אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

באילו מקרים יוכל עורך דין פלילי לסייע לנכי צה"ל

בעבירות צבאיות העונשים הם חמורים ביותר וההרשעות הם של בית הדין הצבאי

הישראלים מגלים מערכת סבוכה מאוד עם צה"ל - מצד אחד תחושת הנאמנות למדינה ומצד שני - תחושת הגזל של החופש שלהם. שלילת הפרטיות למשך שלוש שנים לפחות או שנתיים אצל בנות. במידה ונפגעתם, הן נפשית והן פיזית, אתם בוודאי מודעים לעובדה שמגיע לכם כספים מאת מערכת הביטחון. הדבר נכון גם לאלו אשר משרתים במשרד הביטחון, במשמר הגבול, במוסד ובשב"כ.

לפני שאתם רצים לתבוע את מערכת הביטחון, שזה הליך מסובך ולא פשוט בכלל, עליכם להיות בטוחים שיש לכם סיבה מספקת לעשות כן. כל פציעה נפשית ופיזית שנגרמה לכם במהלך השירות שלכם – היא עילה מספקת לתביעה מצדכם. גם תביעה נפשית כמו: מחלות פוסט טראומטיות או יצירת לחץ עליכם הן סיבות מספקות לתביעה.

בצה"ל יש רשות שופטת ורשות מבצעת, בעבר התהליך הפלילי הצבאי היה מופרד מהתהליך הפלילי האזרחי,  הרי כיום המטרה היא לשלב את שני הגופים כאחד.

בעבירות צבאיות העונשים הם חמורים ביותר וההרשעות של בית הדין הצבאי למעשה גוררות רישום במרשם הפלילי האזרחי. עורך דין פלילי מקצועי ומיומן יכול לשנות את סעיף האישום כך שלא יתבטא במרשם האזרחי.

אנו רואים עדות לכך בשימוש של סמים בצה"ל, בבתי משפט אזרחיים התגובה תהיה מאסר על תנאי וקנס כספי, כאשר בבית דין צבאי התגובה על שימוש בסמים תהיה מאסר ועוד לתקופות ארוכות ביותר ואם נתפסתם בתוך בסיס של הצבא, העונש יהיה חמור הרבה יותר. תפקידו העיקר של עורך דין פלילי הוא להילחם על חפותו של החייל, תוך ראייה עתידית שרישום זה יימחק מהמרשם הפלילי ולא יהווה מכשול לחייל הצעיר כשהלה ישתחרר משירותו הסדיר מצה"ל.

בתי הדין הצבאיים הם אוטוריטוריה שיפוטית של הצבא, אשר קיימת מכוח השיפוט הצבאי. המערכת הינה אוטונומית ולא קשורה למערכת השיפוט של מדינת ישראל.

מי מוסמך לחקור ולייצג חייל בפני המערכת הצבאית?

לכך ישנם שלושה גופים:

• הפרקליטות הצבאית – הינה רשאית להחליט בהתאם לחומרת העבירה, האם להעביר את התיק לבתי דין צבאיים.

• בתי הדין הצבאיים – שהם למעשה בתי המשפט של צה"ל ואמונים על הכרעת הדין וגזר הדין של החיילים בצבא.

• משטרה צבאית חוקרת – הם שייכים לחיל המשטרה הצבאית והיא מהווה מוסד חקירה המטפל בעבירות של חיילים בצבא.

לשירות הצבאי יש חשיבות מרובה על העתיד המקצועי ועל הסיכוי לקריירה פוליטית וביטחונית. כאשר ירצה אדם משוחרר מהצבא להיבחן לכל מיני סוגי עבודה שונים, כתם מתקופת השירות יכול להוות לו למכשול, כל עבירה שיש לה אלמנט פלילי בעת שירותו, כגון: הטרדה מינית, פגיעה גופנית, חשד לאונס, סחר בנשק, עבירות סמים ואלכוהול – כל אלה מהווים כתם בעברו ועלולים ליצור מצב שלא יתקבל לעבודה גם במגזר הפרטי וגם במגזר הציבורי.
 


 

נותני חסות: