X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

פשוט שיריונר

ספרו של עופר עידן : "פשוט שריונר"

לקראת יום הכיפורים הקרוב יופיע ספרי האוטוביוגרפי "פשוט שריונר". הספר מגולל את חיי, כאחד מצעירים רבים בישראל שחונכו על אהבת העם והארץ ולמדו להלחם למענה. שלושה חלקים עיקריים יש בספר, חיי עד מלחמת יום הכיפורים, תקופת המלחמה והחיים מאז ועד רגע זה. בין שורות הספר מסתתרות גם שלוש מטרות סמויות.

למרות שהסיפור אישי, כמוני היו אלפים רבים שגדלו בצלו של משפט אייכמן, מלחמות קדש וששת הימים. בין מלחמה אחת לשניה, טיילנו ברחבי הארץ ולמדנו להכיר את נופיה, כולל ההיסטוריה המלווה כל אתר ואתר אליהם הגענו.

השילוב של חינוך כזה, יחד עם הכשרה צבאית, הפך אותנו ללוחמים בכל יחידות צה"ל. רבים מחברינו לא חזרו ממלחמת יום הכיפורים, כי היתה מוטלת עלינו משימה שלרגעים נראתה בלתי אפשרית: לבלום את המצרים והסורים, לפתוח ראשי גשר ולהעביר את המלחמה לתוך אותן מדינות שהפתיעו אותנו ביום הקדוש ביותר לעם ישראל, יום הכיפורים.

28 שנים אחרי המלחמה, נודע לי כי אני גורר הלם קרב. מאז הוכרתי על ידי אגף השיקום ואני מטופל באופן שוטף מאז ועד עולם. מדי חודש אני מגלה כי יש עדיין רבים אחרים שאינם יודעים כי אף הם נמצאים במצב דומה. העתון ידיעות אחרונות סיפר לפני שנתיים כי בארץ חיים כ-16,000 הלומי קרב שכאלה. אל אלה אני רוצה להגיע כי גם אלו לוחמים ששילמו בבריאותם למען המדינה

מטרה ראשונה של הספר היא לספר את סיפורה של חטיבה 600 ששילמה בחיי 119 לוחמים, יותר מכל חטיבת מילואים אחרת. חטיבה זו לחמה בחווה הסינית וגזרתה, הכניסה לתוך תעלת סואץ גשר גלילים ולחמה על הרחבה ושמירה של ראש הגשר עליו עברו כוחות לשטח מצרים. כנהגו של מג"ד 410, היה לי הכבוד לנהוג בטנק שניווט את דרכו של הגשר לתוך התעלה.

מטרה שניה ושלישית שלובות זו בזו: נכה הלום קרב אינו יכול למצות את שיקומו אם הוא מסתיר את נכותו, מתבייש בה ומסתיר אותה, לפעמים אפילו מהאנשים הקרובים לו ביותר. לכן, אני חושף את הבעיה בכל חומרתה, מבקש מנפגעי הלם לזקוף את הגו ולשקם את עצמם ככל שרק ניתן. הבקשה מופנית גם למשפחות ולחברים: אם אתם תתייחסו לאבא/בעל/אח/דוד וכו' כמו אל "קוקו", במקום להבין ולהכיר כי זוהי נכות, כמו יד או רגל שנקטעו, השיקום ייכשל בבית וגם בחוץ. הלומי קרב לא נפצעו במשרד ממוזג, בתאונת אימונים או דרכים: הם באים משדות הקרב. לא פחות. אז נא להעמיד את הדברים בפרופורציות. ההתחלה תהיה קשה, כדאי לבצע את הטיפול עם הנחיית המומחים.

אם היה ובזכות ספר זה יגיע לאיבחון וטיפול ולו רק הלום קרב בודד ויחיד – היה זה שכרי מכל עמלי, גבוה מעל כל מה שכסף יכול לתת.

צילומי הכריכה של הספר נעשו בידי אלי זלינגר מניצנים: נמרוד גאון ז"ל במוצב המזח במלחמת ההתשה וטנק בודד עובר על גשר הגלילים בדרכו מערבה.

בספר משובצים גם תצלומי ריקועי נחושת על המלחמה, מעשה ידיי.

עופר עידן

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים:
לשרותך, נכה צה"ל