אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

הרב מאסון המסוקים יוכר כנכה צה"ל

שנים אחרי אסון המסוקים: הרב יוכר כנכה צה"ל

הרב הצבאי שעסק בזיהוי גופות במקום התקשה להירדם בלילות ובהמשך התפתחה אצלו מחלת סוכרת. אגף השיקום טען שזיהוי חללים הוא חלק מתפקידו השגרתי של רב צבאי, אך בית המשפט קבע שיש קשר בין המחלה לאסון

מאת : אבנר לוטן, המאמר פורסם : mynet

בתום מאבק משפטי שנמשך קרוב לעשר שנים הכיר אגף שיקום נכים במשרד הביטחון בזכאותו של רב צבאי, שעסק בזיהוי חללי אסון המסוקים, כנכה צה"ל. הנכות הוכרה לו בגין מחלת הסוכרת ממנה החל לסבול חודשים ספורים לאחר האירוע הקשה.

תחילתה של הפרשה באותו אסון, בפברואר 97', שבו התרסקו שני מסוקי יסעור של צה"ל סמוך ליישובים שאר ישוב ודפנה באצבע הגליל. בהתרסקות נהרגו כל 73 החיילים שהיו על סיפונם, לא היו ניצולים. מיד עם הישמע דבר האסון הגיע הרב הצבאי לאזור ההתרסקות והחל לעסוק בזיהוי גופות החללים.

הרב הגיש בשנת 2005, לאחר שחרורו מצה"ל, תביעה להכרה בנכות עקב מחלת הסוכרת, אלא שמשרד הביטחון דחה את תביעתו וטען שלא היה קשר בין השירות הצבאי להתפתחות המחלה או להחמרתה.

הרב לא ויתר והגיש תביעה לבית משפט השלום בחיפה. על הפרק עמדה השאלה האם מחלת סוכרת עלולה להתפתח עקב אירוע טראומטי.

הבעיה המשפטית מבחינתו של הרב הייתה שאין כיום אסכולה רפואית התומכת באופן ברור בטענה שאירוע טראומטי גורם באופן ישיר להתפתחות מחלת הסוכרת.

בנוסף, התנגד אגף השיקום להענקת אחוזי הנכות בטענה שהרב סבל מגורמי סיכון אחרים למחלת הסוכרת, וטען שתפקידו הצבאי כלל זיהוי גופות ופינוי פצועים, ושאסון המסוקים אינו ייחודי לצורך עניין זה.

בפסיקה שהתקבלה בבית משפט השלום בחיפה נדונה בהרחבה הזיקה בין האירוע הטראומטי שחווה הרב הצבאי לבין מחלת הסוכרת שהתפתחה אצלו.

"במהלך ארבעת החודשים שלאחר האסון התקשה המערער להירדם בלילה והמראות הקשים שחווה במהלך פינוי וזיהוי הגופות שבו וחזרו להטרידו", נכתב בפסיקה.

הפסיקה גם דנה באופן מעמיק בדעות השונות הקיימות כיום בקרב המומחים בנוגע להתפתחות מחלת הסוכרת.

בסופו של דבר, כאמור, החליט בית המשפט לקבל את הטענה בדבר קשר סיבתי בין האירוע הטראומטי לבין התפתחות המחלה: "בהתחשב בגורם הסיכון המרכזי שהיה אצל המערער ראוי להעמיד את שיעור ההחמרה בגין השירות על מחצית".

עו"ד מרב וייס קרטייה, שייצגה את הרב, אמרה בעקבות הפסיקה: "מקרה זה יגביר את המודעות בקרב חיילים, גם צעירים, לא להרים ידיים, שכן הפרעות תפקודיות ונפשיות עלולות להתגלות שנים רבות לאחר שהם השתתפו במלחמה או לאחר האירועים הטראומטיים.

"לא תמיד אפשר להבין שהקושי היומיומי הוא תוצאה של טראומה שאותה חוו בעבר בקרב או כל אירוע טראומטי אחר".

לפני מספר ימים קיבל הרב אישור מצה"ל לפיו אושרו לו 33 אחוזי נכות (מתוך 65 אחוזי נכות כללית) כתוצאה מטראומת אסון המסוקים, וזאת באופן רטרואקטיבי ממועד התביעה בשנת 2005.


 

נותני חסות: