אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

טיולים מונגשים לפסח

טיולי אביב נגישים לנכים בישראל

האביב הפוקד אותנו בימים אלה ממש הוא הזדמנות נהדרת לעזוב את ארבע קירות הבית או המשרד, לצאת לשוטט בשבילי ארצנו וליהנות מהפריחה, מהנופים עוצרי הנשימה ומהאוויר הצלול. שלא כמו בעבר, היום ישנם אתרים ופארקים רבים המותאמים גם לטיול של אנשים עם מוגבלויות הכוללים בין היתר חניות מוסדרות, שבילים נגישים, ספסלי ישיבה לנכים וגישה נוחה לתצפיות. כמו כן, מרבית מקומות האירוח מציעים בתקופה זו מבצעים לפסח המותאמים גם לאוכלוסיית הנכים, וניתן לשלב את הטיול עם כמה ימים מפנקים של נופש.

טיולי אביב

יער בארי – פריחה אביבית בדרום

יער בארי, המשתרע על שטח של כ-11,000 דונם, שוכן בחבל הבשור באזור הנגב המערבי. היער הניצב בכל תפארתו בגבול המדבר, מדרום לצומת סעד, ניטע על ידי חברי קיבוץ בארי והוא מציע היום למבקרים המגיעים אליו נוף עצים עשיר ומגוון: עצי בוסתן, עצי מחט ועצים עם עלים רחבים. בתקופת האביב, החל מחודש פברואר ועד תחילת אפריל, מתכסה היער במרבד פרחים בשלל צבעים, הכולל המוני כלניות באדום בוהק, סחלבים, צבעונים, דבורנית, פרחי כדן, עיריות וזמזומית.

בשמורת היער ישנו גם עולם חי עשיר ביותר, הכולל: צבאים, לטאות, צבים ודרבנים. מבחינה טופוגרפית, מאופיין האזור בבתרונות, שנוצרו כתוצאה מתנועתם של המים מנחל ואדי נח'ביר ומסחף של אדמות לס, ונראים כמדרונות תלולים ומחורצים. בחניון שבכניסה לשמורה ישנו שביל מעגלי ונגיש באורך של כ-350 מטרים, החולף בין עצי אורן. לאחר כ-30 מטרים מתחילת השביל ישנם שירותים ביולוגים ושולחנות המותאמים לבעלי מוגבלויות, ובהמשך ישנם גם מתקני כושר גופני וברזייה המיועדים גם הם לנכים.

יער בן שמן – ריאה ירוקה בסמוך לעיר

יער בן שמן, השוכן ממזרח לעיר לוד, משתרע על פני שטח של כ-34,000 דונמים ונחשב לאחד מהיערות הגדולים בארץ. בחג הפסח, בסופי שבוע ובמועדים אחרים פוקדים את היער מטיילים רבים, המעוניינים במעט שלווה ובבילוי בחיק הטבע קרוב למרכז. היער קרוי על שם בית חרושת קדום לשמן שהיה פעיל במקום והוא כולל שטחים נרחבים הגובלים בתל חדיד, במבוא מודיעים, בנאות קדומים ובאזור התעשייה של העיר מודיעין.

היער מותאם ברובו גם לטיול עבור אנשים עם מוגבלויות, וישנם בסמוך אליו כמה חניונים מונגשים. מחניונים אלה יוצאים שבילים מאספלט שהם נוחים מאוד ורחבים. הקרן הקיימת לישראל הכשירה ביער פארק המותאם במיוחד לעיוורים; בפארק ישנם שבילים טבעתיים, מפת התמצאות והסברים על היער ועל החקלאות ששגשגה באזור לפני עידנים רבים בכתב ברייל, ספסלי עץ מותאמים לישיבה, בוסתנים פורחים, צמחי תבלין, פינות של פריחות ואטרקציות נוספות הקשורות לחוש הריח והמישוש. 'מצפור קואופרטיב דן' הוא מקום מרשים נוסף לבקר בו במסגרת טיול ביער, המותאם גם לאנשים עם מוגבלויות, כולל לנכים הנאלצים להשתמש בכסא גלגלים. במצפור יש מרפסת גדולה ונוחה ממנה נשקפים נופי מישור החוף ונחל שילת.

רמת הנדיב – הגנים של משפחת רוטשילד

פארק רמת הנדיב, בו נקבר הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד בשנת 1954, שוכן דרומית לזיכרון יעקב, ומושך אליו מבקרים רבים לאורך כל עונות השנה. סביב אחוזת הקבר של רוטשילד ורעייתו עדה משתרעים גנים יפיפיים ומטופחים על פני יותר מ־70 דונמים. את הגן מתחזקת משפחת רוטשילד, והכניסה אליו היא ללא תשלום. בפארק הנדיב ישנם מסלולי טיול רבים החולפים לאורך תצפיות מרהיבות, מפלים, בריכות וגנים המחולקים לפי נושאים: גן הוורדים, גן המפלים, גן הריחות וגן הדקלים.

מרבית שטחי הגנים ומסלולי הטיול מותאמים לטיול עבור אנשים עם מוגבלויות; ישנן חניות נכים, הדרך אל הגן נגישה, שבילים ישרים ומרוצפים חולפים בין האתרים השונים ותצפיות הנוף גם הן נגישות. בגנים ישנם שירותי נכים הכוללים מקום לכסא גלגלים בסמוך לאסלה ומאחזים תקניים לידיים. כמו כן, גן הריחות מותאם גם לכבדי ראייה, תוך ניצול חוש המישוש וחוש הריח. במרכז המבקרים בגן ישנם כסאות ומערכות ישיבה המותאמים לנכים, שם תוכלו לצפות בסרט 'מעבר לגנים', המתאר את תולדות משפחת רוטשילד. עם זאת, כדי לבקר במערת הקבר יש לרדת בחמש מדרגות.


 

נותני חסות: