אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

מדוע נכה צהל נענש פעמים

נכה במאסר לא זכאי לתגמולים

חוק הנכים תגמולים ושיקום סעיף 40 מתייחס למצב לפיו נכה צה"ל מורשע ונגזרת עליו תקופת מאסר :  "דין נכה במאסר, נכה המרצה עונש מאסר. לא ישולם לו תגמול בעד תקופת מאסר, אך קצין-תגמולים רשאי להורות שהתגמול, או מקצתו, ישולם לאדם שהנכה חייב במזונותיו."

על פניו נראה כי נכה צה"ל לעומת אדם מן השורה שביצע את אותה העבירה נענש פעמים. בפעם הראשונה על ידי שופטי בבית המשפט ובפעם השנייה על ידי קצין התגמולים.

האם מדובר על עיוות בחוק ?

הנכות שנקבעת לנכה צה"ל מספרת על מצבו הגופני והנפשי כמו גם באה למדוד את גובה הפיצוי שמגיע לנכה כתוצאה מהפציעה. הנכות היא חלק מהנכה, הנכות הולכת איתו לכל מקום בוודאי שגם לכלא.

לכן, מדוע ביקש המחוקק לשלול מנכה צה"ל את תגמוליו בנוסף לעונש שהטיל עליו בית המשפט. כאן נכנסת סוגיה משפטית, ערכית ומוסרית. האם סעיף 40 לחוק הנכים תגמולים ושיקום ראוי או שמדובר בעיוות של החוק.

הנכה במאסר! קצין התגמולים מאושר?

מבחינת קצין התגמולים, במשרד הביטחון נכה המרצה תקופת מאסר חוסך לקופת אגף השיקום את כל התגמולים והזכאויות הכלכליות להם היה זכאי אלמלא נכנס לכלא, לרבות : תגמול בסיסי, תגמולים מיוחדים, תגמולי ניידות, עזרת הזולת, מענקים וכד'

לכן, האם עשה טוב המחוקק שקבע שקצין התגמולים רשאי להורות שהתגמול או מקצתו ישולם לאדם שהנכה חייב במזונותיו או שהמחוקק היה צריך לתת לבית המשפט להכריע בסוגיה כמו במקרים ציבוריים בהם נדרשת החלטה האם במעשה היה קלון.

השכל הישר טוען לעיוות

פיצוי זה פיצוי והשכל הישר טוען לעיוות בחוק. במקרים בהם הרשעתו של נכה צה"ל אינה קשורה באופן ישיר לנכות המוכרת כלומר : נכה לא עבר עבירה פלילית על מנת להיות נכה הרי שמן הראוי לבטל את הסעיף בחוק ולאפשר לנכה לקבל את תגמוליו כמו כל נכה צה"ל אחר.

אין שום סיבה הגיונית להעניש את הנכה פעמים, לגזול את חירותו כמו גם לגזול את ממונו. על אגף השיקום לפנות לכנסת ישראל ולבקש לתקן את החוק ועל ידי כך לחסוך עוול כפול מהנכה ובני משפחתו.

סיפורו של ק' הוא אחד המקרים בהם העיוות זועק לשמים ובמקום שקצין התגמולים יבוא לעזור ולסייע הוא נאלץ להפוך לגביר שמחלק נדבות בסמכות החוק.

קצין התגמולים קבע : את לא זכאית למזונות

המקרה של ק' מאזור המרכז היא הוכחה עד כמה החוק מעוות, ק' נכה צה"ל הסתבך עם החוק, הורשע ונידון לתקופת מאסר בפועל.

ק' נכנס לרצות את מאסרו כאשר הוא משאיר מאחוריו אישה, ילדים וקצין תגמולים שצריך לתת הכרעה בסוגיה כביכול שיפוטית שנמצאת על פי החוק בתחום אחריותו של בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין הרבני. האם אישתו של ק' זכאית לקבל מזונות ?

בית המשפט נתן - וקצין התגמולים לקח

אשתו של ק' עתרה לבית המשפט ולדבריה קיבלה פסק דין בגין זכאותה לקבל דמי מזונות אישה. לטענתה קצין התגמולים היה אמור לכבד את פסק הדין כלשונו ללא כל שיקול דעת. הרי מדובר בחלטה שיפוטית שאמורה להיות מעל תחום סמכותו של קצין התגמולים.

אך מקרה זה הוא רק אחת הדוגמאות לעיוות הקיים בחוק. קצין התגמולים החליט לפעול בניגוד לפסק הדין וקבע כי מכיוון שאשתו של ק' משתכרת למחייתה היא אינה זכאית לקבל את תגמוליו של ק'.

צריך לתקן את החוק

החוק דורש תיקון העוול בהקדם האפשרי, על בית המשפט להחליט באם לשלול לנכה צה"ל את תגמוליו, לחילופין התגמולים משקפים את גובה הפיצוי בגין הנכות. הנכות היא לכל החיים ואין שום סיבה להעניש את הנכה פעמים.


 

נותני חסות: