X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

פיצוי הפסד שעות עבודה

מי אמור לפצות את נכי צהל על הפסד שעות עבודה?

הטיפול הרפואי האינטנסיבי לו זקוקים חלק גדול מנכי צה"ל נמשך לאורך כל תקופת חייהם. בדיקות רפואיות בבתי חולים, מכוני בריאות, טיפולי פיזיותרפיה, התייעצות עם רופאים מומחים, ביקורות ועוד. במידה ונצרף את כל אותם השעות נגלה שהשכר של נכי צה"ל לאורך השנה נפגע בצורה קשה וכולל גם איבוד ימי מחלה שעליהם משרד הביטחון אגף השיקום לא מפצה.

עשרות שעות בשנה - מתקזזות מהשכר

לא תמיד צריך להעדר ליום שלם מהעובדה, לעיתים קרובות קורה שנכה צה"ל צריך לצאת לבדיקה או טיפול רפואי ואז הוא נאלץ להגיע באיחור של שעה-שעתיים למקום העבודה או לחילופין לסיים את יום העבודה שעתיים לפני הזמן. שעות שמצטברות וגורמות לירידה משמעותית בשכר במיוחד כשמסתכלים על זה לאורך זמן.

מ' נכה צה"ל מרמת השרון פנה ללשכת השיקום תל אביב בבקשה לקבלת פיצוי כספי על הפסד של כמאתיים שעות עבודה שנגרמו לו במהלך שנת העבודה החולפת. שעות שנאלץ לבלות בבתי החולים ובטיפולים להם הוא זקוק כחלק מהטיפול הרפואי בפציעתו.

לדבריו של מ' הוא נאלץ לעבור טיפול פיזיותרפיה שלוש פעמים בשבוע. טיפול שמאלץ אותו להפסיד כשעה וחצי עבודה בכל פעם (במצטבר 4.5 שעות בשבוע - 18 שעות בחודש, מעל מאתיים שעות בשנה - שווי הפסד שכר של כ – 6,000 ש"ח ברוטו לשנה)

להפתעתו גילה מ' כי אגף השיקום אינו מפצה את הנכה על הפסד שעות עבודה בודדות אלא רק במקרים בהם נאלץ נכה צה"ל להעדר יום מלא או יום חלקי. 

מה אומרות התקנות ?

בפרק ראשון של תקנות הנכים (טיפול רפואי), תשי"ד–1954, קבע המחוקק כי נכה צה"ל יהיה זכאי לחלק יחסי של תגמול טיפול רפואי חודשי עבור "יום ביטול מלא" - יום שבו נעדר הנכה מעבודתו הרגילה מעל לחמש שעות

או "יום ביטול חלקי" - יום שבו נעדר הנכה מעבודתו הרגילה משלוש עד חמש שעות. כלומר על פי התקנות נכה צה"ל שנעדר שעות בודדות בלבד (פחות משלוש שעות), לא יהיה זכאי לפיצוי כל שהוא מאגף השיקום.

מצב אבסורדי

האמור בתקנות הנכים יוצר מצב אבסורדי בו נכה צה"ל שרוצה לשלב בין טיפולים רפואיים קצרים לבין האחריות שיש לו כלפי מקום העבודה. נאלץ להפסיד שעות עבודה, פגיעה בגובה השכר החודשי מבלי שיהיה לו ממי לקבל פיצוי. אלא אם כן ייעדר מהעבודה מעל שלוש שעות בכל פעם.

נכה צה"ל שיבקש החזרי נסיעה עבור אותם הטיפולים הרפואיים לפי הוראת אגף השיקום 54.01 (נסיעות לטיפול רפואי ולצרכים רפואיים) יגלה עד כמה המצב שנוצר הזוי. בעוד שאגף השיקום יפצה את הנכה בגין הנסיעות לטיפולים אבל יסרב לפצות אותו על הפסד של פחות משלוש שעות עבודה.

לתקן את התקנות

זה יהיה הוגן מצד המחוקק ויפה שעה אחת קודם, לתקן את תקנות נכים טיפול רפואי ולהורות לאגף השיקום לפצות נכה צה"ל שהפסיד שעות עבודה בודדות ובתנאי שנגרמו כתוצאה מטיפול רפואי לו זקוק הנכה.
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאה עשרים וארבע:
שמעון
תאריך: 11/03/2016
כותרת: שנים אבודות עד השגת מקום עבודה

תוכן: ב1985 השתחררתי .לא התקבלתי לעבודה רק בגלל שבטופס יש למלא אם יש לך נכות.רק ב1989 מקום עבודה ען מוסר וכבוד לנכי צהל קיבל אותי.מי מפצה על הזמן הזה?

עורבני
תאריך: 11/03/2016
כותרת: עדיין יש עובדות באגף השיקום שיוצאות "גבר" מול המנהל שלהן בזכות כמה הן "בדקו" כל דבר ל"עומק" שזה אומר בעיקר למרר לנכי צה"ל את החיים

תוכן: עדיין יש עובדות באגף השיקום שיוצאות "גבר" מול המנהל שלהן בזכות כמה הן "בדקו" כל דבר ל"עומק" שזה אומר בעיקר למרר לנכי צה"ל את החיים. ככה זה עם הבקשות האלו. אתה מבקש, מקבל תשובה לא ברורה שזה בדרך כלל משהו כמו: "חסר לך את הטופס הזה והזה וגם אתה לא עומד בקריטריון הזה והזה וגם וגם" ואז אתה עוזב בבושת פנים חוזר הבייתה ובודק ומברר ומוצא שכן מגיע לך ואז אתה פונה שוב וממתין בבשת פנים ואחרי כמה טלפונים שלך אתה מקבל תשובה של: "לפנים משורת הדין....". למה יש לי הרגשה שזה ששרדתי בטעות קרב שהייתי אמור למות בו זה גם כן "לפנים משורת הדין"..

