X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

בלעדי: ראיון עם רא"ל משה (בוגי) יעלון שר הביטחון לשעבר, וח"כ לשעבר משה (מוץ) מטלון

מי ידאג לנכי צה"ל בכנסת הבאה?

בראיון מיוחד לפורטל נכי צה"ל עם חברי הארגון: שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון וח"כ לשעבר משה (מוץ) מטלון - נחשפנו לרשימת ההישגים של אלה שדואגים לסייע לנכי צה"ל מתוך הכנסת ומחוצה לה. שמענו מהם ביקורת חריפה על התנהלות לכאורה של הנהגת ארגון נכי צה"ל בגיוס תרומות וניהול תקציב הארגון. כמו גם, על ביטול מבחן ההכנסה, העסקת פצועי צה"ל, מינוי רופאים במחוזות השיקום, שיפור השירות הרפואי לפצועי צה"ל על ידי אגף השיקום ורשימת היעדים והמטרות שלהם בתמיכה בפצועי צה"ל בממשלה הבאה. 

משה בוגי יעלון ומשה מוץ מטלון מתאמנים ברכיבה על אופני ידיים

בוחרים במי שיעזור לפצועי צה"ל

הבחירות לכנסת ה-21 תיערכנה ביום שלישי, 9 באפריל 2019 (ד' בניסן תשע"ט) - זאת תהיה כנסת בעלת משמעות רבה עבור נכי צה"ל - כנסת בה יקבעו זכויותיהם ועתידם של נכי צה"ל בחקיקה. זהו רגע גורלי עבור כלל נכי צה"ל - רגע בו ייכתב וייחתם תזכיר חוק הנכים, יקבע האם לבטל את מבחן ההכנסה, כמו גם, הדרך בה יוכרו נכי צה"ל העתידים לבוא, אלו שירותים "יופרטו" ויועברו מאחריות אגף השיקום לחברות פרטיות ומה תהיה עוצמת הפגיעה בטיפול הרפואי אותו זכאים נכי צה"ל לקבל.

נכי צה"ל ניצלו בדקה ה-90

על מנת להבין את עומק הבעיה בפניה ניצבים נכי צה"ל ומדוע נכי צה"ל צריכים לוודא ולבחור נציגים שידאגו להם בכנסת הבאה - נזכיר את שאירע בכנסת ה- 20 (זאת שסיימה את תפקידה). בימיה האחרונים של הכנסת ה- 20 ראשם של נכי צה"ל היה מונח "תחת גיליוטינה" ואלמלא פיזור הכנסת תזכיר חוק הנכים היה עובר והפגיעה בזכויותיהם של נכי צה"ל הייתה לכאורה קשה מאוד.

במהלך כהונתה של הכנסת נערכו עשרות דיונים בוועדת העבודה והרווחה, ועדת חוץ וביטחון בהם נאבקו יו"ר מחוז תל אביב והמרכז בארגון נכי צה"ל עו"ד עידן קלימן ויו"ר מחוז ירושלים נעים עזר בסיוע שדולת נכי צה"ל בכנסת - בנציגי משרד הביטחון, נציגי משרד האוצר ויו"ר ארגון נכי צה"ל שניסו להעביר בחקיקה את תזכיר חוק הנכים שלכאורה היה אמור לפגוע בחלק מזכויותיהם של נכי צה"ל.

למי באמת אכפת מפצועי צה"ל

לכן, לקראת הבחירות שייערכו בקרוב - ניסינו לנקות את רעשי הרקע של תעמולת הבחירות – ולבדוק מי מבין כל המפלגות וחברי הכנסת מתחייב לדאוג לזכויותיהם של נכי צה"ל. עברנו על מצע הבחירות של כל המפלגות והופתענו לגלות שהמפלגה היחידה שחשבה כי נכי צה"ל צריכים התייחסות מיוחדת הייתה מפלגת "כחול לבן" שבראשה עומדים רא"ל בני גנץ, רא"ל משה בוגי יעלון ורא"ל גבי אשכנזי שמכירים את סוגיית נכי צה"ל ומלויים את פצועי צה"ל מזה שנים רבות.

"... נשלים את החקיקה להסדרת זכויותיהם של נכי צה"ל – נדאג לעגן בחוק את זכויותיהם של נכי צה"ל ולשפר את השירותים שהם מקבלים, בעיקר בתחום השיקום ללא פגיעה בזכויותיהם הקיימות היום..." (מתוך המצע של מפלגת "כחול לבן").

נרגשים מהממצא פנינו למפלגת "כחול לבן" בבקשה לראיין שניים מחבריה (שהם גם חברים בארגון נכי צה"ל) שר הביטחון לשעבר רא"ל משה (בוגי) יעלון וח"כ לשעבר משה (מוץ) מטלון. השנים נענו לאתגר בשמחה וענו בסבלות ואכפתיות על כל השאלות הנוקבות שהעלנו בפניהם בסוגיות הקשורות לעתידם ומעמדם של נכי צה"ל.

בתמונה: משה בוגי יעלון ומשה מוץ מטלון

מכל המפלגות שמתמודדות לכנסת ה- 21 אתם המפלגה היחידה שהוסיפה במצע שלה התייחסות לנכי צה"ל וזכויותיהם, תוכלו בבקשה לשתף אותנו למה ?

משה (בוגי) יעלון : "... כמפקד, רמטכ"ל, שר ביטחון לשעבר ופצוע צה"ל - יש לי הכרות אישית עם נושא הנכות והפציעה: נכים 100%, משותקים, קטועים, פרפלגיים, עיוורים, הלומי קרב ונכויות נוספות - מאז תחילת השירות הצבאי שלי בשנת 1968 (מלחמת ההתשה), אחר כך מלחמת יום הכיפורים שבמהלכה נפצעו ונהרגו חברים, מפקדים וחיילים, כמו גם, המלחמות והמבצעים שבדרך. אין מלחמה ללא פצועים לצערנו לכן העניין שלי כמפקד קודם כל לפצועים ולמשפחות השכולות היא מחויבות מוסרית עמוקה..."

"...לכן כמי שפיקד על חיילי צה"ל שנפצעו - נכי צה"ל תמיד עמדו מול עייני בראש סדר העדיפויות. אני מכיר לעומק את סוגיית הפצועים מהחוויות האישיות שלי, חוויות כמפקד שליווה פצועים לאורך שנים בתהליך השיקום גם היום כשאני פוגש פצועים מן העבר את חלקם עוד פגשתי שהם היו חסרי הכרה בבתי החולים השונים..."

"...גם נושא השיקום מוכר לי היטב - אני מלווה את פצועי צה"ל שנים רבות. עוד בהיותי על מדים נהגתי להגיע לבתי החולים, בית לווינשטיין, השיקום בתל השומר, סדנת גל ולדרוש בשלומם. לכל אירוע הצדעה של נכי צה"ל או מסיבה כדוגמת מסיבת חנוכה של נפגעי חבלה מוחית אני משתדל להגיע, לחבק ולחזק את כולם..."

"... בנוסף, בתוקף היותי חבר בארגון נכי צה"ל (נפצעתי מספר פעמים במהלך שירותי הצבאי) הוזמנתי על ידי מוץ - ללוות את פצועי צה"ל כראש המשלחת בתחרויות רכיבה על אופני ידיים במרתון ברלין, הסכמתי לבוא בתנאי שגם אני ארכב בתחרות - זה היה לי מאוד סמלי להתחיל מרוץ אופני ידיים משער ברנדנבורג (Brandenburg Gate) דרך מוזיאון השואה בברלין – למעשה מאז שנת 2006 אני רוכב עם פצועי צה"ל עד עצם היום הזה בבית הלוחם תל אביב, אנחנו משתתפים בסובב כינרת, גלגלים של תקווה כך שאני מכיר היטב את פצועי צה"ל...."

"... עד היום אני מגייס תרומות לארגון נכי צה"ל - רק לאחרונה ביקרתי בדרום אמריקה במטרה להביא תרומות לארגון נכי צה"ל. אני פעיל בעמותת "בשביל המחר" שדואגת לחיילים הסובלים מהלם קרב ועוד..."

"...לכן היה לי ולנו חשוב לדאוג שבמצע של מפלגתנו "כחול לבן" שהיא מפלגה ערכית ומוסרית תהיה התייחסות לנכי צה"ל. וכמובן שנקים את הממשלה הבאה נדאג לעמוד מאחורי האמירה הערכית שלנו - ולעגן את זכויותיהם של נכי צה"ל בחקיקה מבלי לפגוע בזכויות הקיימות..."

כשר ביטחון לשעבר, נכי צה"ל שואלים מה עשית למענם בתקופת כהונתך ? האם תוכל לפרט מספר דברים עיקריים ?

משה (בוגי) יעלון : "... שאני מגיע לתפקיד שר הביטחון אני מכיר לפני ולפנים את סוגיית הפציעות והדבר הראשון שהסתכלתי עליו כצורך זה לעשות רפורמה שלצערי לא את כולה הספקתי לעשות – אבל קודם כל שהגישה תהיה שהאגף מגיע אל הפצועים ולא הפצועים צריכים לרדוף אחרי האגף.

החוויה האישית שלי - נפצעתי מספר פעמים והפציעה הראשונה שלי אפילו לא נרשמה - לא ידעתי שיש תהליך שצריך לפנות , לדרוש זכויות ואחוזים וגיליתי שהתהליך הוא תהליך בירוקרטי שאינו מאיר פנים, אפילו חשדני ושאלתי עוד בהיותי במדים למה זה צריך להיות ככה ?

למה הפצוע צריך לרדוף אחרי האגף ? צריך שהאגף יגיע אל הפצוע ! שמחתי והופתעתי לראות שנפצעתי כבר פציעה שלישית ושכבתי בבית החולים רמב"ם - הגיעו אלי למיטה ומילאו לי דוח פציעה ואמרתי וואלה – כל מה שצעקתי באחת הפציעות הקודמות הינה זה קורה – להפתעתי הרעה גיליתי שזה נרשם אבל לא קרה עם זה כלום..."

"... אני אישית לא רדפתי אחרי אגף השיקום ולא התעסקתי עם הסיפור הזה – ומצאתי את עצמי באיזה שהוא שלב נדרש לזה – בשנת 2008 נדרשתי לעבור ניתוח להחלפת חלקים ברגל לאחר פציעה קרבית בשנת 1985. זה היה אחרי שכבר השתחררתי מתפקיד רמטכ"ל ולפני שהייתי שר בטחון ואני מגלה שהפציעה הזאת בכלל לא רשומה. אין לי שום אחוזים עליה – לא שלא שאלתי – שאלתי אבל אמרו לי שזה משתלב עם אחוזי פציעה קודמת. בקיצור לנוכח העובדה שהייתי צריך לעבור ניתוח מהר מאוד עברתי ועדה והסתבר שכל השנים הפציעה הזו לא הופיעה באגף השיקום – כל הסיפור הכעיס אותי מאוד..."

"... בין תפקיד רמטכ"ל לתפקיד שר ביטחון אמרתי לעצמי לא יכול להיות שהמערכת הזאת (אגף השיקום) לא תהיה מאירת פנים – זה לא שהפצוע צריך לרדוף אחריה ואם הוא לא יודע מה הזכויות , מה לדרוש ולדפוק על השולחן אז הוא לא מקבל את זה – זה צריך להיות באופן טבעי ולכן שנכנסתי לתפקיד שר הביטחון בשנת 2013 זה אחד הדברים שמיד הסתכלתי עליהם מה צריך לעשות באגף השיקום כדי שהפצוע לא יצטרך לרדוף אחרי האגף אלא האגף יידע להציג לו קודם כל את זכויותיו , ויקצר תהליכים..."

"...איך זה קורה - אם מישהו נפצע פציעה קרבית או תאונה וזה קורה לו תוך כדי השירות הצבאי עדין לפני השחרור הוא צריך לרדוף ? הדברים צריכים להיות אוטומטית..."

"...רתמתי לעניין את דן הראל שהיה מנכ"ל משרד הביטחון ואת משה צין שהיה ראש אגף השיקום (שפעל מתוך שליחות לקדם את האג'נדה הזאת) ואמרתי צריך לשפר פה את השירות כחלק מהדברים שנעשו היה: הקמת מוקד שנותן מענה 24 שעות ביממה. הצגת הזכויות מיד לאחר פציעה. הקמת מרכז תמיכה להלומי הקרב. מתן שירות מהיר יותר..."

"... טיפלתי בנכי צה"ל מבוגרים קטועי יד שהורידו להם את הזכאות לתו חניה לנכה ורק בעקבות התערבותי החזירו להם חזרה..."

"... אבל לצערי גם כשסיימתי את תפקידי כשר הביטחון אחרי שלוש שנים לא יכולתי להגיד שאני לחלוטין שבע רצון מהמצב..."

"... בכלל בנושא של פצועים התפתחה תופעה של חשדנות יש אנשים שמגיעים אם מה שנקרא - מחפשים הטבות ולא שיקום אז זה יוצר חשדנות בין המערכת שנהייתה גם בירוקרטית ובין הפצוע עצמו. לכן אני לא יכול להגיד שהשלמתי את כל המהלך – אני אומר את זה ביושר – אבל השירות מאוד השתפר לפצועים ובממשלה הבאה אדאג להשלים את התהליך ..."

בתמונה: משה בוגי יעלון מדליק נרות חנוכה עם פצועי צהל חבלה מוחית

כח"כ ויו"ר ארגון נכי צה"ל לשעבר, נכי צה"ל שואלים מה עשית למענם בתקופת כהונתך ? האם תוכל לפרט מספר דברים עיקריים ?

משה (מוץ) מטלון : "... אני כיהנתי כיו"ר מחוז תל אביב, כיו"ר ארגון נכי צה"ל וח"כ ... במשך כל השנים האלה פעלתי רבות למען פצועי צה"ל, בניית ארגון נכי צה"ל חזק ומוסרי..."

"... בתקופתי התווספו זכויות לנכי צה"ל, כמו: ביטוח רפואי לכלל חברי ארגון נכי צה"ל, ביטוח סיעודי, בנוסף בתקופתי זכינו בתביעה מול משרד הביטחון בסך 163 מיליון ש״ח שהוחזרו ישירות לנכי צה״ל.."

"... כשעזבתי את ארגון נכי צה"ל ונבחרתי לכנסת... היו בקופת ארגון נכי צה"ל כ-170 מיליון ש״ח ועוד נכסים... "

"... כחבר כנסת העברתי תיקון לתקנות אחוזי הנכות בנושא צלקות ועיגול אחוזי הנכות כלפי מעלה.... עשרות אלפי נכי צה"ל זכו בעקבות תיקונים אלה לקבל הפרשי תגמולים בגובה של אלפי שקלים..."

"... כח"כ הנחתי את הצעת החוק לביטול מבחן ההכנסה שאמור לשים קץ לקיזוז הכספים על ידי אגף השיקום... לצערי לא הספקתי לסיים את תהליך החקיקה הזה... זה נמצא ראשון ברשימת המטלות כח"כ בכנסת הבאה..."

"... מפלגת "כחול לבן" היא המפלגה היחידה שכתבה במצעה פרק המוקדש לנכי צה״ל ושמירה על זכויותיהם בסיועם של שר הביטחון לשעבר בוגי יעלון ושלי...." 

שאלה: בקדנציה האחרונה של הממשלה שבשנים הראשונות היית חלק ממנה, ניסה משרד הביטחון בעקבות ועדת גורן - להעביר את תזכיר חוק הנכים - תזכיר שאמור לפגוע פגיעה קשה בנכי צה"ל ולייצור נכי צה"ל דור ג' . כיצד דאגת לפצועי צה"ל בתהליך החקיקה ?

משה (בוגי) יעלון : "... כשאני נכנסתי לתפקיד שר הביטחון היה סיפור גדול של ועדת גורן – ועדת גורן גיבשה המלצות לפני שאני נכנסתי לתפקיד ושנכנסתי לתפקיד ראיתי את המלצות ועדת גורן ולא הייתי שלם איתם – לחלק גדול מההמלצות התנגדתי – היו לי הסתייגויות וגם לרמטכ"ל אז היו הסתייגויות שמבחינתי אלה הסתייגויות מוסריות - ראיתי את זה כעניין ערכי..."

"... העמדתי את שאלת ההתייחסות לפצוע , מי מטפל בפצוע – זכויות הפצוע וכן הלאה ואני נלחמתי על זה ובסופו של דבר גיבשנו משהו שהוא יותר מאיר פנים לפצוע – היו כמה סוגיות נוספות שהתעקשתי עליהם:

לא קיבלתי את ההמלצות לגבי אלמנות צה"ל, לא קיבלתי את ההמלצות לגבי אנשי קבע שנפצעים בשירות ורצו להעביר אותם לביטוח הלאומי.

אם מישהו נפצע למשל עשו שם הבחנה בין פציעה בפעילות מבצעית לבין פציעה אזרחית בין אנשי קבע – בקיצור על זה נלחמתי..."

"...כל נושא החקיקה שהיה אמור לייצג את עניין הזכויות התחיל במו"מ מול ארגון נכי צה"ל . אחר כך זה היה אמור לבוא לידי ביטוי בחקיקה – תהליך חקיקה שלא הושלם..."

מדוע ועדת גורן לא בוטלה ?

משה (בוגי) יעלון : "... כשאני נכנסתי - זה כבר היה במצב שוועדת גורן עשתה את עבודתה ועכשיו היה צריך להתמודד עם הסוגיות השונות ולשמור על עקרונות מסוימים וגם על הזכויות ..."

"... לאורך כל הדרך הקפדתי על זה שפצועי צה"ל ייחשבו לאוכלוסייה ייחודית ולכן ההבחנה הזאת בין אגף השיקום שיטפל בנכי צה"ל לבין הביטוח הלאומי שמטפל בשאר האוכלוסיות..."

"... ברמה הערכית אני כמפקד ואני כשר בטחון חובתי המוסרית – היא שאני לא יכול שפצוע צה"ל יגלגלו אותו לטיפול של המערכת האזרחית שאין שום שליטה עליה על ידי משרד הביטחון..."

"... אני ראיתי את זה כסוגיה ערכית ושם התחילה ההתמודדות על הרבה מאוד סעיפים..."

מה הייתה עמדתה של הנהגת ארגון נכי צה"ל?

משה (בוגי) יעלון :  "... קרו פה גם כמה דברים לא בסדר מצד ארגון נכי צה"ל באופן שבו התנהל המו"מ מול מי התנהל המו"מ – אני חושב שאחד מהדברים החשובים זה שמי שייצג את ארגון נכי צה"ל מול משרד האוצר זה יהיה משרד הביטחון – ולא יהיה פה ערוצים של הפרד ומשול מבחינת האוצר מול הארגון ויש לזה חשיבות..."

"... אני חשבתי שהערוצים האישיים האלה של ארגון נכי צה"ל מול האוצר לא משרתים את פצועי צה"ל - הערוץ הישיר צריך להיות משרד הביטחון ולא משרד האוצר בכדי למנוע הפרד ומשול ..."

"... יושב ראש ארגון נכי צה"ל - חיים בר חשב שהוא יקבל מזה יותר – שאתה בא ביחד משרד הביטחון וארגון נכי צה"ל אל האוצר זה מכפיל כוח מאוד רציני – לאוצר נוח לעשות את ההפרד ומשול – טוב לא יוצא מזה לפצועים..."

"... בוא נגיד זאת כך בלי קשר להיבט הפוליטי – רק מבחינת יכולת המיקוח - שר ביטחון דן עם האוצר על הרבה מאוד נושאים יש לו יכולת להתמקח על הרבה מאוד מאוד נושאים – יש לו כוח פוליטי , יש לו הרבה יותר מאשר לארגון נכי צה"ל – שר שמפלגה עומדת מאחוריו לכן לא נכון שארגון נכי צה"ל יעמוד ישירות מול האוצר – זה נוח לאוצר..."

מה לגבי סוגיית התמיכות לארגון נכי צה"ל ?

משה (בוגי) יעלון : "... את עניין התמיכות ראיתי כתקלה – ארגון נכי צה"ל בתקופה של מוץ קיבל תמיכה של 7 מיליון ₪ ופתאום התמיכה שנדרשה הייתה של 25 מיליון ₪ . וגם זה לעיתים לא הספיק..."

"...ראיתי זאת כבעיה של קודם כל אי גיוס תרומות באופן אפקטיבי ... דבר שני זה גם ניהול לא מי יודע מה - פתאום ההוצאות גדולות על "תקורות", על כוח אדם באופן לא נשלט..."

"... גם הולכים להשקעות מאוד גדולות בלי חשבון – היו לי הסתייגויות - אני למשל לא חשבתי שהבניה באשדוד זה הדבר שחשוב כרגע במיוחד שהארגון היה כבר ברור שהוא לא - לא עומד במאזן וביכולת התקציבית של לממן את זה..."

"...היו פה ניסיונות של משרד הביטחון ושל המנכ"ל בגיבוי שלי מול הארגון – קודם כל להתייעל, קודם כל לשלוט בהוצאות כי להגיע מ- 7 מיליון תמיכה ל- 25 מיליון תמיכה - מישהו צריך להסביר את זה – לא הייתה פה אינפלציה או משהו כזה – פשוט היו פה בעיות ניהול..."

"...אחרי זה נוצר חיכוך בין משרד הביטחון לארגון נכי צה"ל – אבל הדרישות של המנכ"ל היו דרישות נכונות – לכן הוא קיבל גיבוי ממני ... אבל בסוף התמיכות גדלו - בסוף בקצה יש פצועים וצריך לתת להם מענה..."

משה בוגי יעלון, משה מוץ מטלון, עובי בן חיים וקצינת נפגעים של צהל באירוע הצדעה

ציינת שאחת הבעיות של ארגון נכי צה"ל כפי שאתה רואה אותה היא - אי גיוס תרומות באופן אפקטיבי, למה התכוונת ?

משה (בוגי) יעלון : "... נושא נכי צה"ל נגיד בעם היהודי הוא נושא שאנשים מוכנים לתרום בשבילו – גם עכשיו אני אישית מגייס תרומות לבית הלוחם ורק לאחרונה גייסתי תרומה בדרום אמריקה..."

"...  אני מגויס לגיוס תרומות לארגון נכי צה"ל – אבל אני חושב שמערך גיוס התרומות הוא לא מספיק טוב – הוא לא מספיק אפקטיבי – הוא משתפר וגם אני מתגייס כדי לעזור..."

"...אבל אם אין מערך או מערכת שיודעת לעשות את זה – כמו למשל האגודה למען החייל – באגודה למען החיל מגייסים סדרי גודל של כ- 100 מיליון דולר בשנה. התחילו גם בסכומים נמוכים אבל שיכללו את המערך כי העם היהודי תומך בחיילים ובפצועים בוודאי ..."

בתקופה בה ניהל את קרן נכי צה"ל אל"מ אילן אגוזי נתקבלו תרומות בארגון – מה השתנה?

משה (בוגי) יעלון : "...נכון, קרו שני דברים... אחד זה נולדה חשדנות מצד התורמים לגבי ההתנהלות – האם ההתנהלות היא תקינה? – לאן הולך הכסף? , אם זה הולך לפצועים אין ויכוח אם זה הולך לתקורות , אם זה הולך להוצאות בלתי נשלטות וחוששים חושדים שהמנהל לא תקין אז אנשים סוגרים את הארנק – זה חלק מהעניין..."

"...החלק השני זה יכולת הארגון של כל נושא גיוס התרומות – שנה אחרונה הוא השתפר – פגשתי את אודייה איתה נסעתי לדרום אמריקה אבל הוא עדין לא עמד ביעדים, אני ראיתי הוא מתחיל כמעט מאפס ..."

"...זה נושא שהעם היהודי תומך בו... למעשה אפילו רוצה לתרום מבחינה מוסרית הוא חש שזאת תרומה ..... אבל אם המערך הוא לא טוב אז אין מספיק תרומות – עכשיו משרד הבטחון צריך להשלים את זה בתמיכות – אם הניהול הוא לא תקין ולא בטוח שהכל מפוקח מבחינת הוצאות או שכר כח אדם וכן הלאה אז זה יוצר חוסר אמון גם מצד התורמים וגם מצד משרד הביטחון וזה מביא לחיכוכים. כל זה בסוף באחריות הארגון..."

"...גם גיוס התרומות וגם האופן שבו מי שמביא כסף אם הוא תורם או משרד הבטחון צריך להיות בטוח שהכסף הזה מגיע בעיקרו לרווחת הפצועים. זאת המטרה העיקרית – לא למשהו אחר.... זה מחייב שיפור ללא ספק – נושא שצריך להיות מטופל ..."

פצועי צה"ל - הלומי קרב משבחים אותך על הטיפול בהם, אתה מודע לזה ?

משה (בוגי) יעלון :  "... כן.... נושא הלומי קרב הוא נושא שקרוב לליבי – אני כרמטכ"ל הבנתי שיש פה איזה שהיא "לקונה" בתחום שבו היכולת להגדיר ולתת אחוזים – להכיר כנכה כפצוע הלם קרב כמובן יותר קשה – כי כשיש קטיעת יד אתה רואה את זה וכשיש מישהו משותק אתה רואה את זה והלם קרב זה כמובן משהו שאתה לא רואה מבחוץ אלא אתה צריך לחיות עם הבנאדם ולהבין שהוא בעצם הלום קרב..."

"... מסתבר לי שהייתי הרמטכ"ל הראשון שהגיע לסדנת גל בתל השומר ונכנסתי לעובי הקורה ולכן גם בלא מעט דברים התמקדתי בהם בעיקר כשסיימתי תפקיד רמטכ"ל..."
"...קצת אחרי לבנון השנייה עמדתי בראש עמותה שטיפלה ברמות כאלה ואחרות של הלומי קרב זאת עמותה שפעלה מחוץ למערכת היא בעצם טיפלה ביחידות – נגיד אחרי מלחמת לבנון השנייה  הלוחמים של 669 שחוו הרבה מאוד חוויות של פינוי פצועים .... היתה שם רמה מסויימת כזאת או אחרת בדרגות שונות של חוויות קרב קשות , יחידה כמו מגלן..."

"...בעצם הרעיון היה לקחת את היחידה כיחידה סדיר כמו מילואים ולהעביר אותם סדנא וסידרה - להוציא אותם לשייט בים הצפוני או בשביל ישראל או לטיולי ג'יפים אבל מלווה באופן מקצועי כדי לטפל בזה ברמה שעדין לא מכירים בזה כהלם קרב ... יכול להיות שזה פותר את הבעיה דרך הטיפול מהסוג הזה . קראו לעמותה "בשביל המחר" – את העמותה הזאת אני מלווה עד היום..."

"... הם פעלו רק מתרומות כשהגעתי למשרד הביטחון אימצתי אותם – ונתתי להם גם תמיכה .... זה משהו שהוא עוד לא בהכרה של אגף השיקום.... זה טיפול מונע במידה רבה..."

"... אבל יש מקרים שהטיפול המונע לא מספק ואז העניין בכלל של מישהו שמוכן להודות שהוא הלום קרב – שמתייצב בפני ועדה – צריך לחפש ולעודד אותו לעשות את זה - לא להתבייש – פעמים רבות החייל מבין הוא מתבייש – כי פציעה זו פציעה – הלם קרב אולי זה לא גבורה – אולי אני לא בסדר וכולי כל הבעיות מהסוג הזה ..."

"...מהבחינה הזאת דווקא אגף השיקום בהנחייתי קפץ קפיצת מדרגה – מנסה לאתר - לרדוף אחרי אנשים שאנחנו חושבים שהם עם הלם קרב PTSD ולהכיר בהם כפצועים עם אחוזים , עם טיפול בהם , טיפול משפחתי וכן הלאה...."

"... זה הפך לנושא יותר מקובל לצורך העניין – אני יודע להסתכל על ההיסטוריה והעבר עם אנשים שחיו בהלם קרב בבית סבלו - הם סבלו ולא באו בכלל לאגף השיקום לבקש סיוע ..."

"... כל הגישה והטיפול בהלומי קרב מאוד מאוד השתפרה עם מרכזי הערכה ותמיכה.... אצלנו במפלגה יש מתמודד ברשימה לכנסת שהצליח להשתקם מהלם קרב – אורן אור ביטון – הוא עבר הלם קרב קשה הוא היה לוחם בימ"ס בתקופה שגם הייתי מפקד האוגדה – תקופה קשה של לחימה במבוקשים – הוא ועוד כמה חברים – אבל הוא ממש הגיע למצבים קיצוניים..."

"...הוא השתקם – הוא כתב גם ספר "חבית נפץ" שהוא מתאר את התהליך איך הוא השתקם – כהלום קרב והוא אצלי ברשימה לכנסת – אורן אור ביטון – בחור מאוד רציני. יודע גם להסביר – כשהוא מרצה לכאלה שעל הגבול או לא על הגבול מבינים שלא צריך להתבייש בזה – זאת פציעה קשה..."

בתמונה: משה מוץ מטלון בהפגנה נגד קיצוצים בזכויות נכי צהל

בשנים האחרונות מנסים להעביר חוק על ביטול "מבחן ההכנסה". מבחן ההכנסה מאפשר לאגף השיקום לקזז תגמולים מיוחדים לנכים שיש להם הכנסה ממקור אחר , כמו שכר דירה, פנסיה מעבודה קודמת וכד' – מה דעתכם על ביטול מבחן ההכנסה ?

משה (בוגי) יעלון :  "... אני בעד ביטול מבחן ההכנסה - אני בכלל חושב שהדבר הכי חשוב בשיקום להחזיר את הפצוע להיות יצרני, לקיים חיי משפחה, חיי קהילה, ושאלת מבחן ההכנסה לא מעודדת אנשים לצאת לעבוד..."

"... דעתי זו הייתה בניגוד לעמדת רבים מאנשי המשרד ... עוד לא השלמנו את זה – זה קשור לחקיקה – אני נגד העניין הזה של מבחן ההכנסה לנכים – לא צריכים להתחשבן ..."

משה (מוץ) מטלון :  "...את הצעת החוק לביטול מבחן ההכנסה אני הנחתי ואז דיסקסתי את זה עם שר הביטחון – את הצעת החוק הזאת – ואנשי המשרד התנגדו..."

"... הגענו להבנה שהחוק הזה הוא באמת אנטי שיקומי והוא לא יעודד אנשים לצאת לעבודה ואנחנו רוצים לבטל את מבחן ההכנסה – אני פרשתי מהכנסת (היו אז בחירות) ולקח את זה על עצמו ח"כ עופר שלח שלא הספיק לקדם את זה כיוון שהוקדמו הבחירות.... גם ח"כ נורית קורן ניסתה לקדם את זה – אבל היא לא שיתפה פעולה עם משרד הביטחון – וועדת שרים לחקיקה דחתה את זה עד שהיא תקיים שיחה – ולא התקבלה שום החלטה..."

"...המצב כיום, הוא מצב אנטי שיקומי, הנכים נאלצים לשקר או לחילופין לא לצאת לעבודה.... התיקון בחוק, יעודד אנשים לצאת לעבודה! ..."

"... שניכנס לכנסת ובוודאי שבוגי יהיה שר הביטחון – אנחנו נעמוד על העניין הזה של לקדם את ההחלטה..."

בשנים האחרונות קיים מחסור ברופאים מחוזיים במחוזות אגף השיקום ? האם אתה מודע לבעיה הזאת ? מה תעשה על מנת לפתור אותה בהקדם ?

משה (בוגי) יעלון :  "... זה ... אחד הדברים שלא הספקתי באגף השיקום, גיליתי שיש בעצם תת איוש מבחינת הצורך – רופאים, עובדות סוציאליות, במשרד עצמו – זה יוצר עומס – עומס כזה בסוף גורם גם לזה שיש עצבנות, יש חשדנות, יחסי משרד פצועים – כתוצאה מזה גם לא תקינים – ולדעתי צריך פה לעבור מהפכה – כמו שעשינו עם המוקד – כמו שעשינו עם הצגת הזכויות לפצועים – בסוף זה כוח אדם..."

"... המצב לפחות שאני עזבתי, עדין לא היה משביע רצון – מבחינת השירות של אגף השיקום , שנותן לפצועי צה"ל..."

הרבה נכי צה"ל לחוצים בעקבות שמועה כי הטיפולים הרפואיים להם הם זכאים יעברו לאחריות קופות החולים. האם אתם יכולים להבטיח שזה לא יקרה ?

משה (בוגי) יעלון :  "...אני לא מכיר את הרעיון הזה... אבל הפרטה כזאת לא תחסוך כסף למשרד הביטחון , להיפך... "

משה (מוץ) מטלון :  "... אני נגד, בסופו של דבר האחריות על הפצוע היא של משרד הביטחון  וזה לא יהיה נכון להעביר את האחריות ממשרד הביטחון כמו כל מיני הפרטות – אני רואה בזה סוג של הפרטת נכות – או טיפול רפואי בנכים..."

"... מצד שני - במשרד הביטחון אין שירותים רפואיים הוא קונה את השירותים הרפואיים – צריך למצוא פה את האיזון בין הפיקוח של משרד הביטחון על הטיפול הרפואי – כאשר תינתן העדפה – זאת יכול להיעשות באמצעות בתי החולים – מרפאות החוץ של בתי החולים ..."

"... אני לא מדבר על שב"ן – כל אחד מבוטח בביטוח בריאות – אני מדבר בסוגיות של הפציעה האמתית – צריך להעשות את זה באמצעות מחלקות בתי החולים, מרפאות החוץ של בתי החולים תוך מתן העדפה או ימי טיפול או שעות טיפול שיטפלו בנכי צה"ל..."

כמי שהיה פעיל בארגון נכי צה"ל הרבה שנים, הן כיו"ר מחוז והן כיו"ר הארגון מה דעתך על מה שמתרחש בארגון בימים אלה ?

משה (מוץ) מטלון : ".... מצד אחד .... המצער ביותר הוא שארגון נכי צה"ל איבד את כוחו המוסרי, את כוחו בציבור - ראיתי את זה גם בציבור וגם בין חברי הכנסת – ניסיתי קצת להתערב בנושא של חוק הנכים – ושוחחתי גם עם חברי ועדת חוץ וביטחון – חלק מהנושאים נידונו אז בוועדת חוץ וביטחון – חלק בוועדת העבודה והרווחה..."

 ".... מצד שני קראתי את הדוחות הכספים וראיתי שמצבו הכלכלי של הארגון הוא בכי רע – אני יודע מה אני השארתי – אני השארתי קרוב ל- 170 מיליון שקל מזומן בקופה – לא מעט – ועוד נכסים ואני מבין – אני לא בקיא כל כך הם נפרעו מחלק מהנכסים האלה ויתרות הרזרבה הולכות ונגמרות – מה עוד שהם מתחילים את השנה הקרובה בגירעון של איזה 18 מיליון שקל – כך שמעתי..."

"...בסופו של דבר זה פוגע בנכה שבקצה – כי הוא לא מקבל את השירותים שהוא זכאי ורשאי וחייב לקבל..."

".... מצער אבל אני לא נכנס לרכילות על הארגון אני מקווה שתבוא הנהגה רצינית ונסייע לארגון כארגון כפי שצריך במקום שנהיה.... אם זה בחקיקה אם זה בתמיכות – אבל הם צריכים להציג ניהול אמיתי , קיצוץ התייעלות, כל מה שצריך כדי לרפא ארגון חולה..."

ממשלת ישראל מעבירה תמיכות לארגון נכי צה"ל בעשרות מיליונים, האם כחבר כנסת המכיר את ארגון נכי צה"ל תמליץ למנות מפקח מטעם משרד הביטחון על מנת לדאוג שהארגון יתנהל באופן תקין ?

משה (מוץ) מטלון : "... בתקופתי כיושב ראש הארגון אני הצעתי את זה למשרד הביטחון – והיה חלק מהתקופה דר' דולפין כנציג בהנהלת ארגון נכי צה"ל .... פשוט אחר כך הם לא שלחו נציג וחבל – מבחינתי להפך אני אשמח .... שיושב לך נציג של משרד הביטחון שהוא הגוף התומך הוא גם ער לבעיות האמתיות והוא בא אז לשר הביטחון או לנציגי המשרד ומציג בעיה אמיתית לא מתוך אינטרס של ארגון אלא כנציג המשרד ....זאת אומרת לדבר הזה יש באמת שתי פנים אחת – הפן הזה ואם ארגון מתנהל נכון אין לו מה להסתיר - אז הכל שקוף.... זה שם המשחק - הגינות ושקיפות..."

פורסם ברשת האינטרנט כי ארגון נכי צה"ל ממן ספורטאים שאינם נכי צה"ל , חלקם אף אינם יהודיים, מה דעתך על זה ?

משה (מוץ) מטלון : "... אלף אני חושב שארגון חזק – אם הוא חזק באמת גם כלכלית וגם מוסרית אז הוא צריך לתמוך גם בקבוצות אחרות..."

"...אני הכנסתי את התמיכה בקבוצה הערבית שאתם מדברים עליה מכפר קסם – יש ענף אולימפי שנקרא כדור שער – ופנו אלי עם קבוצת בנות עיוורות – ואני אישרתי להם להתאמן בבית הלוחם – חשבתי שזה משהו שמביא בשורה של אינטגרציה – גם בתוך האוכלוסייה וגם ארגון חזק שיודע לאמץ..."

"...אני לא זוכר שמימנו את הספורטאים – אבל אני בהחלט איפשרתי להם להתאמן בבית הלוחם . מה עוד שזה היה ענף אולימפי – ובין נכי צה"ל ברוך השם אין בנות עיוורות – ובתוקף תפקידי האחר בהתאחדות האולימפית בספורט הנכים .... חשבתי שזה נכון לפתח קבוצה שתייצג את ישראל – ברמה האולימפית...."

"....  אני לא זוכר שמימנתי אותם – אבל בהחלט הקצתי אולם – זה כרוך במשאבים – מה שקרה עם השנים מישהו התאהב בעניין הזה כי זה נותן כוח בהתאחדות... "

"... שמעתי לכאורה שנותנים מלגות מכספי תורמים – שמיועדות לנכי צה"ל ... אם זה נכון ובאמת מעניקים את המלגות האלה לאותם ספורטאים זה לא בסדר..."

משה מוץ מטלון באירוע התרמה לארגון נכי צהל

במידה ותבחר כחבר כנסת, בכנסת הבאה - מה המטרות שלך למען נכי צה"ל ?

משה (מוץ) מטלון : " ... שילוב האנשים בחברה – תעסוקה ... זה בעצם להחזיר את הפצועים למעגל החיים – יש את החוק של 5% העסקת נכים שלא מיושם – בעיקר במשרדי ממשלה – אני אטריד את שר הביטחון בסוגיה הזאת – אני חושב שזה צריך לבוא מצד הממשלה ולא כהצעת חוק פרטית – אכיפה של הנושא הזה – זה הליבה של השיקום – בחיי הקהילה בכלל..."

".... שינוי במבנה של אגף השיקום .... מבנה אגף השיקום הוא "מונסטר" כזה – הוא מורכב מהמון דברים – אני הייתי מחלק את אגף השיקום לשני אגפים עיקריים – אגף אחד זה כל האגף הרפואי – והאגף השני זה אגף שעוסק ברווחה . שיקום ורווחה..."

"... אני חושב שזה שני אגפים שאינם קשורים וגם קשורים – אבל צריך להשקיע משאבים בתחום הרפואי של ועדות רפואיות, וטיפול רפואי זה תחום אחד והתחום השני זהו בתחום שדיברתי עליו תעסוקה ושיקום וכך הלאה..."

"... אני חושב שלא צריך לתת בקלות תגמול קיום – אלה לנסות לשקם – מה שהיה בעבר – הציעו לך לימודים, הציעו לך תעסוקה.... סורין הרשקו שנחשב לנכה קשה – שיקם את עצמו במחשבים – עובד וחי לפרנסתו ולא סועד על שולחנו של משרד הביטחון – וזה בדיוק שיקום – ולכן אני אומר שצריך לעשות את ההפרדה בין הרפואי לבין הרווחה ושיקום - אני מתכוון לפעול בכיוון הזה... "

מה דעתך על קטע הווידאו בו הליכוד לועג לכאורה לאמנון אברמוביץ?

משה (מוץ) מטלון : "... אמנון הוא גיבור ישראל, נפצע קשה מאוד בטנק אותו נהג, זכה לעיטור, ונתניהו, כמו נתניהו, לאחר שעשה שימוש ציני בבתי עלמין צבאיים, בחר הפעם לפגוע בקודש הקודשים-נכי צה״ל..."

"... כל מי שעיניו בראשו, מבין שהאיש הגיע לשפל המדרגה, ושאסור להצביע עבורו!!! ... אני קורא מכאן, לכל חברינו נכי צה״ל ובני משפחותיהם, לצאת ולהביע מחאה ביום הבחירות, ולהצביע לאלטרנטיבה היחידה, שהיא כחול לבן...."

"... ראש הממשלה שפוגע בנכי צה״ל, אינו ראוי ויש להחליפו ומיד...."

 

* הודעה לקבלת תגובה מארגון נכי צה"ל נשלחה ביום שלישי ה- 26 במרץ - עד למועד פרסום המאמר לא נתקבלה תגובה.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
5
10 ביקורות
כותרת:
שם:
תוכן:
דירוג:
אנא הזן את המספר מאה עשרים וארבע:
שמוליק בירן
תאריך: 08/04/2019
כותרת: בוגי משה יעלון

תוכן: להשוות את בוגי יעלון לפוליטיקאים אחרים, לא מתאים לי. מילה של מפקד כמוהו שווה לי יותר מכל.

Rating: 5 out of 5

דורי יונגמן
תאריך: 05/04/2019
כותרת: בוגי יעלון

תוכן: תמיכת משפחתי ותמיכתי האישית נתונה לך בוגי ולמוץ

Rating: 5 out of 5

יגאל
תאריך: 05/04/2019
כותרת: חדשות ישנות- בחירות מיותרות

תוכן: לא ידענו כלל שעומדות להיות בחירות גם לארגון (יחד עם הכנסת)- ולא פרסמו, מתי ומי יכול להגיש מועמדות.
יש לצאת בקמפיין לשנות את שיטת הבחירות לארגון - כך שהחברים יבחרו ישירות את האנשים שהם מאמינים בהם לתפקיד, ממשרת נושאת אמון,
אי אפשר שהאספה תבחר את הדרג הבכיר לפי פרמטרים פסולים וכוח פיננסי, פוליטי או ייחוס אחר.
וכן שהחברים יבחרו מי יתן להם שרות במשרדים ושלוחות המחוזות.
אי אפשר להאשים את החברים שאינם חברי ההנהלה - בחוסר אמון בארגון ומוסדותיו, כל עוד אלו יפעלו להעצים את הגישה השלילית כלפי הבוחרים.
לא נאמין בייצוג פרטני בכנסת או בממשלה, של גורם כזה או אחר, אם רוצים בגיוס מכל השכבות - צריכים
שהאינטרס לטפל יהיה קודם כל של אלו שהוציאו את הפקודות בממשלה.
ולכן זה צריך לבוא ישירות ממשרד ראש הממשלה - רשות לאומית לחיילים משוחררים בכלל - ואלו הפצועים בפרט.

Rating: 5 out of 5

דופל
תאריך: 05/04/2019
כותרת: תעמולת בחירות עלובה מאוד

תוכן: בקדנציה האחרונה רק ענת ברקו לחמה בעד ביטול מבחן הכנסה...תבדקו מה עשתה מפלגת לפיד לדפוק אותנו ב-2015. אבל העיקר שלא ילעגו לאברמוביץ

Rating: 5 out of 5

חיים אושר
תאריך: 04/04/2019
כותרת: בוגי לכנסת

תוכן: מעריך את בוגי ,ותומך בו בלי
סייג עלה ותצליח.

Rating: 5 out of 5

יצחק אלראי
תאריך: 04/04/2019
כותרת: בחירות בקרוב

תוכן: אני בדעה שארגון נכי צהל לא צריך לקחת חלק בבחירות הקרובות, האם מישהו יכול להתחייב שיהיה טוב יותר? כולם יגידו כן עד שיתיישבו על הכסא, ואז לכל אחד תהייה סיבה כשלא ימלא את הבטחתו.

Rating: 5 out of 5

בני גולן
תאריך: 04/04/2019
כותרת: בוגי יעלון

תוכן: אני מצביע לכחול לבן בגלל בוגי יעלון נתקלתי בו באירועים של נכי צהל הוא ערכי וידאג לנו.

Rating: 5 out of 5

דורי יונגמן
תאריך: 03/04/2019
כותרת: בוגי יעלון

תוכן: בהצלחה לבוגי ולמוץ

Rating: 5 out of 5

אדמית
תאריך: 03/04/2019
כותרת: כל הכבוד לבוגי ולמוץ

תוכן: חייבים אותם בשלטון אנשים של יושרה שידאגו באמת לנכי צה"ל.

Rating: 5 out of 5

עמית בן נון
תאריך: 02/04/2019
כותרת: חייבים להצביע לבוגי, כחול לבן

תוכן: אני מכיר את בוגי עשרות שנים מתקופת שירותי בחטיבת הצנחנים.
בוגי הוא מודל לחיקוי, ישר כמו פלס, ערכי וחכם בלי קונים.
יודע טוב מאוד את כיוון הצפון גם בלילה חשוך וסוער.
תרומתו למדינה ולאירגון שלנו תהיה משמעותית אם כוחו בכנסת יהיה חזק.
בעבר הצבעתי ליכוד אבל כיום אני מצביע לבוגי.

Rating: 5 out of 5

לשרותך, נכה צה"ל