיפול, שמטרתו לשחרר את החסימה, יעלים את הכאב ויפתור את הבעיה המקומית. באמצעות טכניקות שונות יחמם המטפל את האזור הפגוע ויגרום לתנועה מחודשת של אנרגיה אשר תפיג את הכאב. לאחר השלב הראשוני של הטיפול, עם הטבת המצב, ינסה המטפל להבין את שורש הבעיה ולהתמודד עם הגורם המערכתי שגרם לתקיעות, כדי להבטיח שאותה הבעיה לא תחזור בעתיד.

תהליך האבחון

הרפואה הסינית נותנת חשיבות רבה לתהליך האבחון שמטרתו בעצם להגיע לשורש הבעיה ולמקור הדיסהרמוניה שבעקבותיו מופיע התסמין של הכאב.

האבחון נעשה בכמה רמות

תשאול – האדם מציג בצורה מפורטת את עצמו, הרגליו, תכונותיו, ואופיו. במהלך התשאול ייתן המטפל את הדעת לעונה המועדפת על האדם, למזון שהנו צורך, לטעמים המועדפים עליו, לאיכות השתן ועוד.

אבחנת גוף – הגוף הפיזי של האדם מהווה מראה למערך הפנימי שלו. באבחנת הגוף יזהה המטפל את האזורים הפגועים הכואבים ואת האזורים המאוזנים והבריאים. האזורים הכואבים למגע יהיו אזורים בהם קיים עודף וסטגנציה. באזורים בהם הגוף חסר אנרגיה ירצה המטופל מגע ויעדיף חום. צלקות על גבי הגוף אף הן יכולות ליצור חוסר איזון וחסימה של סירקולציה, הטמפרטורה המוקרנת מהגוף תעיד על מצב האזור, אזורים קרים יותר יהיו האזורים המועדים לתקיעות וכאב.

אבחנת לשון – הלשון מהווה מעין מפה של איבריו הפנימיים של הגוף. באמצעות אבחנת הלשון אנו יכולים להבחין בטמפ' שונה באיברים השונים, במידת הלחות בגוף ובנתונים רבים נוספים. לדוגמא, סימני שיניים המתבטאים כעיגולים בצידי הלשון יעידו על חוסר יכולת של שריר הלשון להחזיק את עצמו, דבר המעיד על חוסר אנרגיה כללי בגוף. חיפוי על גבי הלשון יעיד על מידת הלחות המצטברת בגופנו.

אבחנת הדופק – הדופק, הנלקח באזור פרק כף היד, מהווה את הפה האנרגטי של הגוף. באמצעותו אומד המטפל, בכל רגע נתון, את כמות ואיכות זרימת האנרגיה והדם בכל הגוף. המטפל המנוסה יחלק את הדופק לעמדות שונות ודרכן יאבחן את מצב כל אחד מאיברי הגוף בנפרד. לכל איבר יש עמדה משלו ודופק ייחודי המשקף את מצבו.

לדוגמא, דופק מהיר בעמדת הכבד יעיד על חום פנימי המצטבר ומשפיע על הדם המתאכסן בכבד. דופק איטי ומתגלגל בעמדת הטחול יעיד על ליחה עודפת במערכת העיכול המקשה על התנועתיות ותהליך עיכול המזון.

חשיבות הטיפול בפרקי זמן קצרים

על מנת לעורר את האזור הפגוע ירצה המטפל להחיות את זרימת האנרגיה. במצבי כאב חשוב לקיים טיפולים בפרקי זמן קצרים על מנת לא לאפשר לגוף להתדרדר ולהישאב למצב לא מאוזן אשר יחמיר את הכאב ואת הבעיה. לעיתים יידרש האדם להגיע לטיפול פעמיים ואפילו שלוש פעמים בשבוע למשך תקופת זמן קצרה כדי ליצור גירוי מתמשך לאזור הפגוע. וכך ליצור תהליך של החייאה מחודשת של האזור הפגוע, והחדרת והחזרת חיוניות.

דרכי הטיפול

במקרים של כאב כרוני (הנובע מדיסהרמוניה ברובד הפנימי) ישתמש המטפל באקופנקטורה ובצמחי מרפא:

אקופנקטורה (דיקור)

בגופנו ישנם ערוצי אנרגיה הקרויים מרידיאנים. החדרת מחטים לנקודות הדיקור שעל גבי המרידיאנים, תגרום לפתיחת החסימה באותו ערוץ. הדיקור מאזן את הזרימה האנרגטית ומעודד את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף.

צמחי מרפא

שימוש בצמחים וחומרים מן החי למטרת ריפוי. בסין קיימים למעלה מ-6000 צמחים להם מיוחסות תכונות מרפא. במערב נעשה שימוש בכ-400 צמחים בלבד. ה-GE GEN לדוגמא, הינו צמח מטפס המכוון למעלה ולכן יטפל בשכמות, בכתפיים ובאזורים הגבוהים יותר של הגוף. המור והלבונה המוכרים לנו, נקראים בסינית MoYao ו- Ru Xiang. שניהם סוגי שרף אשר יכולים לחדור לפוגג את החסימה והכאב באמצעות הארומה החזקה שלהם.

במקרים של כאב אקוטי (הנובע מדיסהרמוניה ברובד החיצוני) ישתמש המטפל בטווינא – הפיזיותרפיה הסינית, בכוסות רוח ובמוקסה:

טווינא

העיסוי הסיני הרפואי המסורתי שמשמעותו דחיפה ומשיכה. הטיפול בטווינא מתבסס על מערכת המרידיאנים והעיסוי עצמו מתבצע לאורך המרידיאנים המעורבים בבעיה או ע"י הפעלת לחץ על נקודות הדיקור, אשר ביכולתן להשפיע ולשפר את מצבו של המטופל.

מוקסה

המוקסה עשויה מצמח לענה המיובש בקרני השמש במשך תקופה של כ-10 שנים. במהלך תהליך הייבוש סופג הצמח אנרגיה מסוג יאנג מקרני השמש וכך מקבל איכויות מסוג יאנג האחראית על חימום ותנועה בגופנו. באמצעות שריפת המוקסה מעל העור, אנו מחממים נקודות דיקור באזורים שונים בגוף וגורמים להנעת הדם והאנרגיה במרידיאנים.


נשמח לראותך
בפגישת ייעוץ ואבחון ללא תשלום
במרכז "מזרח-מערב" – המרכז לרפואה סינית קלאסית

אתר: מזרח מערב - מרכז רפואה סינית

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאה עשרים וארבע:
מידע
לשרותך, נכה צה"ל