מנחם שרון
תאריך: 09/03/2016
כותרת: פיצןי הפסד שעות עבודה

תוכן: אני גר ברעננה ומקבל טפול רפואי במרפעת עיניים מיוחדת בחיפה. אני בדרך כלל נוסע את רוב הדרך בתחבורה צבורית וזה לוקח כולל המתנה בתור כ 4 שעות. זה 15 שנה שאני נוסע לפחות פעם בשנה ולפעמים כמה פעמים בשנה אך מעולם לא נאמר לי שאני זכאי להחזר שעות עבודה.
האם ניתן לבקש החזר בדיעבד?

חיים
תאריך: 09/03/2016
כותרת: מענק נשואים לילדי נכים שמקבלים תגמול קיום

תוכן: בשנתיים האחרונות ,חברים שאמורים לקבל מענקים עבור ילדיהם שהגיעו לגיל בר מצווה או שנישאו,נתקלים בתשובות שאין כסף בקרן העיזבונות ולכן תצטרכו להמתין הרבה זמן ובנוסף יש גם תור ,הבן שלי התחתן לפני כמעת שנתיים ,יש לו גם ילד שחגג יום הולדת שנה .משהו כאן מוזר !!! לקבל כסף מקרן העיזבונות ישנו נוהל...!בדקתי עם האפוטרופוס הכללי .לא די בכך שנכי צה''ל נצרכים לא מסוגלים לעבוד .מקבלים את המענק הזה כמו קבצנים וצריכים לעמוד בתור .היכן הנבחרים של הארגון???

חזן
תאריך: 08/03/2016
כותרת: נפגע איבה

תוכן: בעקבות נכות 20% הוחלט בלשכת הבריאות מטעם משרד החינוך לעבוד כשני שליש משרה והשאר על חשבון ימי המחלה. לאחר ארבע שנים, נוצלו ימי המחלה ואני חייב לחזור למשרה מלאה על מינת להתפרנס בכבוד וזה על חשבון הבריאות שלי!!
מי יפצה לי את 300 ימי המחלה אשר נסו לי ונוצלו!!!

A47 - לצבי, או כל מי שיכול לשפוך אור על הנושא:
תאריך: 08/03/2016
כותרת: קבלת פיצוי על היעדרות של יותר מ 3 שעות

תוכן: אם הבנתי נכון, בימים בהם אני נעדר יותר מ 3 שעות אני זכאי לפיצוי.
השאלה היא מה עושים כדי לקבל אותו ומה התנאים לכך. חיפשתי באינטרנט ולא הצלחתי למצוא שום התייחסות לעניין. כמובן שגם לא נאמר לי על כך דבר במשרדי אגף השיקום. על ההיעדרות הממושכת הרופא המחוזי הנפיק עבורי אישור מחלה (בלי שביקשתי ממנו). האם זה עוזר במשהו?
דבר אחרון - מה הפרוצדורה במקרים בהם אני נוסע לבדיקה או התייעצות עם מומחה, שאורכת יותר מ 4 שעות כולל נסיעות?

טומי
תאריך: 07/03/2016
כותרת: ללא כותרת

תוכן: גם טיפול פסיכיטרי לנפגע פוסט טראומה מצוק איתן. אותו אני נאלץ לספוג פעם בשבוע שעה אחת. על חשבוני.

צבי
תאריך: 07/03/2016
כותרת: הפסד ימי עבודה - תשובה ל A47

תוכן: הי

כל עוד החסרת מעל 3 שעות עבודה אתה זכאי לפיצוי. במידה והחסרת פחות מ - 3 שעות הם על חשבונך. (מדובר על כל פעם בנפרד)

לזינגר אבי
תאריך: 07/03/2016
כותרת: הגבלה לחצי מישרה

תוכן: חבל שבאותה כתבה לא מזכרים גם את הנכים שועדת תעסוקה של משרד הבטחון הורדיה אותם לחצי משרה . אני נכה 39% נכות מוגבל לחצי מישרה כבר 10 שנים וב 3 שנים האחרונות הוחלט שהפיצוי החודשי של 3600 שח לתגמול . מכסה את השעות העבודה שאני לא עובד ..
ואני שואל מה עם התנאים הסוצאלים שעות נוספות וכו.. כיום חברי לעבודה באותו ותק של 21 שנה מרוחים משכורת של 12.0000 שח ומה שאני מקבל ללא השלמה לתנאים סוצאלים 7000 שח. אני מבקש מהגורמים שמטפלים בבעיה של נכים שמפסדים 6000 שח בשנה יעבירו הילוך ויתחלו לטפל גם הנכים שמוגבלים לחצי מישרה ומפסדים 30.000 שח בשנה

A47
תאריך: 07/03/2016
כותרת: לא הצלחתי להבין. אודה להסבר.

תוכן: אז מה קורה עם נכה שנאלץ להפסיד מספר ימי עבודה בגלל פציעה מוכרת?
לפני חודש וחצי נאלצתי להיעדר מהעבודה למשך שבועיים וחצי - כ 13 או 12 ימי עבודה נטו.
הימים האלו באו על חשבון ימי המחלה שלי. כמו כן, אני נאלץ להפסיד כ 10 שעות עבודה בחודש על טיפולים. האם אני זכאי לפיצוי כלשהו?

לשרותך, נכה צה"ל