אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

האם השר להגנת הסביבה ביטל כניסה חינם לשמורות הטבע והגנים הלאומיים

נכי צהל לא יכנסו חינם לאתרי שמורות הטבע והגנים הלאומיים

הענקת הטבה לנכי צה"ל היא לאות סולידריות, הוקרת תודה, הערכה ואכפתיות מאותם אנשים שנפגעו במהלך שירותם למען המדינה, במיוחד שמדובר בגופים או ארגונים שחוסים תחת משרדי הממשלה השונים.

כך, במשך עשרות שנים, נכי צה"ל שהגיעו ופקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים זכו להבעת תודה והוקרה וקיבלו כרטיס כניסה חינם לאתרי הטבע של מדינת ישראל. 

לאחרונה התבשרנו כי כי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים החליטו לבטל את ההטבה ממנה נהנו נכי צה"ל רבים ובמקום כרטיס כניסה חינם - לתת לנכי צה"ל הנחה בגובה של 50% בלבד.

אבי גבאי בזמן ששימש השר להגנת הסביבה - תמונה: דוברות הכנסת

תמונה : דוברות הכנסת

בחו"ל נכנסים חינם - בארץ לא

כניסה חינם לאתרים לאומיים הם לא המצאה ישראלית, במדינות רבות במערב זוכים נכים, כמו גם, המלווים להיכנס חינם לכל המוזיאונים, הפארקים והאתרים הלאומיים.

במדינות מפותחות כמו ארה"ב וקנדה כניסה חינם ניתנת לנכי מלחמה ללא קשר למוצאם וגם נכי צה"ל בהצגת תעודת נכה ובזכות הכיתוב "Veteran". שמוטבע על גבי התעודה זוכים לכניסה חינם.

זאת בהחלט נקודת מחשבה ששווה ללימוד ממנה כיצד מדינות העולם מכבדות נכי מלחמה.

מי אחראי על גובה ההנחה לשמורות הטבע והגנים?

על פי חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה, תשנ"ח 899 סעיף 9 (א) ההחלטה לביטול ההטבה הניתנת לנכי צה"ל היא בסמכות השר להגנת הסביבה - כיום מכהן בתפקיד כב' השר אבי גבאי ממפלגת כולנו.

ציטוט מהחוק: "... אגרות כניסה ושירותים

השר רשאי, לפי הצעת הרשות ולאחר התייעצות עם שר האוצר, לקבוע אגרות כניסה, בכפוף להוראות כל דין, לשטח גן לאומי ולשטח שמורת טבע ולשירותים הניתנים בהם; בתקנות יכול שייקבעו שיעורים שונים, וכן פטורים לסוגים של מבקרים... "

מי היה השר ומתי בוטלה ההטבה ?

השר האחראי מר אבי גבאי נכנס לתפקידו בתאריך 17.5.2015 ואילו ההטבה שמעניקה כניסה חינם לנכי צה"ל, בוטלה ב-1.9.2015. דהיינו החל מ- 2.9.2015 נכה צה"ל משלם 50% מעלות הכרטיס.

מצורפת תגובת רשות הטבע והגנים

אכן בעבר נכי צה"ל היו נכנסים בחינם לגנים ולשמורת.

מבדיקה שנערכה לאחרונה על כלל הגבייה שאנו מבצעים באתרים נמצא כי אין בסמכותנו ,על פי התקנות שנקבעות בהתאם לחוק , לתת הנחה של 100% אלא 50% בלבד.

ולכן נאלצנו לעדכן את גובה ההנחה ל- 50%. המהלך בוצע בתאום ובידיעת ארגון נכי צה"ל.

אנו מקווה כי תמשיכו לבקר ולטייל באתרים המונגשים שלנו אשר כל תקופת זמן מתווספים אתרים נוספים לרשימה כיון שאנו פועלים להגיש את כלל האתרים שלנו בהתאם לחוק ולתקנות.

תודה
יוסי ורצברגר
 


 

נותני חסות: