אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

תזכיר חוק הנכים: האם זכויות נכי צהל ייפגעו בקרוב?

כל מה שרצית לדעת על תזכיר חוק הנכים

בשבועות האחרונים נחשפו נכי צה"ל אל מושגים כמו "תזכיר חוק הנכים", "מכירת זכויות נכי צהל" וכד'. במאמר הבא - על מנת לעשות קצת סדר ולהעמיד את הדברים על דיוקם תמצאו את כל מה שרציתם לדעת על תזכיר חוק הנכים ורעידת האדמה הצפויה מול אגף השיקום.
 

מהו תזכיר חוק הנכים ?

תזכיר חוק הנכים הוא הצעת חוק שאמורה להגיע להצבעה בכנסת ישראל, להיכנס לספר החוקים ולהשפיע לטובה ו/או לרעה על כל ההטבות והזכויות שמגיעות לנכי צה"ל.

לצורך הכנת תזכיר חוק הנכים (שלדעתנו היה אמור להיות מהן עסקת פשרה בעניין ועדת גורן), משרד הביטחון בשיתוף ארגון נכי צה"ל היו אמורים ללקט את כל הוראות אגף השיקום ולהעביר אותם לחקיקה.

האם זה רע לנכי צה"ל ?

תזכיר חוק הנכים הוא לא דבר רע ביסודו בהנחה שהוא נעשה באופן הוגן, מפורט ובראש ובראשונה לטובתם של נכי צה"ל.

אלא שעל פניו נראה לכאורה כי תזכיר חוק הנכים כפי שהוכן על ידי הצדדים פוגע פגיעה אנושה בזכויות נכי צה"ל. ראשית, טיוטת החוק שמוצעת מקבעת מצב קיים של שחיקה מתמשכת מאז שנת 2009 בזכויות נכי צה"ל.

שנית, על פניו נראה כי הוסכם על ויתור לכאורה של זכויות קיימות ו/או עדכוני זכויות בשווי של מאות מיליוני שקלים לטובת תקציב אגף השיקום ולכן משרד הביטחון מפעיל מכבש לחצים אדיר לחתום על תזכיר חוק הנכים כפי שהוא מוצע כעת.

במכתב בהול ששיגר יו"ר מחוז תל אביב בארגון נכי צה"ל, עו"ד עידן קליימן ליושב ראש הארגון מר חיים בר, מגולל עו"ד קלימן רשימת ליקויים וכשלים ארוכה ונותן את חוות דעתו המקצועית כעורך דין, כמו גם כמי שהתמקצע בזכויות הנכים וקובע חד משמעית שחתימה על הצעת החוק כפי שהיא מוצגת כעת מהווה פגיעה אנושה בזכויות ובאמון של נכי צה"ל.

חובה לקרוא בעיון את מכתבו של עו"ד קלימן עידן  >>

דיון ציבורי - האם זכויות נכי צהל ייפגעו בקרוב?

לא רק מחוז תל אביב וירושלים חושבים שתזכיר חוק הנכים הוא דבר שלכאורה עלול להזיק ולפגוע בזכויות נכי צה"ל.

על השאלה האם חתימה לכאורה על תזכיר חוק הנכים תביא פגיעה קשה בזכויות המגיעות לנכי צה"ל ? התפרסמה כתבה מפורטת לפני מספר ימים בעיתון דה מרקר.

הכתבת טלי חרותי-סובר הכינה סקירה מקיפה וחשפה בפני ציבור נכי צה"ל - קיומו של מכתב מפגישה אישית בין מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל לבין יושב ראש ארגון נכי צה"ל מר חיים בר. פגישה שנערכה בשנת 2014.

ציטוט:  "... אלא שמסיכום פגישה שהתקיימה בינואר 2014 בין מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, ליו"ר ארגון נכי צה"ל, חיים בר, עולה תמונה משונה.

השיחה מוגדרת פ"א (פגישה אישית) ולא פ"ע (פגישת עבודה), אף שהשניים דנו בבקשת תמיכה של הארגון ל-2014, ו"בבקשת משרד הביטחון להחריג את תקציב השיקום מתקציב הביטחון - במקביל להסדרה בחקיקה של זכויות נכי צה"ל".

סעיף עיקרי הדברים בסיכום הפגישה, שכתב יועצו הבכיר של מנכ"ל משרד הביטחון, אומר כך: "יו"ר ארגון נכי צה"ל נדרש בעבר לקצץ בהוצאות הארגון, ועשה זאת ללא פגיעה בנכים. השנה, 2014, הוא מבקש להגדיל את התמיכה ל-25 מיליון שקל (ב–2013, 20 מיליון שקל), במטרה לתקצב את בתי הלוחם, ומכיר בצורך לקצץ בתקציב 'כתוצאה מהמציאות התקציבית'".

בחלק המעניין בסיכום נכתב: "הארגון מציע כי מקורות הקיצוץ יהיו על חשבון הטבות לנכים שמהן ניתן לחסוך ולהתייעל, ובכלל זה דמי מרפא, דמי ביגוד לנשים, ביטול הדרישה הרטרואקטיבית לדמי ניידות (כפוף לתשלום ריאלי) ואחזקת טלפון". עוד נכתב בסיכום הפגישה כי "הארגון מוכן להציע מו"מ מיידי עם משרד הביטחון, כדי להצביע על מקורות ההתייעלות (על פי בר: 'קחו ממה שאני מציע לכם, ותנו לארגון איפה שהוא צריך...')". ...."

לקרוא ולא להאמין - מכתבו של מנכ"ל משרד הביטחון >>

 


 

נותני חסות: