אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

צליאק - התפרצות מחלת צליאק בצבא

צליאק ושירות צבאי

גדי בחור בן 22 בריא וספורטיבי, התגייס לצה"ל בשנת 2012 עם פרופיל 97 והתנדב לשרת בגדוד 890 של הצנחנים. במהלך מבצע צוק איתן החל גדי לחוש בכאבי בטן עזים שלא פסקו. הוא המשיך להילחם לצד חבריו עד שפונה לבית החולים לצורך קבלת טיפול רפואי.

חשד לצליאק

בבית החולים עבר גדי סידרת בדיקות מקיפה הכוללות אולטרה-סאונד בטן, בדיקות דם וכן בדיקת דם לצליאק. בתום שבוע ימים של אשפוז במחלקה הפנימית התבשר גדי כי הבדיקות העלו חשד להתפרצות מחלת צליאק - מחלה אוטואימונית שגורמת לרגישות לחלבון הגלוטן שמצוי בחיטה. (מידע מורחב על צליאק תמצאו בפורטל צליאק )

לצורך אבחון סופי , נשלח גדי לערוך בדיקת קולונוסקופיה שבמהלכה נלקחה ביופסיה מהמעיים - ביופסיה שאישרה בוודאות מלאה כי אכן גדי חלה בצליאק. מעתה ועד סוף חייו יאלץ גדי לדבוק בדיאטה ללא גלוטן.

הגשת תביעה למשרד הביטחון

בתום ימי האשפוז בבית החולים ולאחר קבלת מידע על מחלת הצליאק, כמו גם, הנחיות להמשך תזונה נטולת גלוטן, חזר גדי לגדוד שם סירב לגשת לוועדה רפואית להורדת הפרופיל. גדי דבק בדיאטה ללא גלוטן והצליח לסיים את שירותו הצבאי.

מיד עם שחרורו מהצבא פנה גדי  בתביעה לקצין התגמולים במשרד הביטחון שיכיר בו כנכה צה"ל - בטענה שמחלת הצליאק ממנה סובל התפרצה כתוצאה מתנאי השירות הצבאי. אולם קצין התגמולים דחה את התביעה בטענה שמדובר במחלה תורשתית שיכולה לפרוץ בכל גיל.

דיון משפטי

מחלת צליאק היא מחלה אוטואימונית אשר מתאפיינת באי יכולת ספיגה של דברי מזון כתוצאה מדלקת הנגרמת לרירית המעיים שנחשפו לגלוטן (חלבון חיטה). מחלת הצליאק לא ניתנת לריפוי אך טיפול תזונתי הכולל הימנעות מאכילת גלוטן יכולה להעלים את תסמיני מחלת הצליאק לחלוטין.
מחלת הצליאק זכתה לתואר "המחלה בת אלף הפנים". כיוון שדי קשה לאבחן אותה ולעיתים הרגישות לגלוטן לא כל כך נמוכה ולכן התסמינים של מחלת הצליאק לא מופיעים בברור בגיל צעיר וגם אדם מן הישוב בגיל מבוגר יחסית יכול להתגלות כמי שסובל ממחלת צליאק.

לכן מבחינה משפטית קיים קושי רב להוכיח קשר ישיר בין השירות הצבאי להתפרצות מחלת הצליאק, בנוסף מחלת צליאק ניתנת לטיפול על ידי שמירה על תזונה נטולת גלוטן ולכן גם אם היה קצין התגמולים במשרד הביטחון מקבל את התביעה הרי שלא קיימת כל נכות.

יחד עם זאת צריך לזכור כי במקרה של התפרצות מחלות מעיים אחרות לפי סעיפים 13-14 לתקנות רפואיות כמו לדוגמה מחלת קרוהן קיימים תקדימים בהם קצין התגמולים במשרד הביטחון הכיר בחולים כנכי צה"ל וקבע להם אחוזי נכות בהתאם.

מדוע צה"ל סירב עד כה לגייס חולי צליאק ?

אם מחלת צליאק היא לא נכות. מדוע אם כך סירב צה"ל עד היום לגייס חולי צליאק ? אלא דאג לקבוע להם פרופיל רפואי של 21 ולשחררם מהשירות הצבאי. חולי צליאק שרצו לשרת נאלצו בעל כורחם להתנדב

התשובה לכך נעוצה במודעות למחלת הצליאק. עד לפני מספר שנים - המודעות למחלת צליאק היתה נמוכה מאוד. חולי צליאק סבלו מנגישות למזון נטול גלוטן. מזון שצריך להיות מבושל באזור סטרילי ולכן הצבא לא היה יכול להבטיח הספקת מזון מתאים.

אלא שבשנים האחרונות המודעות לתזונה נטולת גלוטן גברה. חברות מזון רבות מייצרות ומשווקות מנות מזון מותאמות לחולי צליאק וגם צה"ל שמקבל היום מנות מזון מחברות חיצוניות יכול לספק לחולי צליאק אוכל מותאם עבורם ובכך לאפשר לחולי צליאק להתגייס לשירות צבאי מלא כמעט בכל תפקיד.

 


 

נותני חסות: