אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

ביקור בתפוח הגדול: טיול נגיש בעיר ניו יורק

ניו יורק עם כיסא גלגלים

מה לא נכתב וסופר על ניו יורק (New York), עיר בה יש אינספור אתרים לביקור: די אם נזכיר את פסל החירות (Statue of Liberty), הסנטרל פארק (Central Park), מוזיאון המטרופוליטן (The Metropolitan), מרכז רוקפלר (Rockefeller Center), האמפייר סטייט בילדינג (Empire State Building), מרכז הסחר הבין-לאומי החדש (One World Trade Center) ועוד. העיר עמוסת האטרקציות הזו נחשבת לאחד מיעדי החובה במהלך טיול בארצות הברית, הלא היא "ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות".

אבל האם האפשרויות הבלתי מוגבלות של "התפוח הגדול" מתאימות גם לבעלי מוגבלויות הפיזיות? זו השאלה ששאלתי את עצמי לפני שתכננתי את הביקור עליו אני חולם שנים. נחוש לחקור את העיר עד תום, חרף מגבלותיי הפיזיות, החלטתי לבצע עוד קודם לכן את כל הבירורים שיהפכו את החלום האמריקאי לנגיש עבורי. למרבה השמחה, מצאתי עיר שערוכה היטב לקבל אליה כל אדם – לא משנה עד כמה ההתניידות העצמאית שלו היא מוגבלת, וגם כאשר יש לו צורך באביזרי עזר. את כל המידע העלתי על הכתב במאמר הבא : ניו יורק בכיסא גלגלים (New York in a Wheelchair) טיול נגיש בעיר ניו יורק

בתי מלון מומלצים בניו יורק | כרטיסים לאטרקציות בניו יורק | כרטיסים להצגות בניו יורק
 

בואו לגלות את העיר ניו יורק

הצעד הראשון: תכנון החופשה בניו יורק

רצוי לתכנן כל טיול בניו יורק, אבל במקרה של בעלי מוגבלויות פיזיות התכנון המוקדם הופך להיות חובה של ממש. נקודת ההתחלה שלי הייתה טובה: עוד בארץ הצטיידתי במנוע עזר קדמי עבור כיסא גלגלים, FireFly. זהו אופן חשמלי מאושר להטסה אותו מחברים בצורה פשוטה - בלא יותר מאשר שני קליקים - לכיסא הקיים, ובכך הופכים אותו לממונע. בדרך זו אפשר להתנייד בצורה יעילה, מהירה ועצמאית, ואפילו לשמור על המרפקים.

כדי שלא אתקל באי נעימות במהלך ההגעה ליעד, ביררתי מראש מהם המקומות הנגישים מבין אתרי התיירות הבולטים של העיר (ראו בהמשך), לשם כך נעזרתי באתר ניו יורק של מדריכי מוזה. במדריך מוזה לניו יורק למדתי שרצוי לחשב את לוחות הזמנים, אפילו באופן כללי, ולהתאים אותן לאמצעי ההתניידות. אם אתם נעים עם כיסא גלגלים ממונע על סוללה, בחרו מסלולים שאינם ארוכים מדי בין ההטענות. בכל מקרה כדאי שלא להעמיס יותר מדי אתרים ביום אחד.

הצטיידתי בשמות של כמה מסעדות, תוך מטרה למצוא מסעדה שהיא לא רק נגישה אלא גם איכותית. כמעט כל מסעדה בניו יורק מעניקה דגש מסוים לבעלי המוגבלויות הפיזיות, אבל אתם בהחלט יכולים לצפות לשוני בין המסעדות ברמת הנוחות. יש מסעדות שכוללות בתוכן מדרגות המובילות לאזור ההסעדה או לחלק מהשולחנות, ולכן אינן מתאימות בצורה מלאה למתקשים בהליכה העצמאית. מנגד, תמצאו מסעדות רבות עם דרכי גישה פשוטות או אפילו מעלית שתיקח אתכם עד למפלס הרלוונטי.

מציאת מלון נגיש בניו יורק

אתגר נוסף היה למצוא בית מלון שיהיה נגיש ונוח. לכאורה, לא משימה יותר מדי מורכבת בעיר עם מגוון עצום של מלונות. רוב המלונות שמכבדים את עצמם כוללים מעלית, אלא שבמהלך הבדיקות שערכתי גיליתי שיש משתנים נוספים שכדאי להכניס לתוך המשוואה. דרכי הגישה אל המלון ובתוכו, למשל, לא תמיד נוחות או מתאימות למי שמתנייד באמצעות כיסא גלגלים. על אותו עיקרון כדאי לבדוק מראש האם החדרים עצמם הם נוחים, לדוגמא בהתייחס לגובה הרהיטים. כדי להקל על בעלי המוגבלויות, רצוי לבחור מלון ברמה סבירה פלוס עם תשתיות הולמות, מערכות מיזוג אוויר וכדומה.

מלונות רבים הנגישים לבעלי מוגבלויות פיזיות יבליטו זאת, כאשר אפשר תמיד לנסות ולאתר חוות דעת המתייחסות להיבט הזה. כדי למנוע התרוצצויות מורכבות בעיר, כדאי לסגור על מלון מבעוד מועד ואף לברר מראש איך מגיעים אליו משדה התעופה.

לחץ כאן ולרשימת בתי מלון מומלצים בניו יורק >>

כיכר טיימס - טיימס סקוור ניו יורק

תחבורה בעיר ניו יורק

את הצעד הראשון בדרך להתניידות בניו יורק - מציאת כיסא מתאים - עשיתי כבר הרבה קודם לכן. השלב הבא היה לאתר מוניות שתוכלנה להכניס לתוכן את כיסא הגלגלים המשודרג. במהלך הבדיקות שמעתי סיפורים על המוניות הצהובות המפורסמות, שלמרבה הצער חלקן קטנות. גיליתי שישנו שירות מוניות נגיש באופן מלא לכיסאות גלגלים 24 שעות ביממה, ללא צורך בהזמנה מראש. בשאר אמצעי התחבורה הציבורית המצב אפילו טוב יותר: חלק מתחנות הסאבווי נגישות וכוללות מעליות ורמפות. זאת ועוד, כל האוטובוסים של ניו יורק כוללים רמפות אוטומטיות, מה שהופך אותם לבחירה הראשונה של רבים מבין בעלי המוגבלויות הפיזיות המגיעים לעיר.

אחד הפרמטרים העיקריים שחשוב להתבונן בהם בבחירת מלון הוא המיקום שלו, במטרה למצוא מלון נגיש (או אפילו כזה שנמצא במרחק סביר מהאתרים שרוצים לראות בעיר). כדי למנוע התרוצצויות מורכבות בעיר, כדאי לסגור על מלון מבעוד מועד ואף לברר מראש איך מגיעים אליו משדה התעופה. זה גם מה שאני עשיתי, תוך שימוש במונית נגישה היוצאת משדה התעופה.

הזקוקים לכיסאות גלגלים יוכלו להגיע לניו יורק עם הכיסא שלהם, או לשכור כיסא לפרק זמן קצוב דרך סוכנויות הפועלות בעיר. שמחתי לגלות בפועל שרחובות ומדרכות ניו יורק הם ידידותיים במיוחד למתניידים בכיסאות גלגלים, שעה שלרובם המכריע יש אבני שפה נמוכות. ההתניידות ברוב מרכזי הקניות היא פשוטה מאוד, אבל לעיתים ההגעה אליהם היא אתגר. כך למשל Macy's מציעה גיחה נוחה מאוד בצדדים המזרחיים או המערביים שלה, אבל אלו המגיעים דרך הכניסה הדרומית צפויים להיתקל בקשיים.

האטרקציות (הנגישות) שאסור לפספס בניו יורק

קצרה היריעה מלפרט כאן על כל אחד ממוקדי העניין של ניו יורק, עיר בה אפשר לטייל במשך שבועות ועדיין למצוא דברים מעניינים לראות ולעשות. במהלך הטיול שלי לעיר נוכחתי לדעת שההתאמה הגדולה שלה לבעלי המוגבלויות הפיזיות נוכחת במידה רבה גם באתרי התיירות המרכזיים שלה. מעודד (וגם קצת מעורר קנאה) לראות שכל האתרים התיירותיים של ניו יורק - וכך מקומות ציבוריים כמו שדות התעופה - מאפשרים לבעלי המוגבלויות להגיע לראש התור ללא צורך בהמתנה או בתחנונים.

הצגות בניו יורק - בואו לבקר בברודווי

את הסקירה אנחנו מתחילים עם אזור התיאטראות ברודווי (Broadway Theatre New York), המעוז התרבותי של העיר. ידוע שכל מי שמגיע לניו יורק רצוי שיראה לפחות הצגה אחת מבין יצירות המופת המועלות כאן, הכוללות מחזות זמר והצגות בניו יורק שאסור לפספס.

בהקשר הנוכחי, מכיוון שחלק מהתיאטראות של ברודווי הם ותיקים, לא בכולם יש את אותה מידת ההתאמה לנכים. תמצאו תמיד מושבים לכיסאות גלגלים, אבל יש תיאטראות שמציעים נגישות גבוהה יותר מאשר אחרים. מרכז לינקולן (Lincoln Center) למשל - הלא הוא ביתם של הבלט העירוני, התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק והמטרופוליטן אופרה - נגיש לנכים בכל מאת האחוזים.

מנגד, ישנם תיאטראות עם נישות מוגבלת פי כמה. באמצעות בדיקה פשוטה באינטרנט אפשר לראות את הנגישות של כל תיאטרון ולראות מהם הכרטיסים שנותרו למופע נתון. הזמנת כרטיסים מראש להצגות ברודווי מומלצת בדרך כלל, כאשר במקרה הזה החשיבות עשויה להיות גבוהה עוד יותר: הכרטיסים הנגישים הטובים נחטפים מהר, ולכן מומלץ שלא להשתהות ולא לחכות לדקה ה-90.

הזמן עכשיו כרטיסים להצגה / מחזמר בברודווי >>

תצפית ממעוף הציפור על העיר ניו יורק

תצפית על ניו יורק מבניין האמפייר סטייט בילדינג

בניין האמפייר סטייט בילדינג (Empire State Building) הוא חובה במהלך כל טיול בניו יורק, ולמרבה השמחה נגיש בכל קנה מידה. בקומה ה-86 של המבנה יש חדר שירותים מיוחד לבעלי מוגבלויות, ובנקודות התצפית באותה קומה תשמחו למצוא קירות צפייה נמוכים יותר ורמפות - כך שגם אלו שאינם יכולים להתרומם מבחינה פיזית יוכלו ליהנות מהמראות עוצרי הנשימה של העיר. בקומת התצפית הנוספת, קומה 102, הקירות מעט גבוהים יותר כך שנדרשת קימה או לכל הפחות כיסא גלגלים שניתן לשנות את גובהו.

טופ אוף דה רוק - Top of The Rock

נקודת תצפית מרהיבה נוספת תקבלו בטופ אוף דה רוק - Top of the Rock, מבנה המאפשר להשקיף ב-360 מעלות על יופיה של העיר. כל שלוש נקודות התצפית המבנה נגישות באופן מלא לכיסאות גלגלים, בכניסה הראשית יש דלתות אוטומטית, המעליות מגיעות לכל הקומות, יש תאי שירותים למכביר לבעלי מוגבלויות וניתן אפילו לצאת לסיור מודרך וידידותי לחלוטין לכיסאות גלגלים למרכז רוקפלר (Rockefeller Center). אני ממליץ שלא לפספס את שתי נקודות התצפית האלה (לפחות), שמאפשרות גם למי שמתקשה בהליכה עצמאית לראות את כל היופי של ניו יורק עם מינימום מאמץ.

אטרקציות בליבה של מנהטן

כיכר טיימס (Times Square) היא במידה רבה הלב הפועם של ניו יורק, נקודה שאי אפשר לחוות את העיר בלי לבקר בה - ורצוי הן ביום והן בלילה. למרות העומס המאפיין את הכיכר תמיד, יש בה מספיק מרחב התניידות באמצעות כיסא גלגלים. מה שחשוב לא פחות הוא שבסביבת הכיכר תמצאו רשימה עצומה של אתרים תיירותיים, מרכזי קניות, מוזיאונים והפתעות אחרות, רובם ככולם נגישים לכיסאות גלגלים במידה זו או אחרת. אני למשל לא ויתרתי על מוזיאון השעווה המפורסם מאדאם טוסו (Madame Tussauds), המונגש בצורה מלאה לנכים (כולל חדרי השירותים).

המוזיאונים של ניו יורק

אי אפשר לדבר על ניו יורק ולא להזכיר את המוזיאונים הרבים והמשובחים הנכללים בשטחה. כל המוזיאונים הבולטים של העיר, למשל מוזיאון המטרופוליטן לאומנות (ה-מוזיאון של ניו יורק), מוזיאון גוגנהיים (Guggenheim Museum) ואחרים נגישים לכיסאות גלגלים. המוזיאון להיסטוריה של ה-11 בספטמבר ואתר ההנצחה (Ground Zero) ייקח אתכם לאחת הנקודות העצובות אבל גם החשובות בהיסטוריה של ניו יורק והעולם המערבי בכלל. המבנה המרהיב, בעל הארכיטקטורה הייחודית והתאורות הצבעונית המשתנה בשעות הלילה, הוא אחד המבנים היותר מותאמים לבעלי מוגבלויות בעיר. הן במוזיאון והן באתר ההנצחה יש נקודות איסוף ויציאה נגישות לכיסאות גלגלים. כל התצוגות, המסעדות וחדרי השירותים בתוך המוזיאון נגישים אף הם.

ניו יורק שווה קפיצה...

התשתיות התיירותיות האחרות של ניו יורק מתאימות בהחלט לבעלי המוגבלויות הפיזיות. שמחתי לחקור את העיר דרך אוטובוס התיירים בקו האפור (New York Hop-On Hop-Off Bus Tours), כשגם חלק מההפלגות כוללות מפלס תחתון "ידידותי" מאוד עבור אלו המתניידים באמצעות כיסא גלגלים. אלו הן דרכים מומלצות ונוחות מאוד לראות את העיר ואתריה, אופציה הקוסמת במידה רבה לאלו שאינם יכולים להתנייד עצמאית לאורך זמן.

 


 

נותני חסות: