אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

פיצוי הפסד שעות עבודה

מי אמור לפצות את נכי צהל על הפסד שעות עבודה?

הטיפול הרפואי האינטנסיבי לו זקוקים חלק גדול מנכי צה"ל נמשך לאורך כל תקופת חייהם. בדיקות רפואיות בבתי חולים, מכוני בריאות, טיפולי פיזיותרפיה, התייעצות עם רופאים מומחים, ביקורות ועוד. במידה ונצרף את כל אותם השעות נגלה שהשכר של נכי צה"ל לאורך השנה נפגע בצורה קשה וכולל גם איבוד ימי מחלה שעליהם משרד הביטחון אגף השיקום לא מפצה.

עשרות שעות בשנה - מתקזזות מהשכר

לא תמיד צריך להעדר ליום שלם מהעובדה, לעיתים קרובות קורה שנכה צה"ל צריך לצאת לבדיקה או טיפול רפואי ואז הוא נאלץ להגיע באיחור של שעה-שעתיים למקום העבודה או לחילופין לסיים את יום העבודה שעתיים לפני הזמן. שעות שמצטברות וגורמות לירידה משמעותית בשכר במיוחד כשמסתכלים על זה לאורך זמן.

מ' נכה צה"ל מרמת השרון פנה ללשכת השיקום תל אביב בבקשה לקבלת פיצוי כספי על הפסד של כמאתיים שעות עבודה שנגרמו לו במהלך שנת העבודה החולפת. שעות שנאלץ לבלות בבתי החולים ובטיפולים להם הוא זקוק כחלק מהטיפול הרפואי בפציעתו.

לדבריו של מ' הוא נאלץ לעבור טיפול פיזיותרפיה שלוש פעמים בשבוע. טיפול שמאלץ אותו להפסיד כשעה וחצי עבודה בכל פעם (במצטבר 4.5 שעות בשבוע - 18 שעות בחודש, מעל מאתיים שעות בשנה - שווי הפסד שכר של כ – 6,000 ש"ח ברוטו לשנה)

להפתעתו גילה מ' כי אגף השיקום אינו מפצה את הנכה על הפסד שעות עבודה בודדות אלא רק במקרים בהם נאלץ נכה צה"ל להעדר יום מלא או יום חלקי. 

מה אומרות התקנות ?

בפרק ראשון של תקנות הנכים (טיפול רפואי), תשי"ד–1954, קבע המחוקק כי נכה צה"ל יהיה זכאי לחלק יחסי של תגמול טיפול רפואי חודשי עבור "יום ביטול מלא" - יום שבו נעדר הנכה מעבודתו הרגילה מעל לחמש שעות

או "יום ביטול חלקי" - יום שבו נעדר הנכה מעבודתו הרגילה משלוש עד חמש שעות. כלומר על פי התקנות נכה צה"ל שנעדר שעות בודדות בלבד (פחות משלוש שעות), לא יהיה זכאי לפיצוי כל שהוא מאגף השיקום.

מצב אבסורדי

האמור בתקנות הנכים יוצר מצב אבסורדי בו נכה צה"ל שרוצה לשלב בין טיפולים רפואיים קצרים לבין האחריות שיש לו כלפי מקום העבודה. נאלץ להפסיד שעות עבודה, פגיעה בגובה השכר החודשי מבלי שיהיה לו ממי לקבל פיצוי. אלא אם כן ייעדר מהעבודה מעל שלוש שעות בכל פעם.

נכה צה"ל שיבקש החזרי נסיעה עבור אותם הטיפולים הרפואיים לפי הוראת אגף השיקום 54.01 (נסיעות לטיפול רפואי ולצרכים רפואיים) יגלה עד כמה המצב שנוצר הזוי. בעוד שאגף השיקום יפצה את הנכה בגין הנסיעות לטיפולים אבל יסרב לפצות אותו על הפסד של פחות משלוש שעות עבודה.

לתקן את התקנות

זה יהיה הוגן מצד המחוקק ויפה שעה אחת קודם, לתקן את תקנות נכים טיפול רפואי ולהורות לאגף השיקום לפצות נכה צה"ל שהפסיד שעות עבודה בודדות ובתנאי שנגרמו כתוצאה מטיפול רפואי לו זקוק הנכה.
 


 

נותני חסות: