X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

מדריך למשכיר המתחיל

למה חשוב שנדאג לקראת השכרת הנכס שלנו?

אין כל חולק שהשכרת בית היא משימה לא פשוטה כלל. על אף שבסופו של התהליך נוכל ליהנות מהכנסה קבועה ונוחה, צפויה לנו לא מעט עבודה בדרך למיקסום ההשקעה שלנו. אם לא נתמודד איתה כראוי, דברים עלולים להסתבך. כל חודש בו הדירה עומדת ריקה תפגע משמעותית בתשואה שנוכל להפיק מהנכס שלנו ואם נבחר בדיירים הלא נכונים, צפויות לנו הפתעות לא נעימות. פגיעה בשלמות הנכס או עיכוב בתשלום דמי השכירות הם רק כמה מהתרחישים שאנו עלולים להתמודד עמם בהמשך הדרך. כדי להבטיח שאכן נפיק את המירב מהנדל"ן שלנו, אלו כמה נקודות שכדאי לקחת בחשבון. 

לקבוע גובה שכירות ריאלי

הגורם העיקרי שעשוי להרתיע שוכרים פוטנציאליים הוא שכר דירה גבוה מדי. מצד שני, שכר דירה נמוך מדי יפגע בגובה התשואה שנוכל להפיק. לכן, חשוב שנגדיר היטב את גובה השכירות מראש. שוק הנדל"ן בישראל תחרותי מאוד ואם "נקפוץ מעל הפופיק", אנו עשויים למצוא את עצמנו בסופו של דבר מול שוקת שבורה. עם זאת, לא כל הדירות באזור מסוים נולדו שוות. האם הדירה שלך בבניין מתוחזק היטב? האם היא עברה שיפוץ משמעותי לאחרונה? ישנם היבטים רבים שיכולים להעלות את שכר הדירה ולהפוך את הנכס שלך לאטרקטיבי יותר. חשוב שניקח את כל ההיבטים הללו בחשבון כשאנו קובעים את גובה שכר הדירה. 

פרסום הנכס

היום כבר ממש לא חייבים לשלם הון תועפות לשירותי תיווך כדי להבטיח שהנכס יושכר. עם הפלטפורמות הרבות והמגוונות ברשת שמאפשרות לפרסם נכסים להשכרה בחינם וקבוצות הפייסבוק הפופולריות, סביר להניח שהנכס שלך ייחטף אם הפרסום יהיה מזמין מספיק. עם זאת, גם אם הרשתות החברתיות הן לא בדיוק הצד החזק שלך, מתווכים רבים יסייעו לך למצוא שוכרים מבלי שהדבר יעלה לך כלל. עלויות התיווך יוטלו על הדיירים ולך יהיה ראש שקט יותר. 

ניהול סיכונים לקראת כניסת הדיירים

לעתים, דווקא לאחר שמצאנו סוף סוף דיירים, הדאגות רק מתחילות. לפתע אנו עשויים למצוא את עצמנו מוטרדים במחשבות – האם הדיירים שומרים היטב על הדירה? האם מצב הריהוט והמכשירים החשמליים יישמר? לעתים עצם הידיעה שלשוכרים שלנו יש ילדים קטנים עשויה להדיר שינה מעיני משכירים שהשקיעו ממש עכשיו בשיפוץ יקר. כדי להבטיח שתמיד יהיה לך מענה לכל אירוע שיעלה, בין אם הדיירים ייקחו עליו אחריות ובין אם לאו, הוא לרכוש ביטוח תכולה עבור הדירה. חשוב שנוודא שהפוליסה שנרכוש תכלול את כל הכיסויים שחשובים לנו.

עריכת הסכם שכירות – רק עם איש מקצוע

הגעת לרגע בו סוף סוף יהיה באפשרותך להפיק רווח מההשקעה החדשה שלך. כדי להבטיח שאכן הרווח שלך יהיה מקסימלי, חשוב שלא נתחיל לחפש איפה לחסוך. זה לא הזמן להוריד פורמט חוזה מהאינטרנט. עורך דין שיעבור על ההסכם שלך ויוודא שהאינטרסים שלך נשמרים היטב יוכל להבטיח שהדיירים יעמדו בכל ההתחייבויות שלהם ושלך תמיד יהיו כל הערבויות הנדרשות לך. אלו כמה דברים שחייבים להופיע בהסכם:

• יש לציין את שכר הדירה בצורה ברורה, להבהיר את שיעור העלייה בשכירות הצפוי ותוך כמה זמן תחול העלייה. יש להגדיר באופן חד משמעי גם את אורך תקופת השכירות ואת אמצעי התשלום בו ייעשה שימוש כדי לשלם את השכירות. לבסוף, נציין בחוזה את העלויות הנלוות שייגבו במקרה של איחור בתשלום. 

• יש להבהיר בהסכם כי תשלום כל החשבונות הוא באחריות הדיירים וכי החשבונות יירשמו על שמם. 

• במקרה בו הדירה מרוהטת, יש לערוך רשימה של כלל הריהוט והאביזרים ולהחליט מראש על קנס בגין נזקים. יש להגדיר בבירור את מצב כל הציוד והתשתיות במבנה על מנת שלא יהיו כל אי הבנות במקרה של נזק לנכס. כך, נוכל להבטיח שהדיירים יכסו כל נזק בלתי סביר מבלי שנצטרך להפעיל ביטוח תכולה בכל מקרה. 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


לשרותך, נכה צה"ל