אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

בית המשפט ממליץ למנות רופא מומחה לכאב

התעלמותם של חברי הוועדה הרפואית מכאבו של הלוחם הפצוע:

בזמן מלחמת לבנון השנייה, במהלך שירותו הסדיר, נפצע ר' פציעה קשה ורב מערכתית לאחר שנורה במהלך קרב ע"י חוליית מחבלים שחוסלו על ידו בהיתקלות פנים מול פנים. לאחר תקופת שיקום ארוכה במהלכה עבר עשרות ניתוחים, נבדק ע"י מומחים בעלי שם בארץ ובחו"ל, עבר טיפולים ניסיוניים ונטל תרופות רבות, המשיך הנכה לסבול מכאב בלתי נסבל ברגלו הימנית אשר השפיע ומשפיע על תפקודו היומיומי ומייסר אותו לאורך כל שעות היממה.

תחילה פנה הנכה לוועדה רפואית מחוזית באגף השיקום, אשר לא עיינה בתיקו הרפואי וקבעה כי בקשתו נדחית מכיוון שלא נמצא כי הוא סובל מתסמונת CRPS (תסמונת כאב אזורי מורכב) למרות שהנכה ורופאיו מעולם לא טענו שהוא סובל מתסמונת זו ואף שללו את קיום התסמונת.

הנכה הגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית המחוזית לוועדה רפואית עליונה וזומן לבדיקה על ידה.

חרף הפניית תשומת ליבם של לחבריי הוועדה העליונה, כי ברגלו הפצועה ישנן נקודות רבות שנגיעה בהן ולו הקלה ביותר גורמת לכאבים להתגבר עשרות מונים. בקשתו של הנכה נפלה על "אוזניים ערלות". רופא הוועדה העליונה התעלם מבקשותיו של הנכה וערך לנכה בדיקה קלינית אגרסיבית שאת כאביה חש הנכה שעות רבות לאחר הבדיקה. בנוסף, התעלמה הוועדה מטיעוניו של הנכה לגביי הכאבים הכרוניים ברגלו הימנית כאשר קבעה גם כי הנכה אינו סובל מ –CRPS למרות שמעולם לא טען כי הוא סובל מתסמונת זו.

הערעור לבית המשפט המחוזי:

הנכה פנה באמצעות עורכי דינו, עו"ד עומר יעבץ עו"ד צחי ביטון ועו"ד רפאל שיין, בערעור על החלטת הוועדה העליונה, לבית המשפט המחוזי בתל אביב. כבוד בית המשפט המחוזי קבע בהחלטתו כי: "במקרה שלפניי התעלמה הוועדה ממרבית המסמכים שהוצגו בפנייה ונתנה את עיקר דעתה לתסמונת שלא נטענה ולבדיקות EMG ואחרות. לא הייתה התייחסות להסברו המפורט של המערער באשר לסבלו ואף לא הייתה התייחסות אף לממצא של הוועדה עצמה שהמערער מעוות את פניו בעת הבדיקה בשל כאב חד. לאחר שהתלבטתי בעניין ועל מנת שלמערער תהיה תחושה שטענותיו נשמעות למן הראשונה, אני מורה על כי הדיון יועבר לוועדה בהרכב אחר"

החידוש בפסק הדין:

בסיכום פסק הדין, מתייחס בית המשפט לסוגיית הכאב אשר טרם נידונה בערעורי נכים של נכי משרד הביטחון וממליץ ליושב ראש הוועדות העליונות של אגף השיקום, למנות במקרים בהם מעורבות תסמונות כאב, מומחה עם תת התמחות ברפואת הכאב, שכן נושא הכאב עולה לעיתים קרובות בשנים האחרונות בוועדות רפואיות ונכון שמומחה בתחום זה יוכל לתת מענה מקצועי ומוקפד יותר כאשר סוגיית כאב עולה. מדובר בחידוש, כי בעבר הסתפקו בוועדות במינוי נוירולוג ללא התמחות בכאב או ברפואת כאב, והתייחסו רק לבדיקות קליניות, תוך התעלמות מערכה הרב של תלונתו של הנכה.

לעיון בפסק הדין לחצו כאן >>


 

נותני חסות: