אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

נכות חלקית על חשבון השירות

אגף השיקום לא לוקח אחריות מלאה

פעמים רבות מוצאים עצמם נכי צה"ל בסיטואציה קשה במיוחד, בכדי לשרת את המדינה, להילחם ולשמור על גבולותיה הם נחשבים בריאים בגופם ובנפשם, אבל כאשר חלילה וחס הם נפגעים בשירות, פתאום מוצאים באגף השיקום סיבות שונות ומשונות מדוע להכיר באחריות מופחתת.

ב' נלחם להכרה מלאה בנכותו הנפשית כתוצאה מהלם קרב, ועורך דינו יואב צח וכס הצליח  להוכיח זאת לאחר מותו.

המדינה מרוויחה – הנכים מפסידים

הכרה בנכות חלקית על חשבון השירות גורמת עוול בלתי ישוער לנכה, מדובר על הפסד זכויות, תגמולים ולפעמים גם טיפולים רפואיים חשובים.

נכה שהפגימה שלו מוכרת חלקית נופל בין הכיסאות מצד אחד אגף השיקום נותן לו זכויות על פי הנכות המופחתת שנקבעה ומצד שני החוק אוסר עליו לתבוע גוף נוסף, המרוויחה העיקרית : מדינת ישראל.

מתי קובעים נכות חלקית על חשבון השירות  ?

מרבית נכי צה"ל שנקבעה להם נכות חלקית על חשבון השירות מוכרים על פגיעות נפש, הלם קרב או מחלה כמו לחץ דם, סכרת, התקפי לב וכד'.

הלומי קרב על הכוונת של אגף השיקום

פגועי הלם קרב הם בין נכי צה"ל שאגף השיקום מנסה להכיר בהם באחריות מופחתת ולקבוע כי נכותם חלקה על חשבון השירות הצבאי וחלקה הייתה קיימת טרם הפציעה.

סיפורו של לוחם שנפצע

ב', לוחם שנפגע במספר מלחמות, הוכר כנכה צה"ל, כאשר הפגיעה בגין הלם קרב נקבעה כפגיעה בעלת נכות חלקית על חשבון השירות.

ב' שירת בשירות סדיר כלוחם בנחל מוצנח, השתתף במספר פעילויות צבאיות. במלחמת ששת הימים השתתף בקרבות ברמת הגולן, אחר כך בירושלים שם נפגע מרסיס וטופל בבית חולים הדסה.

ב' המשיך בשירותו הצבאי כלוחם ובמלחמת יום הכיפורים גויס ביום פרוץ המלחמה, ונשלח עם שיירת הספקה של תחמושת וגז לאזור הקרבות בסיני.

סמוך לתעלת סואץ היחידה הופצצה על ידי מטוס מצרי, והוא נפגע מארגז תחמושת שנפל עליו ואיבד את הכרתו. הוא פונה לעורף עם פצועים אחרים.

בתאג"ד נחשף ב' למראות קשים, גופות חיילים מתים לידו, פצועים שאיבדו אברים וחברים שהתעופפו באוויר.

ב' היה במצב של פחדים וחרדות. רק לאחר יומיים פונה לבית החולים שם התברר שנפגע בכליה.

ב' הוכר במהלך השנים כמי שנכותו היא 70%מהשרות ו-30% ללא קשר לשרות.

המלחמה השנייה

בלית ברירה החליט ב' להילחם בפעם השנייה, הפעם נגד המדינה אותה אהב, למענה נלחם. ב' פנה לעורך הדין יואב צח וכס, נכה צה"ל בעצמו על מנת שייצג אותו נאמנה מול אגף השיקום במשרד הביטחון.

ב' ביקש מכב' בית המשפט שיכיר כי כל הנכות תהיה כזו שאירעה ונגרמה מהשרות בלא שחלק יהיה בשל מצב לפני, או ללא קשר לשירות.

זכה לאחר מותו

ב' נפטר במהלך המשפט, אך עורך הדין יואב צח וכס המשיך להילחם עבורו וניצח. ב' לצערנו לא זכה לשמוע את קולו של בית המשפט, אך במותו עשה כברת דרך משפטית שתסייע לנכי צה"ל רבים שהיו במצבו.


 

נותני חסות: