אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

הצעת חוק : פטור ממס על דלק לנכים

הצעת חוק של ח"כ משה מוץ מטלון

הונחה הצעת חוק לפטור ממע"מ והיטל בלו לנכים המתניידים ברכב. ח"כ מטלון: "העליות במחירי הדלק פוגעות בראש ובראשונה באלה, שרכבם קריטי לניידותם היומיומית"

 על רקע הדיונים והמאבקים בעלייה המשמעותית של מחירי הדלק הגיש ח"כ משה (מוץ) מטלון (ישראל ביתנו) הצעת חוק למתן פטור למי שמוגדר "מוגבל ניידות". ח"כ מטלון: "כמו בכל גזרה כלכלית – יש את אלו שנפגעים ויש את אלו שנפגעים יותר. מטרת החוק לאפשר לאותם אנשים בעלי מוגבלות, שניידותם תלויה ברכב רפואי, להמשיך לנוע בחופשיות."
 

זמן קצר לאחר העלייה האחרונה במחירי המס על הדלק ולקראת פברואר בו צפויה עליה נוספת, הניח ח"כ משה (מוץ) הצעת חוק, במסגרתה יינתן פטור לנכים בעלי רכב רפואי ממס על הדלק (מע"מ + בלו) – שכיום מגיע לכ-3.59 שקלים לליטר.

משמעותו המצטברת של המס על הדלק משמעותית ומעודכנת אחת לרבעון בהתאם למדד המחירים לצרכן. כך למשל, מתוך תדלוק של 50 ליטר – כ-180 שקלים מועברים לאוצר. בחישוב חודשי ושנתי מדובר באלפי שקלים – הוצאה רבה עבור כולם, אך כבדה במיוחד על זכאי קצבת ניידות.

ח"כ משה (מוץ) מטלון: "בישראל מחירי הדלק גבוהים משמעותית בהשוואה למדינות רבות. מטרת החוק היא לסייע לאותן אוכלוסיות שאינן יכולות להמתין בסבלנות לשינוי שיבוא או לא יבוא בעתיד, משום שחיי אותם נכים ונגישותם תלויים ברכב הרפואי לו הם זכאים על פי חוק. "

על מנת לשמור על מטרת החוק, תכיל ההצעה של מטלון מנגנון פשוט להגבלת מספר הליטרים הפטורים ממס לרכב רפואי לחודש. כך יובטח, כי הפטור הוא אישי ומותאם לצרכי הנהג.

מטלון המשיך: "אלפי השקלים האלה לכל נהג נכה הם חלק מתפיסת הנגישות שאני מוביל בכנסת ושהגיעה העת שגם הרשויות במדינה יטמיעו במהרה. נגישות אינה נמדדת בשורת רווח או הפסד. החוק בא לעשות צדק ולהקל משמעותית על אלפי נכים, שחלקם חיים מתגמולים וקצבאות הביטוח הלאומי."

לפי ההערכות, בישראל אלפים רבים של נכים, הזקוקים ביום-יום לרכב רפואי. לשם המחשה: במשרד הביטחון רשומים כ-10,000 רכבים המוגדרים רפואיים.


 

נותני חסות: