אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

אלמנת נכה תקבל תגמול מיוחד

איזה תגמולים זכאית לקבל אלמנתו של נכה צה"ל ?

סעיף 20 (א) א, לחוק הנכים תגמולים ושיקום קובע כי במקרה פטירה של נכה צה"ל, יורשיו החוקיים לרבות אלמנתו יהיו זכאים לקבל פיצוי בגובה 36 חודשי תגמולים.

עד כה פרשנותו של קצין התגמולים במשך שנים רבות, הייתה : כי מדובר בתגמולי הנכות בסיסיים המשולמים לנכה, אך בפסק דין תקדימי שניתן בתאריך 20 למאי 2013 בבית המשפט המחוזי בתל אביב, נקבע כי הפיצוי מתייחס לתגמולים ששולמו לנכה ערב פטירתו.

פסק הדין שניתן קובע חד משמעית שבמידה וביום פטירתו שולמו לנכה תגמולים מיוחדים מכל סוג שהוא כגון : תט"ר, תג"מ, נצרך, חפ"ר וכד', גובה הפיצוי שיגיע ליורשיו של הנכה יהיה בגובה התגמול ששולם בפועל למשך 36 חודשים.

צריך להודות לאלמנה אמיצה

קשה מאוד לאבד מישהו יקר, קשה עוד יותר להיאבק משפטית למען קבלת הזכויות במלואן. תקופת האבל היא תקופה קשה, תוקפה בה צריך להתרגל לחיים אחרים, תקופה בה צריך להשלים עם מצב חדש.

לכן אלמנות רבות אינן נלחמות ונאבקות לקבל את כל הזכויות, אלא מעדיפות לתת לדברים לזרום ולא להתעסק באובדן ובהרגשת הקיפוח או אי הצדק.

אך לכל כלל יש את היוצא מן הכלל, כרמלה, אלמנתו של חברינו, רפי ז"ל, נכה צה"ל שהשתקם כנהג מונית יצאה למאבק אל-מול קצין התגמולים, מאבק שנועד לסלול את דרכן של אלמנות רבות בעתיד. מאבק שבזכותו ימנע עוול עתידי לאלמנות נכי צה"ל.

תיאור מהות התביעה

רפי ז"ל, נכה צה"ל, השתקם והפך לנהג מונית. ברבות הימים חלה החמרה במצבו הרפואי. וכיוון שההחמרה נבעה מנכותו המוכרת אישר הרופא המחוזי באגף השיקום לרפי ז"ל לקבל תגמול  תט"ר (תגמול טיפול רפואי). לצערה הרב של המשפחה, מצבו של רפי ז"ל לא השתפר אלא החמיר והוא נפטר.

לאחר פטירתו פנתה האלמנה לקצין התגמולים על מנת לקבל את הפיצוי המגיע לה מאגף השיקום, להפתעתה טען קצין התגמולים כי העובדה שבעלה ז"ל קיבל תגמול תט"ר, אינה משנה את חישוב הפיצוי והיא זכאית לקבל את הפיצוי לפי גובה התגמול הבסיסי בלבד.

כרמלה לא ויתרה ושכרה את שירותיה של עורכת הדין רינת גזית שתייצג אותה בתביעה אל מול קצין התגמולים באגף השיקום. בתביעה נטען כי הפיצוי לו זכאית כרמלה אמור להיות בגובה תגמול התט"ר שקיבל בעלה ז"ל ערב פטירתו.

משמעות פסיקתו של בית המשפט

לפסק הדין משמעותו רבה עבור אותן אלמנות או אלמנים עתידיים לבוא, מדובר בפסיקה שפותרת עוול של שנים שנגרם לאלמנות נכי צה"ל מצד אגף השיקום.

לא נותר אלה לציין מתוך פסק הדין ציטוט מתוך החלטתה של כב' השופטת יהודית שבח, ציטוט המדבר בעד עצמו :

".... פסיקה בעניינם של נכי צה"ל היא סוגיה רגישה. הרצון היוקד בקרבו של כל אחד מאתנו הוא לסייע להם ככל שניתן ולגמול להם על המחיר הכבד ששילמו בגופם וברוחם. בהתאם לכך, הגישה לפיה על מלאכת הפרשנות של חוקי הנכים להיעשות מתוך מגמה מרחיבה ומתוך רצון להיטיב עם אוכלוסיית הנכים בכלל ועם נכי צה"ל בפרט, עוברת כחוט השני לאורך פסיקתו של בית משפט זה..."

"... למותר לציין כי גישתו של המשיב (קצין התגמולים), בענייננו אינה יכולה להיחשב כגישה רחבת לב..."

הטבות נוספות לאלמנות נכי צה"ל

לאלמנות נכי צה"ל הטבות נוספות, כגון ביטוח חיים קולקטיבי שנעשה בארגון נכי צה"ל, אולם הטבות אלה מקומם המאמר שנוסף העתיד לבוא.

לעיון בפסק הדין לחצו כאן >>>


 

נותני חסות: