X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

עתירה נגד משרד הביטחון - התנהלות פוגענית בנכי צה"ל

הוגשה עתירה לבית משפט בנושא רכב רפואי

לאחרונה הגיש עורך הדין קובי זכאי, בשמו ובשם שני נכי צה"ל נוספים, מלכיאל פרומקין ורוני שוורץ, עתירה העוסקת בהתנהלותו הפוגענית של משרד הביטחון כלפי נכי צה"ל, המחזיקים ברכב רפואי בשל נכותם.

תעריפי הדלק זינקו - דמי הניידות של נכי צהל, לא

תעריפי דמי ניידות נשחקו מסיבית במשך שנים

העתירה עוסקת בשני נושאים עיקריים – עדכון תעריפי דמי ניידות המשולמים לנכי צה"ל לצורך אחזקת רכבם הרפואי, ועדכון תעריף החזר הוצאות הנסיעה המשולם להם כאשר הם נזקקים לטיפולים רפואיים בנכותם המוכרת.

העתירה מפרטת את השחיקה המסיבית שהתרחשה ב- 12.5 השנים האחרונות – בשיעורים של עשרות אחוזים ולמעלה מזה - בסכומים המשולמים לנכי צה"ל (ולנפגעי פעולות איבה) כדמי ניידות וכהחזר הוצאות נסיעה לטיפולים רפואיים. כמו-כן תוקפת העתירה את חוסר הסבירות שבמנגנון העדכון שנקבע לתשלומים אלה בהוראות אגף השיקום - הצמדה לתעריף החזר הוצאות נסיעה המשולם לעובדי מדינה כחלק מתנאי העסקתם.

עידכון דמי הניידות - מנגנון שנכשל

למה זה המנגנון שנקבע? כנראה שבמשרד הביטחון הבינו, שאין סיכוי שהחשב הכללי במשרד האוצר יתנדב מיוזמתו לעדכן את התעריף הזה באופן שוטף...

החשכ"ל, אגב, עדכן לאחרונה את התעריף, אף זאת באופן חלקי ביותר, לפני 7 שנים! (יולי 2008). יכול להיות שעובדי משרד האוצר מתדלקים את רכביהם בדובאי?...

טיפול אגף השיקום בסוגית רכב רפואי - מחדל מקומם

מחדליו של משרד הביטחון בעניין זה מקוממים במיוחד נוכח ההבחנה הפסולה בין נכי צה"ל המחזיקים ברכב רפואי, לנכים אחרים שניידותם ממומנת אף היא על ידי הקופה הציבורית – נכי הביטוח הלאומי (על פי "הסכם הניידות"), ונכי צה"ל אחרים המחזיקים ב"רכב מדינה". לדוגמא, דמי הניידות המשולמים לנכי הביטוח הלאומי על פי "הסכם הניידות" מתעדכנים על פי השינויים הריאליים בעלויות אחזקת הרכב (אחת לשנה לכל הפחות), ובאופן דומה מתעדכנים גם דמי הניידות המשולמים לנכי צה"ל בעלי "רכב מדינה" (פעמיים בשנה).

לעומת זאת, דמי הניידות המשולמים לנכי צה"ל בעלי רכב רפואי אחר (שאינו "רכב מדינה") צמודים כאמור לתעריף בלתי רלבנטי לחלוטין. דמי ניידות אלה לא עודכנו כראוי במשך למעלה מ- 12 שנה, ומשעודכנו (לפני 7 שנים) נעשה העדכון באופן חלקי ביותר (כ- 13% בלבד).

מחירי הדלק זינקו - דמי הניידות לא!

לא מיותר להזכיר, כי מחירו של ליטר בנזין כולל מסים בשיעור 60% לערך. עולה שנכי צה"ל המוגבלים בניידותם נענשים פעמיים. לא רק שהמדינה אינה מממנת להם את הוצאותיהם הריאליות בהתאם לרמות הניידות שנקבעו להם והם נאלצים לממנן בעצמם, אלא שיוצא כי בשל מגבלות הנגישות שלהם ונכותם המוכרת, הם עוד משלמים מסים למדינה.

בנוסף הסתבר, כי במשך 3 שנים (מיולי 2008 עד יולי 2011) אגף השיקום שילם לנכי צה"ל החזר הוצאות נסיעה לטיפול רפואי בתעריף נמוך יותר (לק"מ) אפילו מהתעריף שנקבע על ידי החשכ"ל לעובדי מדינה, וזאת בניגוד גמור לקבוע ולמתחייב מההוראה המנהלית של משרד הביטחון עצמו. התנהלותו של משרד הביטחון בעניין זה מתאימה מאוד למסר השיווקי שבעזרתו, לזיכרוני, שווק אחד הבנקים, בשנות החמישים של המאה הקודמת, תכנית חסכון לבני נוער: "מאגורה לאגורה נצבר חיסכון גדול".

משרד האוצר ומשרד הביטחון עושים יד אחת נגד נכי צה"ל

אבל למה שנתפלא? משרד האוצר ומשרד הביטחון כבר הודיעו בוועדת גורן, כי ההוצאה לטיפול ולשיקום נכי צה"ל באה על חשבון התעצמות הצבא. אז צריך לחסוך, לא?

פניות למשרד הביטחון, קודם להגשת העתירה, נדחו בתירוצים מתירוצים שונים, תוך התעלמות גמורה מההסכם שנחתם ביום 1.1.2013 בין מנכ"לי משרד הביטחון ומשרד ראש הממשלה לבין ארגון נכי צה"ל (לפיו יעודכנו דמי הניידות, מדי חצי שנה, בהתאם לשינויים במדד הדלק והשמנים).

אגף השיקום לא עומד בהסכמים

משרד הביטחון גם מתעלם מסיכום נוסף בינו לבין ארגון נכי צה"ל, עליו הודיע יו"ר הארגון בישיבת הוועד הארצי כבר לפני שנתיים (ספטמבר 2013), ולפיו דמי הניידות יעודכנו, והנכים יקבלו תוספת של 60% עד 100% לדמי הניידות, כפיצוי על שחיקת העבר. התחייבו, אבל לא התחייבו לקיים.
עד לפרסום המאמר אגף השיקום טרם הגיש תגובה על העתירה
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
מני
תאריך: 20/10/2015
כותרת: רכב רפואי ..

תוכן: יבורכו אלו שהגישו את התביעה נגד אגף השיקום ..כנראה ללא פסיקה משפטית האגף לא סופר את נכי צהל ..
הרבה זכויות של נכי צהל נשחקות ללא תגובה של ארגון נכי צהל ..ארגון שנרדם בשמירה על הזכויות של הנכים ..או שלא כל כך יכפת לו ..
חבל שלא הוגשה במקביל תביעה נגד האגף על הסדר מכירת רכב הנכה ..הרי ממחיר המחירון האגף מפחית 6%
מערך הרכב ..ואתה חייב למכור אותו במחיר שהגף קובע לך ..אין לכה אפשרות אחרת ..וזה לא מעניין את האגף שהמחיר לא ראלי לשוק היום ..יש כמות עצומה של מכוניות בשוק שכמעט אף אחד לא ישלם לך את מחיר השוק של הרכב ..ויוצא מצב שנכים נאלצים להוציא אלפי שקלים על החלפת הרכב הרפואי ..בעוד שבצהל היו מוכרים את הרכבים בהנחה של עד 40% ..לאחרונה עד כמה שאני יודע מיתנו את ההנחה ל 14% .
מי קבע שההנחה הראלית הינה 6% ולא 15% ואו 20% ..כנראה שיושבים באגף שמאים שלהם שקובעים את ההנחות בהנחיות של האגף ..

המוכיח בשער
תאריך: 11/09/2015
כותרת: גניבה לאור יום

תוכן: ממה שאני קורא - משרד הביטחון גם לא שילם מה שהגיע לנו עבור הנסיעות לטיפולים. זאת אומרת שלא רק שלא שילם תעריפים נורמליים גם לא שילם מה שהיה צריך לשלם לפי התעריפים הנמוכים שלו. זה שוד של נכי צה"ל. ואף אחד לא קם עד היום? ארגון נכי צה"ל ישן? או שפשוט לא אכפת לו?

אחד העם
תאריך: 11/09/2015
כותרת: לרותם - הבנת הנקרא

תוכן: רותם אתה גנוב? יותר נכון מגיב בשם הארגון? כדי להסתיר את זה שהוא לא עושה כלום חוץ מלברבר?
העתירה לא של הארגון - תקרא טוב. העתירה היא של שלושה נכי צהל, לא של הארגון. הפניות שלא נענו הם של שלשת העותרים, לא של הארגון.

תובל
תאריך: 11/09/2015
כותרת: יד אחת?

תוכן: מסכים וללא פשרות שעווה נמשכת זמן רב מידי אך בין זאת ל"משרד האוצר ומשרד הביטחון עושים יד אחת " נראה לי תיאור רוע מוגזם.

רותם שמעון
תאריך: 10/09/2015
כותרת: זה הטיול הראוי

תוכן: משהוגשה עתירה אין מקום להפגנות, ואי אפשר לומר שהארגון אינו נוקף אצבע. נכתב ש"הפניות לא נענו" - מי פנה אם לא הארגון? כל הכבוד להתנהלות המכובדת של הארגון שאינו ממהר לבית המשפט אלא עת כלו כל הקיצין. בהצלחתכם נבורך כולנו.

אירגון נכה צהל. בושה של אירגון
תאריך: 09/09/2015
כותרת: אף אחד לא איכפת לו

תוכן: באירגון נכי צהל יושבים אנשים עם משכורות שמנות...שלא באמת איכפת להם. אין מי שיילחם עבור נכי צהל. בושה של אירגון. בושה של מדינה

איציק.
תאריך: 08/09/2015
כותרת: שחיק בדמי הנידות

תוכן: אם לא נצאה לרחובות להפגין. לא יזוז דבר.

נכה
תאריך: 07/09/2015
כותרת: דמי הניידות

תוכן: למה, אבל למה הארגון לא עושה כלום. למה הארגון לא הולך לבית משפט. יורקים להם בפרצוף והם מזניחים את הזכויות שלנו. בושה.

לשרותך, נכה צה"ל