X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

ירושלים של צנחנים

גדעון רוזנפלד - ג'ינג'י

מאת : טל (בן של נכה צהל) 

בין הצנחנים שצלצלו לחטיבה לשאול מתי אנחנו ? היה גם גדעון רוזנפלד זכרונו לברכה הידוע בכינויו ג'ינג'י, שנפל בקרב על גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים.

מתוך עבודת שורשים

במסגרת עבודת השורשים שעשיתי השנה - היה עלי לבחור באירוע אחד חשוב ומשמעותי במשפחה.

הבחירה באירוע אחד – קשה היא, בעיקר בשל העובדה שמדובר בשתי מלחמות שהשפיעו הן על מדינת ישראל והן על משפחתי מצד אבי ומצד אימי.

מלחמת העולם השנייה והשואה גרמו לבני משפחתי לעלות ולהיפגש בארץ ישראל ולבנות את מדינת ישראל שקמה בעקבותיה.

ולעומתה מלחמת ששת הימים – במלחמה זו רצו מדינות ערב להשמיד את מדינת ישראל ואילו צה"ל הצליח למנוע זאת ובתוך שישה ימים להחזיר לידינו את ירושלים, בירת העם היהודי לדורות – והר המוריה, מקום בו בחר אלוהים כביתו – בהר המוריה נערכה עקידת יצחק ולאחר מכן נבנה בית המקדש. "והאלוהים ניסה את אברהם ויאמר אליו אברהם ויאמר הנני : ויאמר קח – נא את – בנך את יחידך אשר אהבת את יצחק ולך לך אל ארץ המוריה והעלהו שם לעלה על אחד ההרים אשר אמר אליך" (בראשית פרק כ"ב פסוק ב').

גדעון רוזנפלד זכרו לברכה שנפל במלחמת ששת הימים בקרב על גבעת התחמושת

הקרב על גבעת התחמושת

בזמן חגיגות יום העצמאות תשכ"ז, 1967 הגיעו ידיעות ראשונות על כניסת צבאות מצרים לסיני, יחידות ישראליות הוכנסו למערך בלימה ועצמתן הלכה וגדלה ככל שנמשכה זרימת כוחות מצריים אל עבר הגבול הירוק. אט אט התרוקן העורף, בבית נשארו נשים, ילדים ו.. צנחנים, בעלון חטיבת הצנחנים כתבו "בחוד החנית לא חופרים חפירות הגנה... טלפוניים עצבניים מחיילי החטיבה שאלו : נו... מתי אנחנו ?... אבל הציבור ידע ! אם לא קראו לצנחנים לא חושבים ברצינות על מלחמה !.

בין הצנחנים שצלצלו לחטיבה לשאול מתי אנחנו ? היה גם גדעון רוזנפלד ז"ל הידוע בכינויו ג'ינג'י, שנפל בקרב על גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים.

גדעון ז"ל היה אחיו הצעיר של סבא צביקה ז"ל ובנה של סבתא רבה עדה רוזנפלד.

גדעון, היה ב"גרעין" הנח"ל של קיבוץ איל שנמצא על גבולה של כפר- סבא והעיר קלקיליה שהייתה באותו הזמן תחת שלטון ירדני, גדעון היה מכונאי והיה אחראי לתיקון הכלים במשק.

ב – 23 למאי נסגרו מיצרי טיראן בפני כלי שייט ישראלים, ואז נקראו חיילי הצנחנים לדגל, בין לילה התמלאו שורות חטיבת הצנחנים, ותיקים, משוחררים, נכים וחולים התנדבו מחדש, עם קבלת הציוד ועד לפקודות המבצע התארגנו גדעון וחבריו לכיף שבחברותה.

המפקדים התיישבו ליד המפות וצילומי האוויר, המשימה המיועדת – פעולה משולבת במרחבי סיני, בינתיים, עובר יום, יומיים, ועדין אין רשות להוריד את הפקודות למטה לחיילים לביצוע, אכזבה פשטה בין גדעון וחבריו, בשביל מה קראו לנו ? למה אנחנו שותקים ונותנים למצרים להשתולל ?.

גדעון וחבריו החלו להתארגן לשהות ממושכת, הם הקימו אוהלים ובשל החום, הזבובים והברחשים המטרידים הם הקימו גם מקלחות שדה.

בערב שהיו חוזרים מהאימונים, יושבים מסביב למדורות עושים הווי... וחושבים על הבית, במקרה של גדעון הייתה זאת זיוה חברתו בקיבוץ.

משטר האימונים גדל ואיתו תרגילי ניווט בשטח, פשיטות ומסעות תנועה בדיונות חוליות. בקרבת המאהל היו מבנים נטושים, בחלקם דומים לבתים הנמוכים שבשכונות היעד, חוזרים על "לחימה בשטח בנוי" פורצים דלתות, יורים בחלונות, מטהרים בתים ונעים ברחובות קצרים, כל זאת רק עם נשק ואמצעים המצויים בפעולה משולבת.

באותם ימים הקפידו לשמור על שקט מוחלט במכשירי הקשר הצבאיים על מנת שהאויבים , לא יצליחו לשמוע מה מתכנן צה"ל לעשות.

מתברר שמצריים, ירדן, סוריה ועירק מתכננים לתקוף את מדינת ישראל מכל הכיוונים במטרה להעיף אותנו היהודים מארץ ישראל – לאויב נשק רב ומאות מטוסי קרב סילוניים.

ב – 5 ביוני בבוקר, היום הגדול הגיע המלחמה החלה, חיל האוויר הישראלי הצליח להשמיד את מאות מטוסי הקרב של האויב בעודם על הקרקע. וכך יצר עליונות אווירית לצה"ל.

ואז החלו הפקודות בקשר.... "סדין אדום נוע נוע סוף..." , זאת הייתה הסיסמא ליחידות להתחיל במלחמה.

בשעה 14:30 הגיעה הפקודה לגדעון ולחברים, אתם – הצנחנים עולים לירושלים. !

מתפשטים מ"חגור צניחה ושקי רגל", לוקחים מה שצריך קדימה ל... אוטובוסים ! המשימה : כיבוש ירושלים המזרחית, פתיחת דרך להר – הצופים : כיבוש העיר העתיקה.

המלחמה החלה.... הפלוגה של גדעון עוברת בפירצת הגדר ליד הטנקר. מגיעים אל הקיר הארוך, מטהרים. מכוניות תחמושת מתפוצצת, מול מבני המגורים, "החבר'ה פורצים את בין הבתים, רימון, צרור, טהור, הלאה.... צרור טהור הלאה ......" (מתוך ששת הימים בהוצאת משרד הביטחון).

פגזי התותחים המשיכו לנחות על גבעת התחמושת. המחלקות התפרשו ונעו קדימה, המ"פ מבקש חדל, הריצה של החברה מהירה ומשיגה את הפגזים... גדעון והצוות מוצאים מחסה בתוך בית נטוש ואז .... הפגז פוגע ... גדעון נפגע בבטנו ומפונה לבית חולים הדסה עין כרם

החברה ממשיכים להלחם, מטהרים את התעלות המזרחיות... מגיעים לבונקר הגדול ומפוצצים אותו.. הבונקר עף באוויר בקשר מודיעים " גבעת התחמושת בידינו.. גבעת התחמושת בידינו...".

בינתיים, בבית סבתא רבה עדה, לא יודעת כלום, גדעון שוכב חסר הכרה בבית החולים הדסה עין כרם והחברים מהגרעין ומקיבוץ איל התחילו להגיע לביתה של סבתא רבה עדה לקבל מידע, (מה קורה עם ג'ינג'י - גדעון).

סבתא רבה עדה ביחד עם סבא רבה אברהם ז"ל נסעו מיד לירושלים לבית החולים לחפש את גדעון ולראות מה מצבו, גדעון נפגע קשה מאוד בבטנו ולאחר מספר ימים, יום אחרי חג השבועות הוא נפטר.

בצה"ל רצו לקבור אותו בחלקה הצבאית בהר הרצל – אבל סבתא רבה עדה התעקשה לקבור אותו בפ"ת, גדעון הוא החייל הראשון שנקבר בחלקה הצבאית בבית העלמין בפ"ת.

מאז ועד היום משפחתי משתתפת כל שנה בטקסי ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בבתי הספר בהם למד גדעון בפ"ת וביום הזיכרון עצמו אנו עולים לקברו בחלקה הצבאית לטקס הממלכתי.

במשך 40 שנים נוהגים חבריו של גדעון מ"הגרעין" להיפגש ביחד עם משפחתי ליום השנה לנפילתו ולאחריה אנו נפגשים אצל אחד מהחברים בבית ושומעים סיפורים על אותם הימים.

ביולי האחרון, חגגתי בר – מצווה, במסגרת הבר מצווה עליתי לתורה פעמיים, פעם אחת בבית הכנסת ביום שבת ופעם שנייה ביום שני בכותל המערבי בירושלים, אני הנכד הראשון והנין הראשון שעלה לתורה בכותל המערבי בירושלים לאחר נפילתו של גדעון.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
לשרותך, נכה צה"ל