אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

אתה זכאי לרכב רפואי מותאם? מגיע לך פיצוי בגובה אלפי שקלים

300 נכי צה"ל הזכאים לרכב רפואי מותאם - יחלקו ביניהם  1.9 מיליון ש"ח 

הסכם פשרה בו נטל ארגון נכי צה"ל חלק פעיל ומשמעותי הביא את משרד הביטחון לשלם הפרשים בגובה של 1.9 מיליון ש"ח לזכאי רכב רפואי מותאם. הסכום שיכול להגיע ל- 6,000 ש"ח לנכה - ישולם לנכי צה"ל תוך 60 ימים ממועד פסק הדין במסגרת תלוש התגמולים. 

נכי צה"ל הזכאים להיכלל בהסדר יקבלו הודעה בכתב מאת ראש היחידה לרכב רפואי באגף שיקום נכים.

מענק על רכב רפואי מותאם

החלפת רכב רפואי מותאם

הוראת הרכב הרפואי 56.02 משנת 2003 קובעת כי על אגף השיקום להעניק מענק כספי מלא בגין הפרשים הנובעים מהחלפת רכב רפואי שהותאם למגבלותיו של הנכה לבין הרכב הרפואי המתואם החדש. הוראת רכב רפואי (כשאר הוראות אגף השיקום) הן בעלות מחויבות חוקית / נורמות שעל-פי החוק התקין שר הביטחון.

לכן, תמוהה העובדה כי במסוך לשנת 2006 החל אגף השיקום להפר בשיטתיות את ההוראה, לפרש מחדש את מטרתה והעניק לנכים הזכאים לרכב מותאם מימון חלקי בלבד. התוצאה השפיעה ישירות על כ- 300 נכי צה"ל שנאלצו בעל כורחם לממן באופן אישי (מכיסם) אלפי שקלים בגין החלפת הרכב הרפואי המותאם.

הליך של ארבע שנים הסתיים בהישג אדיר

לפני ארבע שנים הגישו קבוצה של נכי צה"ל עתירה מנהלית – לבית המשפט המחוזי בלוד באמצעות עו"ד יעקב (קובי) זכאי (עת"מ 23466-12-17) בדרישה להחזיר להם את הכספים – אותם נאלצו לשלם בעת החלפת הרכב הרפואי המותאם. מספר חודשים לאחר מכן, הגיש ארגון נכי צה"ל עתירה דומה. העתירות אוחדו לעתירה אחת (עת"מ 64988-12-18).

לאחר איחוד העתירות, החל להתנהל הליך גישור בפני כב' השופט בדימוס יוסף שפירא. בסיומו של הליך הגישור הגיעו הצדדים להסכם פשרה לפיו מעבר לתשלום פרטני לעותרים הראשונים, אגף השיקום במשרד הביטחון ישלם תשלום בסך של 1.9 מיליון ל- 300 נכי צה"ל שהחליפו רכב מותאם ברכב חדש בתקופה שבין 12.12.2010 לבין 12.12.2017.

הסכם הפשרה כולל גם מנגנון הסדרה עתידי בנושא החלפת רכב רפואי מותאם - לפיו אגף השיקום במשרד הביטחון, מסכים לקיים בלב שלם ובנפש חפצה הידברות נוספת עם נציגי ארגון נכי צה"ל בעניין הסיוע הניתן בעת רכישת או החלפת רכב רפואי מותאם.

יו"ר הארגון, עו"ד עידן קלימן

עו"ד עידן קלימן, יושב ראש ארגון נכי צה"ל מוסר: "...עקבתי אחרי ההליך עוד במסגרת תפקידי כיו"ר מחוז תל-אביב. אני שמח שהצטרפות ארגון נכי צהל לעתירה דחפה באופן משמעותי להישג שכלל את כלל נכי צה"ל הזכאים לפיצוי, ולא רק את העותרים הפרטניים.

אני מודה לכל היועצים המשפטיים שפעלו בשם הארגון לטובת כלל נכי צה"ל בנושא ופרט תודתי לעו״ד קובי זכאי ולעו״ד שייצג את הארגון, אייל בליזובסקי על ייצוג מקצועי מצויין.
כיו"ר ארגון נכי צה"ל אמשיך לפעול למענכם בכל חזית אפשרית ועדכנכם בהתאם...."

 


 

נותני חסות: