X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

יום ההוקרה לפצועי צה"ל

עם ישראל מצדיע לפצועי כוחות הביטחון

זו השנה הרביעית ברציפות בה מציינים ברחבי הארץ את יום ההוקרה לפצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. חגיגות יום ההוקרה לנכי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה נערכו ברחבי הארץ במהלך חודש דצמבר 2018 חלקם השתלבו נהדר עם הדלקת נרות חנוכה. יום ההוקרה השנתי בכנסת בוטל בעיקבות הקדמת הבחירות והאיסור על קיום אירועים לאחר פיזור הכנסת.

כאמור, כחלק מיום ההוקרה נערכו במהלך כל החודש בערים וברשויות המקומיות ברחבי הארץ ערבי הוקרה לנכי צה"ל בהשתתפות ראשי הערים, אומנים מובילים, נכי ונכות צה"ל ובני משפחתם. במאמר הבא סקירה על האירועים המרכזיים שנערכו וכן ברכתו של ראש הממשלה מר בנימין נתניהו. 

דברי סיכום יו"ר שדולת נכי צה"ל בכנסת: ח"כ ענת ברקו

יום ההוקרה בכנסת ישראל שהיה אמור להתקיים בתאריך ה- 5.1.2019 בוטל - מאחר והחוק לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות התקבל במליאה. יחד עם זאת יו"ר שדולת נכי צה"ל בכנסת ח"כ ענת ברקו נשאה מילים במליאת הכנסת והעבירה מכתב המסכם את פעילותה של שדולת נכי כנסת (ראו: ח"כ ענת ברקו מסכמת את פעילותה של שדולת נכי צה"ל בכנסת)

יום ההוקרה לנכי צה"ל בתל אביב

ערב ההוקרה לנכי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה של תושבי העיר תל אביב יפו נערך ביום שני ה- 17 בדצמבר 2018 בבית האופרה , המשכן לאמנויות הבמה. אל אירוע ההצדעה הגיעו מאות חברים וחברות. נשאו דברים יו"ר מחוז תל אביב והמרכז בארגון נכי צה"ל עו"ד עידן קלימן, יו"ר ארגון נפגעי פעולות איבה מר איביי מוזס ובכירים בעירית תל אביב. מאות נכי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה שהגיעו לערב ההוקרה נהנו מהופעה של הזמר שלומי שבת.

להלן מספר תמונות מערב ההוקרה לפצועי צה"ל בתל אביב :

יושב ראש מחוז תל אביב והמרכז בארגון נכי צהל עידן קלימן - מברך את החברים והחברות ביום ההוקרה לפצועי צהל

שלומי שבת מופיע בפני נכי צהל ונפגעי פעולות איבה

שלומי שבת בהופעה בתל אביב - יום ההוקרה לנכי צהל

הופעה של חברינו - ריקוד בכיסא גלגלים - יום ההוקרה השנתי לנכי צהל

יום ההוקרה לנפגעי חבלה מוחית בחוות רונית ...

כבכל שנה, גם השנה התקיים אירוע הצדעה השנתי לפצועי צה"ל פגועי חבלה מוחית שאושפזו וטפלו במסירות רבה בבית החולים לוינשטיין ברעננה. אירוע ההצדעה השנתי הוא יוזמה מבורכת של ההורים המאמצים אורה ויאיר שני שבמשך שנים רבות מטפלים, מסייעים ובעיקר מחבקים את נכי ונכות צה"ל נפגעי חבלה מוחית.

האירוע נערך השנה בחוות רונית בהשתתפות ח"כ אורלי לוי אבקסיס שפועלת רבות למען נכי צה"ל בכנסת (ח"כ אבקסיס נשואה לנכה צה"ל), ח"כ עופר שלח (נכה צה"ל), עו"ד עידן קלימן יו"ר מחוז תל אביב יפו והמרכז בארגון נכי צה"ל, קצין נפגעים ראשי, אגודת ידידי בית לוינשטיין, מנהל בית לוינשטיין ועוד כ- 400 נכי ונכות צה"ל שנהנו מאורחת ערב חגיגית, טקס הדלקת נרות חנכוה מרגש והופעה של ברי סחרוב ואמנים נוספים. 

להלן מספר תמונות מאירוע ההצדעה השנתי של בית לוינשטיין :

מדליקים נרות חנוכה בערב הצדעה של פצועי צהל - בית לוינשטיין רעננה

חוגגים יום הולדת לאורה שני - האמא המאמצת של נכי צהל בבית לוינשטיין

ברי סחרוב בהופעה - ערב הוקרה לפצועי חבלה מוחית - בית לווינשטיין

אודות יום ההוקרה לפצועי צה"ל

ביום ראשון (6.7.2014) לאחר שנה של דיונים, החליטה ממשלת ישראל לתת את הכבוד הראוי לפצועי צה"ל וקבעה : כי י"ז כסלו יהיה יום ההוקרה השנתי לפצועי צה"ל, כוחות הביטחון ופעולות האיבה. את החקיקה הובילו ח"כ יוני שטבון וח"כ עופר שלח.

הגיע הזמן להגיד תודה

קביעת יום הצדעה לנכי צה"ל הינו תיקון עוול לנכים שנפצעו בגופם ובנפשם על הגנת המדינה והארץ אך לא זכו עד היום להוקרת תודה מהציבור במדינת ישראל.

בימים בהם שמם של הפצועים מוכפש בכנסת ישראל מטעמי תקציב גרידא הגיע הזמן לקבוע יום הוקרה, להגיד תודה ולהימנע מהביקורת הנוקבת כנגד התקציב המיועד לטיפול רפואי, שיקום ורווחת הנכים.

קביעת יום הוקרה לפצועים הוא צעד ראשון בדרך הנכונה. הדרך בה כנסת ישראל ומדינת ישראל יוקירו את התרומה של כל נכה ונכה למען המדינה.

הוויכוח על התאריך

למרות ההסכמה הגורפת מצד שרי הממשלה כי לפצועי צה"ל, כוחות הביטחון ופעולות האיבה של מדינת ישראל מגיע יום הוקרה והצדעה, סבב הוויכוח סביב התאריך.

ההצעה של ח"כ יוני שטבון וח"כ עופר שלח הייתה י"א באדר : יום השנה לנפילתו של יוסף טרומפלדור שלמרות נכותו הקשה היה מפקד, איש צבא שהפך למיתוס במלחמה על תקומת מדינת ישראל כאשר מילותיו האחרונות היו "טוב למות בעד ארצנו".

לבסוף הוחלט כי יום ההוקרה יצוין בתאריך י"ז כסלו, גם לתאריך זה משמעות עמוקה בהיסטוריה היהודית, זהו התאריך העברי של ה – 29.11.47 היום בו החליטה עצרת האומות המאוחדות על סיום המנדט הבריטי והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

כיצד יצוין יום ההוקרה ?

בחוק נקבע כי במהלך יום ההוקרה יתקיימו שני אירועים ממלכתיים: אירוע ראשון ייערך בכנסת ישראל, אירוע שני בהשתתפות נשיא המדינה. שר הביטחון יינאם בנושא בממשלה, במחנות צה"ל ובבתי הספר ייערכו מפגשים עם פצועים ממלחמות ופעולות איבה והתלמידים יחשפו לסיפורי הגבורה וההתמודדויות עם הפציעה.

להלן תזכיר החוק כפי שהוגש לכנסת בחודש יולי 2013 :

מספר פנימי: 486466

הכנסת התשע-עשרה

יוזמים: חברי הכנסת : יוני שטבון, עפר שלח

פ/1650/19           

הצעת חוק יום הוקרה לנכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, התשע"ג–2013

י"א באדר – יום ההוקרה

1. הכנסת מכריזה בזאת על יום י"א באדר כעל יום הוקרה ממלכתי לנכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה (להלן – יום ההוקרה); יום זה יצוין במוסדות המדינה, במחנות צה"ל ובבתי הספר.

ציון יום ההוקרה

2. אחת לשנה בי"א באדר, יקוים יום הוקרה לנכי ופצועי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה, ביום זה –

(1) הממשלה תציין בישיבתה השבועית את יום ההוקרה, ושר הביטחון יציג בה את מצבה של אוכלוסיית נכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה;

(2) הכנסת תייחד את הדיונים במליאת הכנסת ובוועדותיה לציון יום ההוקרה;

(3) במחנות צה"ל תפורסם פקודת יום ההוקרה של ראש המטה הכללי.

פעולות בבתי ספר

3. בבתי הספר יצוין יום ההוקרה –

(1) בקיום פעולות שבהן יועלו על נס ערכי מסירות הנפש והגבורה של פצועי ונכי צה"ל;

(2) בקיום פעולות שתוקדשנה לטיפוח ועידוד הגיוס ליחידות הלוחמות.

ביצוע ותקנות

4. שר הביטחון ממונה על ביצוע חוק זה והוא רשאי להתקין תקנות לביצועו.

דברי הסבר

נכי צה"ל, פצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה נשכחים לצערנו מהשיח הציבורי במהלך השנה. לאור תרומתם לביטחון המדינה ואזרחיה נבקש להקדיש להם יום הוקרה בי"א באדר (בתאריך זה מתקיים טקס האזכרה הממלכתי ליוסף טרומפלדור וחבריו שנפלו בקרב על הגנת תל חי), לאור התמודדותם היום יומית עם סבלם וכאבם הגופני והנפשי הבלתי פוסקים.

הצעת החוק מבקשת להביע תמיכה באנשים שנלחמו עד כדי הקרבת חייהם למען המדינה ולהעלות על נס את תרומתם החשובה. על פי ההצעה, הממשלה תציין את יום ההוקרה באמצעות הצגת דין וחשבון המציג את מצבם, הכנסת תייחד דיוניה במליאת הכנסת ובוועדותיה לטיפול בנושא, ומוסדות המדינה יציינו את יום ההוקרה תוך קיום פעולות שונות שיעלו על נס את ערכי מסירות הנפש והגבורה של נכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה.

---------------------------------
הוגשה ליו"ר הכנסת והסגנים
והונחה על שולחן הכנסת ביום
כ"ד באב התשע"ג – 31.7.13

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
משה חיים
תאריך: 21/12/2017
כותרת: הו-קרה? למה מה קרה ?!

תוכן: שר הביטחון הבטיח אזרחות למי שיגלה נאמנות ! אז הבטיח! , עובדה שהסיר את המגנומטרים מהכניסות להר הבית אחרי פיגוע טרור. -=- ואילו כל הכניסות לאגף השיקום המקודש של משרד הביטחון - מכוסות במגנומטרים, דרכם עוברים עם קוצבי לב, פרוטזות וחלקי חילוף ממתכת, שאריות רסיסי הדף וקליעים.... מצפצפים עלינו.
אולי כהוקרה יבטלו את המגנומטרים מהכניסות למשהבט וישוו את הזכויות הנכים למתפללי הר הבית. אבל אם יש נאמנות -- אין אזרחות. ואין צפיות לשינוי.

עפר
תאריך: 17/12/2017
כותרת: תודה תודה

תוכן: איזה יופי . כרגע קבלתי במייל 17.12.17 שעה 11.48 ממש בזמן מתרחץ מתלבש ורץ למכונת החזרה בזמן.
מקווה שכולם שומעים את קולות צהלולי . מצטער שלא ממש קופץ ומרקד. ( פגוע גפיים וממש כואב) אבל אשתדל לעשות גלגולי ידיים . מזכיר לי את ימיי צ'אוצ'סקו. יחי יו"ר האירגון..... יחי הקרובים לצלחת ... הממלאים אותה עד כלות כבוד ויקר וסיר הבשר. ... כך שלנו נותר מעט יותר מן השאר ... והעיקר הוא השם שמתחרז עם הצאר.! מעניין אם כרמלה מנשה יודעת את כל האמת .

יוסי
תאריך: 15/12/2017
כותרת: טוב שאתם קיימים

תוכן: באמת טוב שאתם קיימים כי אחרת לא הייתי יודע שקיים יום כזה.
לצערי המקורבים תמיד נהנים מכול פעילות שמתרחשת ודואגים לשמור את זה קרוב ללב כדי שחלילה יוותרו עליהם בפעם הבאה. בושה לארגון המחולל שכביכול מנהיג אותנו.
בז לכם ולכשמותכם.

סמואל
תאריך: 15/12/2017
כותרת: יום הצדעה למי?

תוכן: הצדעה למי? ליו"ר ? למנכ"לו? למלחכי הפינכה?
לא לנכים עצמם זה בטוח.

אנזור
תאריך: 14/12/2017
כותרת: הפקרת נכי משרד הבטחון המתגוררים מחוץ לגבולות המדינה

תוכן: משרד הבטחון אגף השיקום מפקירים, מבזים והופכים לסוג ב׳, נכים המתגוררים בחו״ל.
יש נכים לא מעטים שחיים מחוץ לגבולות המדינה בגלל מצב משפחתי או בריאותי שאינו מאפשר להם לחיות במדינה, פעמים רבות זה אילוץ ולא מבחירה.
נכים אלה מוענשים מיידית על ידי אגף השיקום, ומורידים להם הטבות בלי שום סיבה מוצדקת, מורידים דמי חימום כי בניו יורק מאד ״ חם״ ביחוד בחורף (0 מעלות ושלג)מורידים החזר תשלום מס הכנסה, למרות שהם משלמים מס על הכנסה בישראל ובידם הוכחה ותלושי משכורת, וכמובן מורידים פה ומורידים שם, הופכים נכים אלה לסוג ב׳!!!
חלק מנכים אלה ביחוד אלה המתגוררים בארה״ב נפגשים עם חבר הקונגרס שלהם ועם הסנטור שלהם, כאן המדינה (ישראל)מבקשת מהם באמצעות הנציגים הדיפלומטיים של ישראל ונציגי אגף השיקום, להיות נחמדים ולספר דברים יפים על נכי האגף ועל פעילות האגף למענם, כאן הם סוג א׳ פתאום (הנכים החיים בחו״ל), ביחוד כשמבקשים תרומות.
אז אגף השיקום והארגון המכובד של הנכים חייבים להחליט ביום הנכה, עם החגיגות בכנסת ומחוצה לה, נכי משרד הבטחון יהיו סוג א׳ במתן ההטבות ובפגישות עם אנשי ממשל ותורמים, או יהיו סוג ב׳ בפגישות עם אנשי הממשל והתורמים ויספרו איך מענישים ודופקים את אלה החיים מחוץ לגבולות המדינה.
על הנכים החיים ביחוד בארה״ב להתאחד ולהקים ארגון משלהם ליצור יחס הולם ומכובד!!! מצד מדינת ישראל.

אברהם אורבןך
תאריך: 14/12/2017
כותרת: יחס לנכי צה"ל

תוכן: כל הכבוד ליום ההוקרה לנכי צה"ל . אבל כאשר באים למשרדי הבטחון של נכי צה"ל, צר לי מאוד על היחס הלא מתאים, כאילו שאנו באים לבקש נדבות. והזמן שממתינים לקבלת מסמך או תשובה.

אנונימי
תאריך: 14/12/2017
כותרת: ללא כותרת

תוכן: ....עוד במה ל"Pוליטיקאים ומחפשי הפירסום" על גבינו....מי צריך את המילים החמות??? את מה שנתנו בבחירה או בכורח כבר נתנו, ההערכה צריכה להתבטא בסיוע/תמיכה - נגישים, מידיים,מורחבים ולא להיפך כפי שאני יכול להעיד במשך 40 שנות היותי נכה צה"ל.....אמנם תודה על מה שיש אבל אל תמרחו אותי במילים יפות ללא כיסוי וביטוי בפועל....

בושה. שופכים כסף להראות שעושים משהו
תאריך: 25/11/2015
כותרת: במקום זה ...תנו הטבות לנכים. עדכנו משכורות

תוכן: שופכים מלא כסף על ראווה ושטויות. במקום להעלות את משכורות הנכים .בושה של מדינה. חרא של מדינה.

מני
תאריך: 10/07/2014
כותרת: ללא כותרת

תוכן: יום הצדעה לנכי צהל ..
נו זה יום הצדעה לפגיעה בזכויות של נכי צה"ל .. והעברתם במידה ומשרד הבטחון
יצליח לביטוח הלאומי ..
אוליי ביום זה יוציאו חוזר לחיילי צה"ל שלא יסמכו יותר מדיי על הזכאות שלהם
במקרה וחס ושלום יפצעו בצבא ..
מנכי צה"ל יחודיים ... הפכנו לשק חבטות של אגף השיקום .. ועידודו של היו"ר הנוכחי .. שלפי הרשום הוא חתם על הסכם היסטורי עם המלצות ועדת גור ..
באם הארגון ואו הנכים לא יתעוררו היום .. מחר יקומו רק עם היום זכרון לנכי צה"ל

מידע
אתר אינטרנט: אתר יום ההוקרה
לשרותך, נכה צה"ל