X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

טכנולוגיה בלתי מוגבלת

אפליקציות אינטרנטיות

בשנים האחרונות העולם עבר תהליך מואץ של שינויים טכנולוגיים אשר  משפיעים מאד על החיים בכל הרמות. החל מכניסתן של הרשתות החברתיות ועד לסמארטפונים  והטאבלטים אשר משנים את חיינו. הקידמה הטכנולוגית נוגעת לא רק בתחומי המחשב אלא גם  מגיעה לתחומי הרפואה והביוטכנולוגיה שהתקדמו אף הן באופן מואץ בשנים האחרונות. 

לאחרונה, החלו חברות רבות המפתחות עבור הטכנולוגיה החדשה לתת את הדעת גם על בעלי מוגבלויות ולהציע פתרונות יצירתיים שלא ישאירו אותם מאחור ויאפשרו שיפור ניכר  באיכות חייהם.

חידושים בנושאי פרוטזות מזה כמה שנים נערכים מחקרים רבים במטרה להפוך את הפרוטזות לשימושיות  יותר. מרבית המחקרים נסובו סביב חיבור בין הפרוטזה למערכת העצבים במטרה לקבל  הוראות תזוזה ישירות מהמוח, ולעקוף את העצבים שנפגעו.

פיתוח חדש בתחום מראה כי לא  רק הכיוון מהמח לפרוטזה אפשרי אלא גם הכיוון ההפוך. מחקר ראשוני הצליח לחבר את  הפרוטזה והמח גם בכיוון ההפוך. כיום הטכנולוגיה החדשה נוסתה על אדם אחד בלבד, דניס  סורנסון, אולם התוצאות מבטיחות במיוחד.

באמצעות החיבור סורנסון יכול היה להרגיש את  הדברים בהם הוא נוגע, לזהותם ולדעת איזו עוצמת אחיזה עליו להפעיל עליהם. מחקר זה  נמצא עדיין בחיתוליו ויעברו עוד מספר שנים עד שניתן יהיה להכניס את הטכנולוגיה הזו  לשימוש, אך המשמעות עבור קטועי גפיים היא מרחיקת לכת.

שליטה בעולם, מכיסא הגלגלים גאדג'ט נוסף שפותח עבור קהילת המשתמשים בכסא גלגלים הופך את השימוש  בסלולרי לא רק לנגיש במיוחד אלא גם מוסיף פיצ'רים חדשים ייעודיים. הגאדג'ט משלב  התקן חיבור בין האייפון וכסא הגלגלים במיקום נוח במיוחד.

בנוסף דואג ההתקן לטעינת  האייפון ומאפשר באמצעות אפליקציה ייעודית לשלוט בכסא, לבדוק מהירות, מצב הבטריה  בכסא ועוד. מיקומו הנח של הסמארטפון מנגיש אפשרויות נוספות כגלישה, שיחת טלפון  וכדומה אשר ללא התקן זה היוותה אתגר לא פשוט.

המשקפיים של גוגל, וגם של אחרים   אחד הפיתוחים של גוגל שמקורו יועד לחובבי גאדג'טים הוא המשקפיים  המפורסמות. באמצעות המשקפיים ניתן לגלוש באינטרנט, לצלם סטילס או וידאו, לשוחח  בטלפון – והכל באמצעות שליטה קולית.

משקפיים אלו אולי הם בגדר קוריוז עבור חובבי  הגאדג'טים, אך עבור אנשים בעלי מוגבלויות תנועה בידיהם הם מעלים מאד את איכות  החיים ומאפשרים גישה לפעולות אשר בלעדיהם הן כמעט ובלתי אפשריות.  

משקפי גוגל נמכרים בכמה מאות דולרים אולם על פי כתבה שפורסמה באוגוסט  האחרון באתר הטכנולוגיה והגאדג'טים feede , הנושאת את הכותרת המשקפיים  החכמים בשירות הנכים, קבוצת חוקרים הצליחה ליצור משקפיים המאפשרים שליטה במחשב  באמצעות תנועות העיניים בעשרות דולרים בודדים. המשקפיים הללו אשר נועדו עבור אלו המתקשים להשתמש בידיהם בעבודה מול מחשבים, מאפשרים שליטה בעכבר ברמת דיוק דומה או  זהה לשימוש ידני.

משקפיים אלו מאפשרים לדמות קליק בעכבר באמצעות מצמוץ ועוד. טכניקת מעקב אחר תזוזות ראש   טכניקות מעקב אחר עיניים ותזוזות ראש כבר קיימות (בחיתוליהן) בקרב  משתמשי גלקסי. לאחרונה הוסיפה חברת אפל ניצנים ראשונים לטכנולוגיה זו במסגרת מערכת  ההפעלה החדשה iOS 7, שם ניתן להצמיד פעולה  לתזוזה ימינה ושמאלה של הראש ובכך לאפשר דפדוף בין אפליקציות וכניסות תפריט  באמצעות תנועות ראש בלבד.  

קול קורא וזיהוי קולי טכנולוגיה נוספת היכולה להיות לעזר לבעלי מוגבלויות היא טכנולוגיית  הזיהוי הקולי והשימוש בקול. חברת נואנס פיתחה יישום המאפשר זיהוי קולי בעברית תחת  השם D ago  Dictatio .

האפליקציה מיועדת  למשתמשי אפל ואנדרואיד ומאפשרת הכתבת טקסטים בעברית ברמת דיוק גבוהה מאד, ואפילו  בסביבה רועשת. האפליקציה מאפשרת שליחת הטקסט, שיתופו ועוד לאחר מכן ואף מזהה סימני  פיסוק ומעבר לשורה חדשה. השמעת הכתוב אפשרית באמצעות אפליקציית קולפיקס. אפליקצייה  נוספת אשר יכולה לשמש כקול המקריא טקסט מודפס היא "קול עברי".  

לטייל בלי לעזוב את המיטה אחד המיזמים החדשים ברשת החברתית גוגל+ נקרא Vi tual  Photo Walks. הפרויקט מנוהל על ידי צלם  בשם ג'ון באטריל ששם לו למטרה לאפשר לאנשים המרותקים לביתם לטייל בעולם באמצעות מדריך  אישי בזמן אמת.

הוא מארגן קבוצות לצ'ט ועידה בוידאו ולוקח אותם למקומות שונים  בעולם, תוך שהוא נענה לבקשות בזמן אמת לגבי פעילויות או מראות אותם רוצים לראות. כיום הוא מגייס עוד ועוד צלמים למיזם ובונים עמוד פרופיל רשמי  באמצעותו ניתן יהיה להרשם ולהגיש בקשות לטיולים.

הטכנולוגיות החדשות משפרות מאד את איכות החיים והמודעות הגוברת לשילוב  טכנולוגיות אלו ופיתוח ייעודי עבור בעלי מוגבלויות אף הביאו את חברת מיקרוסופט לפתח  פיתוח טכנולוגי המאפשר לשלב פתרונות קיימים לבעלי מוגבלויות בפיתוח יישומים חדשים  ביתר קלות.  
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


לשרותך, נכה צה"ל