אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

מחשבים נגישים

בחירת מחשב המותאם לבעלי מוגבלויות

מחשב הוא כיום אחד האביזרים הבסיסיים ביותר. אין כמעט בית כיום שבוא לא תמצאו לפחות מחשב אחד מאיזה שהוא סוג: נייח, נייד, טאבלט או סמארטפון, המשלב למעשה בין פלאפון לבין מחשב קטן. עולם המחשבים מהווה כיום תחום גדול ועשיר במוצרים, ומספק מחשבים מסוגים, גדלים ומינים שונים לכל צורך אפשרי.

גם עבור אנשים בעלי מוגבלויות מוטוריות בידיים, או בעיניים ניתן למצוא כיום בקלות מחשב המתאים לצרכיהם הייחודיים. במאמר הבא נסקור את הפתרונות שמציע עולם המחשבים למי שמתקשה להקליד על מקלדת או לצפות במסך הרגיל.

נכי צה"ל התמזל מזלם והם זכאים לסיוע ברכישת ציוד מחשב מותאם על ידי אגף השיקום במשרד הביטחון, למרות שבשנה האחרונה התקציב קוצץ על ידי אגף השיקום עדין נכי צה"ל שיקידמו להגיש בקשה בשנת 2013 אולי יוכלו ליהנות ולקבל את הציוד המותאם.

להתגבר על קושי לקרוא מהמסך

אחד מסוגי המוגבלויות המקשה ביותר על אנשים רבים להפעיל מחשב, הוא מוגבלויות ראייה. עבור אנשים אשר ראייתם אינה טובה, קשה להתמקד בנתונים המוצגים על גבי צג המחשב, בעיקר כאשר מעוניינים לשבת מול המחשב לאורך זמן. פתרונות נפוצים לבעיות אלו כוללים למשל זכוכית מגדלת ייעודית, המורכבת על גבי צג המחשב ומציגה את הנתונים באופן גדול וברור הרבה יותר. מדובר כאמור באביזר חיצוני אותו ניתן להרכיב על גבי מסך המחשב, אך כדאי לבדוק בטרם קונים את המחשב והמסך עצמו, כי אכן ניתן להלביש עליו זכוכית מגדלת מסוג זה.

פתרון אפשרי נוסף הוא שימוש בתוכנות המציגות מידע ברזולוציה גבוהה יותר, כמו גם באביזרים המאפשרים להציב את מסך המחשב קרוב יותר לפניו של המשתמש, למשל על ידי זרוע מיוחדת המחזיקה את המסך ומאפשרת להציבו במספר מיקומים שונים.

להתגבר על הקושי לשבת לאורך זמן

סוג נוסף של מוגבלות, או נכות, המקשה על אנשים רבים מלהשתמש במחשב באופן רגיל ושוטף, הוא בעיות גב, בעיות יציבה או כל סוג של בעיה אורטופדית אחרת אשר מונעת מהסובל ממנה לשבת לאורך זמן באותה תנוחה. עבור אנשים רבים, ישיבה רצופה של יותר מחצי שעה או שעה מול המחשב מביאה לכאבי גב עזים. גם במקרה זה קיימים פתרונות כגון – מערכת ישיבה מיוחדת הכוללת גם סטנד למסך המחשב, המקלדת והעכבר. מערכת זו מאפשרת להשתמש במחשב גם בתנוחה של שכיבה, או חצי שכיבה, כמו גם בעמידה. עמדות עמידה למחשב גם הן כאמור פתרון נפוץ ומועיל. בכל מקרה, מדובר במערכות חיצוניות, אותן ניתן להתאים למרבית סוגי המחשבים והמסכים.

הפעלת מחשב לא עם הידיים

גם עבור אנשים הסובלים מנכויות מסוימות באזור הידיים, קשה מאוד כמובן להפעיל מחשב בצורה רגילה. פתרונות מתקדמים לכך כוללים תוכנות מיוחדות המאפשרות הפעלה של המחשב באמצעות דיבור, כמו גם אביזרים מיוחדים המאפשרים לשלוט במחשב באמצעות תנועות גסות וכלליות יותר של הידיים, או אפילו באמצעות הרגליים.


 

נותני חסות: